29.10.2024.
Članovi Izaslanstva PSBiH u PSUzM Milan Petković i Rejhana Dervišević sudjeluju u Rimu na zasjedanju Komiteta PSUzM za prava žena u euromediteranskim zemljama
Predsjedatelj Izaslanstva Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) u Parlamentarnoj skupštini Unije za Mediteran (PSUzM) Milan Petković i zamjenica predsjedatelja Izaslanstva Rejhana Dervišević sudjeluju na zasjedanju Komiteta PSUzM za prava žena u euromediteranskim zemljama, koje se održava u Rimu.
Na zasjedanju, čiji je domaćin Senat Parlamenta Italije, razgovaralo se o temi „Pristup žena STEM obrazovnim disciplinama i profesijama (znanost, tehnologija, inženjering i matematika) u euromediteranskoj regiji“.
U svom obraćanju sudionicima zasjedanja, zamjenica predsjedatelja Izaslanstva PSBiH u PSUzM Rejhana Dervišević upozorila je na činjenicu da se žene u procesu obrazovanja susreću sa formalnim i neformalnim preprekama, čije prepoznavanje, kako je rekla, može pomoći u razvoju strategija za prevazilaženje tih izazova.
Prema njenim riječima, veliki broj zanimanja koja potpadaju pod akronim STEM su deficitarna, dobro plaćena, a unatoč tome interes djevojaka za studiranje takvih fakulteta ne raste. Dervišević je istakla da razloge za to treba tražiti u složenosti društvenih, kulturnih i institucionalnih faktora koji zajedno utiču na zastupljenost žena u STEM područjima, u predrasudi da su STEM fakulteti teži, da studiranje traje duže i da je skuplje, kao i u, kako je rekla, iscrpljujućoj borbi za postizanje ravnoteže između poslovnog i privatnog života koja dovodi žene do negativne odluke kada je odabir STEM zanimanja u pitanju.
Prema ocjeni zastupnice Dervišević, promjene obrazovnog sistema, stipendiranje i promidžba su tri ključne tačke za pripremu žena za doba digitalizacije.
„Neophodno je uključivanje informacijske tehnologije u nastavne planove od ranog djetinjstava. Također je neophodno uspostaviti sustav stipendiranja, odnosno pružanja financijske potpore kroz stipendije i sigurne prigode za specijalizacije i posao nakon fakulteta, što bi podiglo motivaciju za odabir STEM zanimanja“, rekla je Dervišević te dodala da, iz iskustva sveučilišnog profesora, zna da žene u u dobi u kojoj se vrši izbor zanimanja nisu dovoljno informirane, niti svjesne značaja i pogodnosti koje diploma STEM fakulteta nosi, i koje su njene konkurentne prednosti.
U svom obraćanju Dervišević se založila i za uspostavljanje sustava prekvalifikacija i cjelodnevnog učenja za žene, koje će u ovom vremenu, biti primorane da unaprijede svoja znanja ili promijene zanimanja.
Sumirajući svoju diskusiju, Derišević je kazala da je za veće uključivanje žena u STEM obrazovanje, potrebna osobna želja, sposobnost i trud.
„Na društvu je da omogući slobodu izbora, financijsku potporu i kvalitetno obrazovanje“, zaključila je Dervišević.
Tijekom zasjedanja parlamentarci iz zemalja članica PSUzM razmijenili su stavove, ideje i dobre prakse, te istražili modalitete većeg i značajnijeg pristupa žena STEM obrazovanju, s ciljem otklanjanja rodne diskriminacije u ovom području i jačanja uloge žena u zemljama euromediteranske regije. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |