MENI
29.6.2012.

Чланови Сталне делегације ПСБиХ учествовали у раду Сталног одбора за економску, социјалну и сарадњу на подручју околиша Парламентарне скупштине Медитерана

Чланови Сталне делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине, Шемсудин Мехмедовић и Огњен Тадић у Парламентарној скупштини Медитерана, учествовали су у раду Сталног одбора за економску, социјалну и сарадњу на подручју околиша (Други одбор) PАМ-а, који се 29. јуна 2012. године одржао у Лисабону.
Учесници су током састанка размијенили мишљења о спољној трговини и инвестицијама на Медитерану у оквиру панела на тему „Ка одрживом економском развоју у регији Медитерана“.

Тим поводом, члан делегације Шемсудин Мехмедовић је истакао да су изванредни политички догађаји у јужном и источном Медитерану повећали очекивања о будућем развоју регије, као и процесу ка одрживом економском развоју. Такођер, нагласио је да је утицај финанцијске кризе на Медитерану и шире приморавао владе да смање јавну потрошњу, а да истовремено унапређују развој својих економија. Према његовим ријечима, због тога је важно рјешавати проблеме тржишта капитала као финансијског инструмента за дугорочно финансирање, те успоставити одрживи економски развој малих и средњих предузећа у овој области.

Замјеник предсједавајућег Дома народа ПСБиХ и члан делегације, Огњен Тадић је током састанка рекао да се у земљама Медитерана осјећа потреба за модернизацијом регионалне економије стимулирањем програма економске реформе, као и побољшањем климе за регионалне инвестиције и пословно окружење. Исто тако, Тадић је казао како чињеница да на овом састанку заједно раде не само представници парламената и регионалних финанцијских и привредних асоцијација, него и представници Уједињених народа, више развојних агенција и приватног сектора, говори о спремности свих учесника пословног живота да се утврди стратегијски приступ остваривању одрживог развоја финансијског сектора и проналажењу начина за повећање пословања.

На крају засједања, истакнуто је да основне поставке других учесника иду у правцу закључка да медитеранске земље пролазе кроз озбиљну економску и финансијску кризу, која је обиљежена и тиме да на Медитерану нема зоне слободне трговине, те да постоји велика потреба за регионалном парламентарном сарадњом с циљем промовисања економског развоја. Како је речено, то ће се постићи увођењем мјера као што је омогућавање лакшег развоја малих и средњих предузећа , подржавање отварања нових радних мјеста, те унапређење трговине у регији Медитерана.

Иначе, панел PАМ-а о спољној трговини и инвестицијама на Медитерану је скуп експерата на високом нивоу, који је PАМ основао на оквиру свог Другог одбора, у Лисабону 27. и 28. маја 2010. године. Основан је с циљем окупљања парламентараца и представника економског и производног сектора уопште, те како би чланови парламената својим законодавним активностима дали већи допринос економским процесима. Овај панел ради у сарадњи с највећим међународним и регионалним економским институцијама, као што је Европска комисија UN-а за Европу (UNECE), Свјетска банка (WB), Привредна комора и унија индустријалаца Евро-медитеранске регије, заједно с најзначајнијим банкама за мултилатерални развој у регији. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу