MENI
7.5.2025.

Заједничка комисија за економске реформе и развој ПСБиХ одржала сједницу о теми „Ниже накнаде кроз модернизацију платних система у контексту усклађивања са SEPA (јединствено подручје плаћања у еврима) и TIPS (инстант плаћање у еврима)"

Заједничка комисија за економске реформе и развој Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) одржала је данас сједницу о теми „Ниже накнаде кроз модернизацију платних система у контексту усклађивања са SEPA (јединствено подручје плаћања у еврима) и TIPS (инстант плаћање у еврима)", на којој су, осим чланова Заједничке комисије, учествовали представници Централне банке БиХ, Вијећа страних инвеститора у БиХ и Делегације Европске уније (ЕУ) у Босни и Херцеговини.

О досадашњим активностима у вези с овим питањем, као и о значајним бенефитима које би привредници и грађани имали од уласка наше земље у јединствено подручје плаћања у еврима, на тематској сједници говорила је гувернерка Централне банке БиХ Јасмина Селимовић, која је казала да је Централна банка БиХ, као државна институција која координира и води процесе у овој области, крајем 2023. године формирала координациони одбор састављен од представника министарстава финансија и агенција за банкарство ентитета у БиХ, као и удружења банака. Гувернерка Селимовић казала је да се још увијек чека да ентитети изврше измјене закона о платним услугама како би их ускладили са директивама ЕУ, те додала да, упоредо с тим, Централна банка БиХ, у координацији са државним министарствима, врши технички дио прилагођавања како би наша земља била у потпуности спремна за улазак у SEPA-у.

Наглашавајући да уласком у SEPA-у БиХ практично постаје дио ЕУ, гувернерка Селимовић подвукла је да би прекогранично плаћање у еврима било шест пута јефтиније за привреду и грађане, као и то да би значајно смањење трошкова и повећање безбједности плаћања довело до прилива страних инвестиција у нашу земљу. Такође је говорила о томе како Централна банка БиХ, у сарадњи са Централном банком Италије, ради на платформи за инстант плаћање у еврима (TIPS), која би већ од половине 2026. године модернизовала и убрзала систем плаћања у еврима за привреднике и грађане наше земље.

У име Вијећа страних инвеститора БиХ на тематској сједници говорила је адвокатица Марија Пушић, која је посебно нагласила чињеницу да се инвеститори одлучују да свој капитал уложе тамо гдје су оперативни трошкови плаћања нижи и усклађени са системом који функционише у државама из којих долазе.

Представница Делегације ЕУ у БиХ Драгана Станишић у свом излагању осврнула се на функционисање модерних платних система у Европи, као и на то шта је потребно да ураде институције БиХ и ентитета како би наша земља приступила SEPA-и. Казала је како би приступање јединственом подручју за плаћања у еврима, у коме је сада око 40 земаља Европе, према процјенама финансијских институција Босни и Херцеговини обезбиједило уштеде од око 100 милиона евра годишње, те истакла да у процесу приступања SEPA-и нема простора за било какву политизацију.

Чланови Заједничке комисије за економске реформе и развој ПСБиХ истакли су значај одржавања оваквих тематских сједница и успостављања партнерских односа са институцијама и организацијама у служби привреде и грађана БиХ.

Закључујући тематску сједницу, предсједавајућа Заједничке комисије за економске реформе и развој ПСБиХ Ермина Салкичевић - Диздаревић казала је како чланови Заједничке комисије стоје на располагању свим институцијама и организацијама укљученим у процес приступања SEPA-и и увођењу TIPS-а, те додала да ће, у функцији убрзања овог процеса, обавити разговоре са представницима пословне заједнице, као будућим корисницима ових услуга, те позвати ентитетска министарства да убрзају доношење законских измјена потребних за приступање БиХ SEPA-и.

Закључци са ове тематске сједнице биће усвојени на наредној редовној сједници Заједничке комисије за економске реформе и развој ПСБиХ. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу