29.6.2012.
Članovi Stalnog izaslanstva PSBiH sudjelovali u radu Stalnog odbora za ekonomsku, socijalnu i suradnju na području okoliša Parlamentarne skupštine Mediterana
Sudionici su tijekom sastanka razmijenili mišljenja o vanjskoj trgovini i investicijama na Mediteranu u okviru panela na temu „Ka održivom ekonomskom razvoju u regiji Mediterana“.
Tom prigodom, član izaslanstva Šemsudin Mehmedović je istakao da su izvanredni politički događaji u južnom i istočnom Mediteranu povećali očekivanja o budućem razvoju regije, kao i procesu ka održivom ekonomskom razvoju. Također, naglasio je da je utjecaj financijske krize na Mediteranu i šire primoravao vlade da smanje javnu potrošnju, a da istovremeno unapređuju razvoj svojih ekonomija. Prema njegovim riječima, zbog toga je važno rješavati probleme tržišta kapitala kao financijskog instrumenta za dugoročno financiranje, te uspostaviti održivi ekonomski razvoj malih i srednjih poduzeća u ovoj oblasti.
Zamjenik predsjedatelja Doma naroda PSBiH i član izaslanstva, Ognjen Tadić je tijekom sastanka rekao da se u zemljama Mediterana osjeća potreba za modernizacijom regionalne ekonomije stimuliranjem programa ekonomske reforme, kao i poboljšanjem klime za regionalne investicije i poslovno okruženje. Isto tako, Tadić je kazao kako činjenica da na ovom sastanku zajedno rade ne samo predstavnici parlamenata i regionalnih financijskih i privrednih asocijacija, nego i predstavnici Ujedinjenih naroda, više razvojnih agencija i privatnog sektora, govori o spremnosti svih sudionika poslovnog života da se utvrdi strategijski pristup ostvarivanju održivog razvoja financijskog sektora i pronalaženju načina za povećanje poslovanja.
Na kraju zasjedanja, istaknuto je da osnovne postavke drugih sudionika idu u pravcu zaključka da mediteranske zemlje prolaze kroz ozbiljnu ekonomsku i financijsku krizu, koja je obilježena i time da na Mediteranu nema zone slobodne trgovine, te da postoji velika potreba za regionalnom parlamentarnom suradnjom s ciljem promoviranja ekonomskog razvoja. Kako je rečeno, to će se postići uvođenjem mjera kao što je omogućavanje lakšeg razvoja malih i srednjih poduzeća, podržavanje otvaranja novih radnih mjesta, te unapređenje trgovine u regiji Mediterana.
Inače, panel PAM-a o vanjskoj trgovini i investicijama na Mediteranu je skup eksperata na visokoj razini, koji je PAM osnovao na okviru svog Drugog odbora, u Lisabonu 27. i 28. svibnja 2010. godine. Osnovan je s ciljem okupljanja parlamentaraca i predstavnika ekonomskog i proizvodnog sektora općenito, te kako bi članovi parlamenata svojim zakonodavnim aktivnostima dali veći doprinos ekonomskim procesima. Ovaj panel radi u suradnji s najvećim međunarodnim i regionalnim ekonomskim institucijama, kao što je Europska komisija UN-a za Europu (UNECE), Svjetska banka (WB), Privredna komora i unija industrijalaca Euro-mediteranske regije, zajedno s najznačajnijim bankama za multilateralni razvoj u regiji. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |