MENI
29.10.2024.

Чланови Делегације ПСБиХ у ПСУзМ Милан Петковић и Рејхана Дервишевић учествују у Риму на засједању Комитета ПСУзМ за права жена у евромедитеранским земљама

Предсједавајући Делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у Парламентарној скупштини Уније за Медитеран (ПСУзМ) Милан Петковић и замјеница предсједавајућег Делегације Рејхана Дервишевић учествују на засједању Комитета ПСУзМ за права жена у евромедитеранским земљама, које се одржава у Риму.

На засједању, чији је домаћин Сенат Парламента Италије, разговарало се о теми „Приступ жена STEM образовним дисциплинама и професијама (наука, технологија, инжењеринг и математика) у евромедитеранском региону“.

У свом обраћању учесницима засједања, замјеница предсједавајућег Делегације ПСБиХ у ПСУзМ Рејхана Дервишевић упозорила је на чињеницу да се жене у процесу образовања сусрећу са формалним и неформалним препрекама, чије препознавање, како је рекла, може помоћи у развоју стратегија за превазилажење тих изазова.

Према њеним ријечима, велики број занимања која потпадају под акроним STEM су дефицитарна, добро плаћена, а упркос томе интерес дјевојака за студирање таквих факултета не расте. Дервишевић је истакла да разлоге за то треба тражити у сложености друштвених, културних и институционалних фактора који заједно утичу на заступљеност жена у STEM подручјима, у предрасуди да су STEM факултети тежи, да студирање траје дуже и да је скупље, као и у, како је рекла, исцрпљујућој борби за постизање равнотеже између пословног и приватног живота која доводи жене до негативне одлуке када је одабир STEM занимања у питању.

Према оцјени посланице Дервишевић, промјене образовног система, стипендирање и промоција су три кључне тачке за припрему жена за доба дигитализације.

„Неопходно је укључивање информационе технологије у наставне планове од раног дјетињстава. Такође је неопходно успоставити систем стипендирања, односно пружања финансијске подршке кроз стипендије и сигурне прилике за специјализације и посао након факултета, што би подигло мотивацију за одабир STEM занимања“, рекла је Дервишевић те додала да, из искуства универзитетског професора, зна да жене у у доби у којој се врши избор занимања нису довољно информисане, нити свјесне значаја и погодности које диплома STEM факултета носи, и које су њене конкурентне предности.

У свом обраћању Дервишевић се заложила и за успостављање система преквалификација и цјелодневног учења за жене, које ће у овом времену, бити приморане да унаприједе своја знања или промијене занимања.

Сумирајући своју дискусију, Деришевић је казала да је за веће укључивање жена у STEMобразовање, потребна лична жеља, способност и труд.

„На друштву је да омогући слободу избора, финансијску подршку и квалитетно образовање“, закључила је Дервишевић.

Током засједања парламентарци из земаља чланица ПСУзМ размијенили су ставове, идеје и добре праксе, те истражили модалитете већег и значајнијег приступа жена STEMобразовању, с циљем отклањања родне дискриминације у овој области и јачања улоге жена у земљама евромедитеранског региона. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу