MENI
14.10.2024.

Замјеник предсједавајућег Представничког дома ПСБиХ и предсједавајући Делегације ПСБиХ у Интерпарламентарној унији др Денис Звиздић предводи Делегацију ПСБиХ на 149. засједању Скупштине ИПУ у Женеви

"Замјеник предсједавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) и предсједавајући Делегације ПСБиХ у Интерпарламентарној унији (ИПУ) др Денис Звиздић предводи Делегацију ПСБиХ која учествује на 149. засједању Скупштине ИПУ која се одржава у Женеви.

У оквиру генералне дебате разговара се о теми „Искориштавање науке, технологије и иновација за мирну и одрживу будућност“.

Учесницима се данас обратио и замјеник предсједавајућег Представничког дома ПСБиХ др Денис Звиздић и на почетку упознао присутне са катастрофалним поплавама у БиХ, те замолио да о овоме информирају владе својих земаља, како би, у складу са могућностима, упутили помоћ властима Босне и Херцеговине за брзо санирање посљедица ове страшне природне несреће.

У свом излагању др Звиздић се фокусирао на кључну тему овог скупа, а то је како парламенти могу осигурати повољан амбијент за развој науке, технологије и иновација. С тим у вези, изложио је неколико приједлога и рекао да се кроз буџете парламената треба омогућити више новца за развој науке и иновација. Нагласио је да нити једна држава не може напредовати без издвајања за науку од минимално 2 посто укупног БДП-а.

Истакнуо је да парламенти требају измијенити и унаприједити прописе, односно олакшати дјеловање научних и образовних институција, смањити бирокрацију и омогућити лакшу регистрацију патената и заштитити ауторска права. Такође, нагласио је да парламенти, у функцији законодаваца, требају омогућити и боље услове рада за академско и научно особље, те обезбједити боље услове за студирање и развој истраживачке дјелатности на универзитетима.

Говорећи о значају успостављања научно-технолошких и истраживачких института, комитета и уреда, нагласио је да они парламенти који немају комитете за науку и технологију, требају их успоставити што прије. “Добар примјер за многе парламенте је Центар за иновације у парламентима који је ИПУ успоставио у децембру 2018. године”, рекао је Звиздић.

Истакнуо је како парламенти требају бити дио међународних мултилатералних организација, конференција и скупова који се баве овом тематиком. То се посебно односи на мултилатерални приступ у борби против климатских промјена, за регулацију умјетне интелигенције и употребе аутономног наоружања, те учешће на међународним мировним конференцијама како би се спријечили глобални сукоби.

“У том смислу радује ме да су наука, технологија и иновације укључени, као посебно поглавље са конкретним мјерама и акцијама које све државе требају подузети, у „Пакт за будућност“ као кључни документ о будућности човјечанства којег су Уједињене нације усвојили прошлог мјесеца током Самита за будућност”, рекао је Звиздић током обраћања.

На крају, у образложењу петог и, како је рекао, можда и најважнијег приједлога, Звиздић је истакнуо да су парламенти законодавна власт која именује извршну власт. Додао је да то значи да парламенти имају битну надзорну улогу и да имају мандат да врше притисак на владу да стави већи фокус на науку, технологију и иновације.

“Парламенти требају захтијевати од својих влада креирање политика које ће уважавати изазове 21. вијеку, које ће се прилагођавати брзим промјенама и које ће бити у стању да заштите обичне људе од таквих промјена, јер историја нас учи да обични људи највише страдају у таквим случајевима. То је улога парламената како је ја видим и надам се да ћете у оквиру ове генералне дебате прихватити неке идеје које сам изложио у овом излагању, јер то је пут до мирније и одрживије будућности за све нас”, рекао је током излагања на 149. засједању Скупштине ИПУ замјеник предсједавајућег Представничког дома ПСБиХ др Денис Звиздић." (саопштење из Кабинета замјеника предсједавајућег Представничког дома др Дениса Звиздића)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу