3.4.2025.
Zastupnik u Zastupničkom domu i predsjedatelj Izaslanstva PSBiH u PS Unije za Mediteran Milan Petković obratio se sudionicima Foruma za budućnost Mediterana

Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) i predsjedatelj Izaslanstva PSBiH u Parlamentarnoj skupštini Unije za Mediteran (PSUzM) Milan Petković sudjeluje na Forumu o budućnosti Mediterana, koji se danas i sutra, u okviru španjolskog predsjedavanja PSUzM, održava u Granadi.
Forum je okupio predsjednike, potpredsjednike i predstavnike parlamenata država članica ove multilateralne parlamentarne organizacije, koji diskutiraju o miru i stabilnosti u regiji Mediterana, o specifičnim izazovima koje predstavljaju tijekovi migracija, o pitanju klimatskih promjena, kao i o zapošljavanju mladih i rodnoj ravnopravnosti u mediteranskoj regiji.
U svom obraćanju sudionicima Foruma u okviru prve sesije pod nazivom „Globalna konferencija o Alijansi civilizacija: mir i stabilnost u regiji Mediterana“, Petković je ocijenio da je, povijesno gledano, regija Mediterana služila kao mjesto susreta različitih civilizacija, gdje su, uprkos izazovima, napredovali i dijalog i različitosti.
„Bosna i Hercegovina, pozicionirana između Istoka i Zapada, akutno je svjesna delikatne ravnoteže svojstvene multikulturalnim društvima. Naša povijest daje važnu lekciju: mir nije samo odsustvo sukoba, već proaktivan pokušaj razumijevanja, pravde i inkluzivnog upravljanja“, rekao je Petković.
Trenutnu situaciju u BiH, Petković je ocijenio nestabilnom. „Neki ovu situaciju nazivaju 'ustavnom krizom', dok drugi koriste termin 'ugovorna kriza', naglašavajući ugovornu prirodu države utvrđene Daytonskim mirovnim sporazumom. Bez obzira na terminologiju, BiH se suočava sa političkom krizom izazvanom odlukom nezakonitog visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta. Nedavno je Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda raspravljalo o pitanjima u Bosni i Hercegovini, upućujući na trend koji ne obećava“, upozorio je Petković.
Prema njegovim riječima, za BiH je ključno da dobije svu raspoloživu potporu da se sporovi rješavaju mirnim sudbenim putem, kako je to pokrenula Narodna skupština Republike Srpske (RS) u ožujku ove godine.
„U ulozi ugovorne strane Aneksa 4. i 10. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, Narodna skupština RS podnijela je Zahtjev za arbitražno rješavanje spora između RS i BiH, kako je to navedeno u pomenutim aneksima. Ovaj zahtjev upućen je svim relevantnim stranama, uključujući i one koji su svjedočili Daytonskom mirovnom sporazumu, i predlaže Stalni arbitražni sud u Hagu kao nadležni organ za rješavanje spora“, rekao je Petković i pozvao sudionike Foruma da apeliraju na vlade zemalja članica PSUzM da podrže ovu inicijativu.
Petković je naglasio da je BiH u potpunosti posvećena mediteranskoj regiji, u kojoj, kako je rekao, raznolikost služi kao kamen temeljac, a ne lom, i gdje se međunarodno pravo smatra dužnošću, a ne izborom. „Zajedno možemo preći sa krhkosti na prosperitet, sa sukoba na suradnju i sa jednostranih akcija na kolektivnu odgovornost“, poručio je Petković.
Sudionike Foruma pozdravili su i NJ. V. kralj Španjolske Filip VI, predsjednici Zastupničkog doma i Senata Parlamenta Kraljevine Španjolske Francina Armengol i Pedro Rollán Ojeda, kao i komesarka za Mediteran Dubravka Šuica, koja je predstavila novi Pakt za Mediteran.
Osim predstavnika parlamenata država članica PSUzM, na Forumu u španjolskom gradu Granadi sudjeluju i predstavnici Europskog parlamenta, Vijeća Europe, OESS-a, te drugih multilateralnih parlamentarnih organizacija.", navodi se u priopćenju. (priopćenje iz Kluba zastupnika – Srpski klub u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |