25.12.2024
Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda PSBiH Kemal Ademović primio plaketu Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca
„Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Kemal Ademović primio je plaketu Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI) koju mu je uručio predsjednik VKBI, emeritus prof. dr. Kasim Trnka.
VKBI je svečanom Akademijom u Bošnjačkom institutu – Fondacija Adil Zulfikarpašić obilježio 32 godine uspješnog rada i djelovanja. Pored svečanog programa, na Akademiji su laureatima VKBI-a za 2024. godinu uručene zahvalnice i plakete.
Upravni odbor Vijeća donio je odluku o dodjeli spomenute plakete Vijeća, kako je između ostalog navedeno, i za zasluge i doprinos u razvoju Vijeća, te afirmaciju njegovog ugleda u zemlji i inostranstvu, kao i kod drugih strukovnih, obrazovnih i naučnih vladinih i nevladinih organizacija i institucija, domaćih i inostranih; zatim za saradnju s Vijećem u smislu promicanja zajedničkih programskih načela, kao i za promociju integracijskih i demokratskih procesa u bosanskohercegovačkom društvu i državi Bosni i Hercegovini.
Kako su u uvodnim obraćanjima istaknuli članovi rukovodstva, VKBI od osnivanja ima dva ključna zadatka – izgradnja i očuvanje države Bosne i Hercegovine, države punih ljudskih prava i jednakopravnosti svih njenih građana i naroda na cijelom njenom teritoriju, i drugi – unapređenje, harmonizacija i izgradnja temeljnih elemenata identiteta bošnjačkog naroda, kako u Bosni i Hercegovini tako i u domovinskim državama gdje Bošnjaci žive stoljećima kao autohtoni starosjedilački narod.
Jedna od poruka s Akademije VKBI-a jeste da programi i projekti koje provodi VKBI zaslužuju snažniju sistemsku institucionalnu podršku. Kako je rečeno, jedan od strateških projekata od dugoročnog interesa i za BiH i za bošnjački narod jeste nastavak aktivnosti na izradi Rječnika bosanskog jezika, čiji je 11. tom rahmetli akademika Dževada Jahića već izašao. Iako je prof. Jahić preselio, neophodno je nastaviti tu aktivnost, a projekat je 20 tomova velikog enciklopedijskog izdanja Rječnika bosanskog jezika, jer svaki narod mora imati kodifikaciju svoga jezika, kao temeljno obilježje njegovog identiteta. Drugi važan projekat, kazano je tokom Akademije, je uvezivanje Bošnjaka ma gdje bili i u tom kontekstu formiran je Matični ured društva bošnjačkih vijeća s ciljem brige o identitetskim pitanjima Bošnjaka na cijeloj teritoriji bivše Jugoslavije. Također, iskazano je opredjeljenje da se bosanskohercegovački i posebno bošnjački politički lideri okupljaju oko temeljnih strateških procesa koji Bosnu i Hercegovinu vode ka punopravnom članstvu u EU i NATO savez. Iskazana je i počast velikanima bošnjačkog naroda i članovima VKBI-a koji su u ovoj i prošloj godini preminuli: Dževadu Karahasanu, Abdulahu Sidranu, Dževadu Jahiću i Hadžemu Hajdareviću.
Uvodničari su podsjetili da je Vijeće uspostavljeno u najtežem vremenu za Bosnu i Hercegovinu, 22. decembra 1992. godine u Sarajevu, kada je agresija bila u najvećem obimu i kada se pokazala potreba da se okupe intelektualci i pomognu javnim vlastima u iznalaženju najboljih rješenja za konkretna pitanja“. (saopćenje iz Kabineta zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda Kemala Ademovića)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |