20.11.2024
Poslanica u Predstavničkom domu i članica Delegacije PSBiH u PSVE Mia Karamehić-Abazović učestvovala u Ženevi na sjednici Potkomiteta za vještačku inteligenciju PSVE
Poslanica u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) i članica Delegacije PSBiH u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope (PSVE) Mia Karamehić Abazović učestvovala je na sjednici Potkomiteta PSVE za vještačku inteligenciju i ljudska prava, koja je održana u Ženevi.
Dvodnevna sjednica okupila je vodeće stručnjake iz akademske zajednice i industrije, političare i predstavnike civilnog društva kako bi raspravljali o aktuelnim pitanjima vezanim za razvoj i primjenu vještačke inteligencije.
U okviru teme o etičkom okviru za razvoj vještačke inteligencije u svjetlu Konvencije Vijeća Evrope o vještačkoj inteligenciji i ljudskim pravima učesnici su raspravljali o potrebi uspostavljanja jasnih etičkih smjernica za razvoj i primjenu vještačke inteligencije, kako bi se osiguralo da se ova tehnologija koristi na odgovoran i pravedan način. Posebna pažnja posvećena je pitanjima pristrasnosti u algoritmima, te zaštiti privatnosti i transparentnosti u donošenju odluka koje se zasnivaju na vještačkoj inteligenciji.
Raspravljalo se i o geopolitičkim aspektima razvoja vještačke inteligencije i posebno o korištenju vještačke inteligencije u oružanim konfliktima i u sektoru sigurnosti. Učesnici su upozorili na potrebu veće međunarodne saradnje u regulaciji vještačke inteligencije kako bi se spriječila trka u naoružanju i osiguralo da se ova tehnologija koristi u mirnodopske svrhe.
U okviru teme „Vještačka inteligencija i demokratija“ raspravljalo se o potencijalnim rizicima za demokratiju, kao što su širenje dezinformacija i manipulacija javnim mnijenjem, te o mjerama koje je potrebno preduzeti kako bi se zaštitila demokratija u digitalnom dobu.
Učestvujući u raspravama, poslanica Karamehić – Abazović, koja je početkom oktobra ove godine imenovana za izvjestioca Komiteta za kulturu, nauku, obrazovanje i medije PSVE o temi „Vještačka inteligencija i ravnopravnost spolova“, ocijenila je opravdanom zabrinutost zasnovanu na istraživanjima akademske zajednice, ali i organizacija koje se bave zaštitom ljudskih prava, a koja se odnosi na mogućnost zloupotrebe vještačke inteligencije, te povrede prava i privatnosti žena, djece i maloljetnika, kao i osjetljivih društvenih grupa. Posebno je istakla značaj kontrolnih mehanizama i procjene društvenog utjecaja alata vještačke inteligencije prije njihove komercijalizacije, uključujući i neselektivno povlačenje dostupnih podataka s interneta. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |