30.6.2025.
Савјет националних мањина БиХ одржао 2. тематску сједницу о заступљености представника националних мањина у институцијама извршне и законодавне власти БиХ

Савјет националних мањина Босне и Херцеговине одржао је на Јахорини 2. тематску сједницу о заступљености и улози представника националних мањина у институцијама извршне и законодавне власти на свим нивоима у БиХ.
Током сједнице, у чијем раду су учествовали и представници Централне изборне комисије (ЦИК) БиХ, те представници Мисије ОЕБС-а у БиХ, анализирано је тренутно стање заступљености и утицаја представника националних мањина на свим нивоима власти у БиХ, имајући у виду Закон о Савјету министара БиХ, Закон о заштити права припадника националних мањина, као и Изборни закон и Устав БиХ.
У расправи је констатовано да су, упркос законском праву на заступљеност у органима власти и другим јавним службама на свим нивоима, сразмјерно проценту њиховог учешћа у становништву према посљедњем попису у БиХ, припадници националних мањина заступљени само у парламентима локалних заједница, гдје су, како је речено, на посљедњим локалним изборима из реда националних мањина изабрана свега 23 одборника у 21 општини у цијелој Босни и Херцеговини.
Упозорено је на чињеницу да у БиХ постоје општине у којима живи више од три одсто припадника националних мањина и осталих, због чега су дужне да омогуће обавезну заступљеност представника националних мањина у локалним парламентима, али се то не дешава. С тим у вези, предсједавајући Савјета националних мањина БиХ Мујо Фафулић најавио је покретање иницијативе коју ће Савјет упутити свим локалним заједницама у БиХ у којима живи више од три одсто припадника националних мањина, а у којој ће бити затражено да измијене статуте општина и омогуће заступљеност представника националних мањина у локалним скупштинама у складу са законским одредбама и бројем припадника националних мањина у тим општинама.
Препознати су бројни проблеми, препреке и изазови, посебно на вишим нивоима власти, од кантона и ентитета, до државног нивоа, гдје у законодавним и извршним органима власти уопште нема припадника националних мањина. Посебно је упозорено на чињеницу да националне мањине нису препознате у Уставу БиХ, нити у Изборном закону БиХ, те наглашено да међу водећим политичким странкама у БиХ не постоји политичка воља да се измијене Устав и Изборни закон БиХ и омогући припадницима националних мањина да буду бирани и заступљени на свим нивоима власти у БиХ, нарочито на позицијама са којих могу да утичу на доношење одлука и на поправљање положаја припадника националних мањина у БиХ.
Представници ЦИК-а БиХ и Мисије ОЕБС-а у БиХ подржали су ставове чланова Савјета националних мањина БиХ, те нагласили да ће свака иницијатива и приједлог Савјета у правцу веће заступљености представника националних мањина у органима законодавне и извршне власти на свим нивоима бити размотрена, у складу са надлежностима ЦИК-а БиХ и Мисије ОЕБС-а у БиХ.
Све иницијативе и закључци са 2. тематске сједнице Савјета националних мањина БиХ биће упућени на разматрање надлежним институцијама с циљем да се, како је речено на сједници, обезбиједи престанак политичких злоупотреба, те аутентичност репрезентовања представника националних мањина у БиХ и заступање њихових специфичних интереса и потреба. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |