12.12.2024.
У Парламентарној скупштини БиХ одржана конференција поводом деценије Берлинског процеса
У Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине (ПСБиХ) данас је одржана конференција под називом „Деценија Берлинског процеса: Научене лекције и пут напријед“, окупивши парламентарце из земаља Западног Балкана, представнике међународних организација и кључне актере укључене у процес регионалне сарадње.
Циљ конференције, коју су организовали посланици у Представничком дому ПСБиХ Јасмин Емрић и Шемсудин Мехмедовић, заједно са Мрежом прогресивних иницијатива и Институтом за демократију “Societas Civilis”, те регионалним партнерима, био је да се процијени напредак постигнут од почетка Берлинског процеса, с фокусом на регионалну сарадњу, повезивање и интеграцију Западног Балкана у Европску унију (ЕУ), као и да се дефинишу стратешки приоритети за наредну фазу Берлинског процеса, посебно у погледу унапређења регионалних интеграционих процеса, јачања зелене и дигиталне транзиције, те убрзања европског пута држава обухваћених Берлинским процесом.
Обраћајући се присутнима, посланик у Представничком дому ПСБиХ Јасмин Емрић нагласио је важност Берлинског процеса као темеља за јачање стабилности и сарадње у регији. „Ова конференција потврђује да ни дијалог ни европски пут за нас немају алтернативу. Морамо искористити ову прилику да додатно унаприједимо регионалну сарадњу и обезбиједимо да наше земље буду дио јединственог европског тржишта“, рекао је Емрић.
Посланик у Представничком дому ПСБиХ Шемсудин Мехмедовић истакао је кључну улогу парламентараца у обликовању регионалних политика: „Наша је одговорност да промовишемо демократске вриједности и осигурамо транспарентан дијалог. Овај догађај је прилика да реафирмишемо посвећеност регионалној сарадњи и зацртамо кораке за унапређење Берлинског процеса“, нагласио је Мехмедовић.
Током конференције, панел дискусије су се фокусирале на досадашња постигнућа Берлинског процеса и дефинисање будућих приоритета, те убрзање процеса ЕУ интеграција. На панелима су учествовали представници Секретаријата CEFTA Регионалног савјета за сарадњу (RCC) и Делегације ЕУ у БиХ, као и парламентарци из земаља Западног Балкана.
У оквиру другог панела, парламентарци из земаља Западног Балкана више су говорили о наученим лекцијама у својим земљама, те корацима који се морају предузети у наредном периоду у свакој од земаља, али и када је у питању регионална сарадња. Посланица у Представничком дому ПСБиХ Ермина Салкичевић – Диздаревић нагласила је да су приоритетне области дефинисане Планом раста, које се посебно односе на слободно кретање роба и услуга, те приступ јединственом систему плаћања SEPA, од изузетне важности за Босну и Херцеговину.
„Приступ БиХ регионалном тржишту, као и тржишту ЕУ, кључан је, али треба истаћи да Босна и Херцеговина тренутно нема јединствен економски простор, што представља једну од кључних области коју је потребно уредити. Друга важна тема односи се на користи које грађани и пословна заједница могу остварити кроз Берлински процес. Посебно желим истаћи приступ SEPA систему, који би довео до смањења трошкова за европске трансакције, како за приливе, тако и за одливе, и то и до шест пута у односу на тренутну ситуацију. Овај бенефит не би био важан само за правна лица, већ и за наше грађане, а посебно за нашу дијаспору. Осим смањења трошкова трансакција, имплементација SEPA система такође би допринијела јачању контроле у области спречавања прања новца, рада на црно, плаћања готовином, утаје пореза и сличних негативних појава. Још један важан фактор за Босну и Херцеговину и наше компаније јесте питање CBAM-а (Механизам за усклађивање граница емисије угљен-диоксида). Наша конкурентност на извозним тржиштима могла би бити озбиљно угрожена јер би наши извозници морали плаћати накнаде које неће остајати у Босни и Херцеговини, већ ће бити усмјерене према ЕУ“, упозорила је Салкичевић – Диздаревић.
Организатори и учесници конференције која је дио пројекта „Парламентарна дипломатија: Регионална сарадња кроз унапријеђени парламентарни дијалог“, финансираног од Министарства спољних послова СР Њемачке, изразили су наду да ће закључци овог скупа послужити као основа за конкретне кораке ка унапређењу регионалне сарадње и интеграције Западног Балкана у ЕУ. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |