MENI
14.10.2025.

Одржана 21. сједница Комисије за борбу против корупције Представничког дома

Комисија за борбу против корупције Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) усвојила је на 21. сједници закључак којим је од Канцеларије за разматрање жалби БиХ затражила да у року од седам дана Комисији достави информацију у вези са вођењем поступка по жалби Правобранилаштва БиХ изјављеној на Закључак Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ у вези са куповином зграде у Бањалуци за сједиште УИОБиХ.

Комисија је такође закључила да јој се у року од седам дана достави инфомација о покренутој Иницијативи пред Управним инспекторатом Министарства правде БиХ, а везано за реализацију Иницијативе о извршењу инспекцијског надзора и предузимања управних мјера у поступку Канцеларије за разматрање жалби БиХ.

По добијању ових информација Комисија ће донијети одлуку о спровођењу јавног саслушања представника Канцеларије за разматрање жалби БиХ и Првобранилаштва БиХ у вези с вођењем поступка по жалби Правобранилаштва БиХ изјављеној на Закључак Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ у вези са куповином зграде у Бањалуци за сједиште УИОБиХ.

Чланови Комисије примили су к знању Одговор Правобранилаштва БиХ у вези са случајем „Viaduct“. Чланови Комисије Златан Бегић, Сафет Кешо и Ненад Грковић задужени су да проуче обимну документацију Правобранилаштва БиХ у вези с овим случајем и сачине информацију о којој ће Комисија расправљати на једној од наредних сједница.

К знању је примљена Информација Министарства за људска права и избјеглице БиХ од 26.06.2025. године. У вези с овом Информацијом, Комисија ће затражити и недостајуће одговоре Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције БиХ (АПИК) и Комисије за одлучивање о сукобу интереса БиХ.

К знању је примљена и Информација у вези с одговором Агенције за државну службу БиХ и Управног инспектората Министарства правде БиХ од 25.04.2025. године.

У вези са Информацијом о Генералног секретаријата Савјета министара БиХ од 16.06. 2025., Комисија је затражила да се припреми информација у вези са свим задужењима и непоступањима Савјета министара БиХ по закључцима Комисије и Представничког дома ПСБиХ. Информацију ће, како је одлучено припремити чланови Комисије Сафет Кешо и Јасмин Емрић.

Комисија је к знању примила и Захтјев за приступ информацијама од 03.10.2025., те закључила да се пошиљаоцу захтјева доставе одговори у складу са Законом о слободи приступа информацијама у БиХ . (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу