MENI
5.12.2024.

У Парламентарној скупштини БиХ одржана конференција ОЕБС-а о партнерству грађана и парламената и унапређењу грађанске иницијативе у парламентима у БиХ

У организацији Мисије ОЕБС-а у БиХ, данас је у Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине (ПСБиХ) одржана конференција под називом „Парламенти у Босни и Херцеговини и грађани: Пут према успјешном партнерству – Грађанска иницијатива у парламентима у Босни и Херцеговини на државном, ентитетском и нивоу Брчко Дистрикта БиХ“.

Конференција, којој су присуствовали представници Парламентарне скупштине БиХ, парламената ентитета и Парламента Брчко Дистрикта БиХ, те представници међународних организација и организација цивилног друштва у БиХ, фокусирала се на механизме грађанског учешћа и иницијатива у раду парламената, као и на потребу већег учешћа грађана у процесу доношења одлука.

Обраћајући се учесницима конференције, предсједавајући Представничког дома ПСБиХ др Денис Звиздић оцијенио је да је грађанска иницијатива, коју препознају парламенти свих нивоа власти у Босни и Херцеговини, квалитетан, али недовољно искориштен алат за грађански активизам. Др Звиздић упознао је присутне са одредбама Пословника Представничког дома ПСБиХ које предвиђају да грађани могу поднијети иницијативу за измјену или допуну било којег закона овлаштеним предлагачима, те да имају право писати представке свим радним тијелима оба дома ПСБиХ и на њих добити одговор од надлежних служби.

“Парламенти, као и друге државне институције и представници јавне власти, морају правити јавне кампање и информисати грађане о њиховим правима. Када би направили анкету и упитали грађане колико њих зна да са пар кликова на интернету и регистрацијом на платформи „еконсултације“, могу лично учествовати у процесу доношења правних аката и креирања јавних политика у Босни и Херцеговини, вјерујем да би тај број био јако мали. Ове алате углавном користе организације цивилног друштва за теме које их занимају и то свакако подржавам. Цивилно друштво је стуб сваког демократског друштва, али не смијемо заборавити и грађане као физичка лица који имају велики спектар могућности за дјеловање по питањима која их занимају“, нагласио је др Звиздић у свом обраћању.

У свом уводном излагању шеф Мисије ОЕБС-а у БиХ амбасадор Brian Aggeler оцијенио је како демократија представља континуирану еволуцију која захтијева отворену комуникацију, транспарентност и сарадњу између законодаваца и људи којима служе. Амбасадор Aggeler нагласио је да је ангажман грађана у доношењу одлука, посебно у парламентима, од виталног значаја за јачање демократског управљања и подстицање смислених реформи.

Током конференције представљени су и резултати истраживања о учешћу грађанки и грађана у доношењу одлука у парламентима на државном, ентитетским нивоима и нивоу Брчко Дистрикта БиХ, примјери добрих пракси из земаља региона, као и из Европског парламента.

Након динамичне и продуктивне дискусије, учесници конференције сложили су се о потреби бољег правног уређења области грађанске иницијативе и учешћа грађана у доношењу одлука, као и о потреби веће информисаности и едукације грађана о њиховим правима и могућностима. Закључено је да је грађанска иницијатива механизам који даје снагу партнерству између грађана и институција, као и то да је у наредном периоду потребно уложити значајан напор и брже дјеловати како би се, кроз развој грађанских иницијатива, јачало повјерење у рад институција власти на свим нивоима. (крај) 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу