12.12.2024.
U Parlamentarnoj skupštini BiH održana konferencija u povodu desetljeće Berlinskog procesa
U Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine (PSBiH) danas je održana konferencija pod nazivom „Desetljeće Berlinskog procesa: Naučene lekcije i put naprijed“, okupivši parlamentarce iz zemalja Zapadnog Balkana, predstavnike međunarodnih organizacija i ključne aktere uključene u proces regionalne suradnje.
Cilj konferencije, koju su organizirali zastupnici u Zastupničkom domu PSBiH Jasmin Emrić i Šemsudin Mehmedović, zajedno sa Mrežom progresivnih inicijativa i Institutom za demokraciju “Societas Civilis”, te regionalnim partnerima, bio je da se procijeni napredak postignut od početka Berlinskog procesa, s fokusom na regionalnu suradnju, povezivanje i integraciju Zapadnog Balkana u Europsku uniju (EU), kao i da se definiraju strateški prioriteti za narednu fazu Berlinskog procesa, posebno u pogledu unaprjeđenja regionalnih integracijskih procesa, jačanja zelene i digitalne tranzicije, te ubrzanja europskog puta država obuhvaćenih Berlinskim procesom.
Obraćajući se nazočnima, zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH Jasmin Emrić naglasio je važnost Berlinskog procesa kao temelja za jačanje stabilnosti i suradnje u regiji. „Ova konferencija potvrđuje da ni dijalog ni europski put za nas nemaju alternativu. Moramo iskoristiti ovu prigodu da dodatno unaprijedimo regionalnu suradnju i osiguramo da naše zemlje budu dio jedinstvenog europskog tržišta“, rekao je Emrić.
Zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH Šemsudin Mehmedović istaknuo je ključnu ulogu parlamentaraca u oblikovanju regionalnih politika: „Naša je odgovornost da promoviramo demokratske vrijednosti i osiguramo transparentan dijalog. Ovaj događaj je prigoda da reafirmiramo posvećenost regionalnoj suradnji i zacrtamo korake za unaprjeđenje Berlinskog procesa“, naglasio je Mehmedović.
Tijekom konferencije, panel diskusije su se fokusirale na dosadašnja postignuća Berlinskog procesa i definiranje budućih prioriteta, te ubrzanje procesa EU integracija. Na panelima su sudjelovali predstavnici Tajništva CEFTA Regionalnog vijeća za suradnju (RCC) i Izaslanstva EU u BiH, kao i parlamentarci iz zemalja Zapadnog Balkana.
U okviru drugog panela, parlamentarci iz zemalja Zapadnog Balkana više su govorili o naučenim lekcijama u svojim zemljama, te koracima koji se moraju preduzeti u narednom razdoblju u svakoj od zemalja, ali i kada je u pitanju regionalna suradnja. Zastupnica u Zastupničkom domu PSBiH Ermina Salkičević – Dizdarević naglasila je da su prioritetne oblasti definirane Planom rasta, koje se posebno odnose na slobodno kretanje roba i usluga, te pristup jedinstvenom sustavu plaćanja SEPA, od izuzetne važnosti za Bosnu i Hercegovinu.
„Pristup BiH regionalnom tržištu, kao i tržištu EU, ključan je, ali treba istaći da Bosna i Hercegovina trenutno nema jedinstven ekonomski prostor, što predstavlja jednu od ključnih oblasti koju je potrebno urediti. Druga važna tema odnosi se na koristi koje građani i poslovna zajednica mogu ostvariti kroz Berlinski proces. Posebno želim istaći pristup SEPA sustavu, koji bi doveo do smanjenja troškova za europske transakcije, kako za prilive, tako i za odlive, i to i do šest puta u odnosu na trenutnu situaciju. Ovaj benefit ne bi bio važan samo za pravne osobe, već i za naše građane, a posebno za našu dijasporu. Osim smanjenja troškova transakcija, implementacija SEPA sustava također bi doprinijela jačanju kontrole u oblasti sprječavanja pranja novca, rada na crno, plaćanja gotovinom, utaje poreza i sličnih negativnih pojava. Još jedan važan faktor za Bosnu i Hercegovinu i naše kompanije jeste pitanje CBAM-a (Mehanizam za usklađivanje granica emisije ugljen-dioksida). Naša konkurentnost na izvoznim tržištima mogla bi biti ozbiljno ugrožena jer bi naši izvoznici morali plaćati naknade koje neće ostajati u Bosni i Hercegovini, već će biti usmjerene prema EU“, upozorila je Salkičević – Dizdarević.
Organizatori i sudionici konferencije koja je dio projekta „Parlamentarna diplomacija: Regionalna suradnja kroz unaprijeđeni parlamentarni dijalog“, financiranog od Ministarstva vanjskih poslova SR Njemačke, izrazili su nadu da će zaključci ovog skupa poslužiti kao temelj za konkretne korake ka unaprjeđenju regionalne suradnje i integracije Zapadnog Balkana u EU. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |