MENI
5.12.2024.

U Parlamentarnoj skupštini BiH održana konferencija OESS-a o partnerstvu građana i parlamenata i unaprjeđenju građanske inicijative u parlamentima u BiH

U organizaciji Misije OESS-a u BiH, danas je u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine (PSBiH) održana konferencija pod nazivom „Parlamenti u Bosni i Hercegovini i građani: Put prema uspješnom partnerstvu – Građanska inicijativa u parlamentima u Bosni i Hercegovini na državnoj, entitetskoj i razini Brčko Distrikta BiH“.

Konferencija, kojoj su nazočili predstavnici Parlamentarne skupštine BiH, parlamenata entiteta i Parlamenta Brčko Distrikta BiH, te predstavnici međunarodnih organizacija i organizacija civilnog društva u BiH, fokusirala se na mehanizme građanskog sudjelovanja i inicijativa u radu parlamenata, kao i na potrebu većeg sudjelovanja građana u procesu donošenja odluka.

Obraćajući se sudionicima konferencije, predsjedatelj Zastupničkog doma PSBiH dr. Denis Zvizdić ocijenio je da je građanska inicijativa, koju prepoznaju parlamenti svih razina vlasti u Bosni i Hercegovini, kvalitetan, ali nedovoljno iskorišten alat za građanski aktivizam. Dr. Zvizdić upoznao je nazočne sa odredbama Poslovnika Zastupničkog doma PSBiH koje predviđaju da građani mogu podnijeti inicijativu za izmjenu ili dopunu bilo kojeg zakona ovlaštenim predlagateljima, te da imaju pravo pisati predstavke svim radnim tijelima obaju domova PSBiH i na njih dobiti odgovor od nadležnih službi.

“Parlamenti, kao i druge državne institucije i predstavnici javne vlasti, moraju praviti javne kampanje i informirati građane o njihovim pravima. Kada bi napravili anketu i upitali građane koliko njih zna da sa par klikova na internetu i registracijom na platformi „ekonsultacije“, mogu osobno sudjelovati u procesu donošenja pravnih akata i kreiranja javnih politika u Bosni i Hercegovini, vjerujem da bi taj broj bio jako mali. Ove alate uglavnom koriste organizacije civilnog društva za teme koje ih zanimaju i to svakako podržavam. Civilno društvo je stub svakog demokratskog društva, ali ne smijemo zaboraviti i građane kao fizičke osobe koji imaju veliki spektar mogućnosti za djelovanje po pitanjima koja ih zanimaju“, naglasio je dr. Zvizdić u svom obraćanju.

U svom uvodnom izlaganju šef Misije OESS-a u BiH veleposlanik Brian Aggeler ocijenio je kako demokracija predstavlja kontinuiranu evoluciju koja zahtijeva otvorenu komunikaciju, transparentnost i suradnju između zakonodavaca i ljudi kojima služe. Veleposlanik Aggeler naglasio je da je angažman građana u donošenju odluka, posebno u parlamentima, od vitalnog značaja za jačanje demokratskog upravljanja i podsticanje smislenih reformi.

Tijekom konferencije predstavljeni su i rezultati istraživanja o sudjelovanju građanki i građana u donošenju odluka u parlamentima na državnoj, entitetskim razinama i razini Brčko Distrikta BiH, primjeri dobrih praksi iz zemalja regiona, kao i iz Europskog parlamenta.

Nakon dinamične i produktivne diskusije, sudionici konferencije složili su se o potrebi boljeg pravnog uređenja oblasti građanske inicijative i sudjelovanja građana u donošenju odluka, kao i o potrebi veće informiranosti i edukacije građana o njihovim pravima i mogućnostima. Zaključeno je da je građanska inicijativa mehanizam koji daje snagu partnerstvu između građana i institucija, kao i to da je u narednom razdoblju potrebno uložiti značajan napor i brže djelovati kako bi se, kroz razvoj građanskih inicijativa, jačalo povjerenje u rad institucija vlasti na svim razinama. (kraj) 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću