MENI
15.7.2024.

У парламентарну процедуру упућен Приједлог закона о јавним набавкама

„Почиње обрачун са професионалним жалитељима

Појава професионалних жалитеља - људи и компанија чији је „бизнис“ да се жале на тендерима са намјером заустављања набавки, али и рекетирања и уцјењивања других компанија, те на тај начин креирају врло штетне посљедице, по наводима из Агенције за јавне набавке доживјела је своју ескалацију. У прошлој години забиљежено је чак 2097 оваквих жалби, што представља више од половине укупног броја жалби у процесу јавних набавки. Готово да нема институције од локалног до државног нивоа која се није суочила са опструкцијама ове врсте. Еклатантан примјер је вишемјесечна опструкција набавке оружја за безбједносне агенције.

Истовремено, огроман број привредника такође има проблеме са компанијама које их на овај начин спречавају у пословању. Због тога су у процедуру упућене измјене Закона о јавним набавкама које представљају почетак обрачуна са изузетно негативном појавом професионалних жалитеља. Суштина измјена која их разликује од актуелних правила јесте успостављање принципа да „неуредне жалбе“ неће бити разматране, нити ће постојати могућност да се њима, као што је до сада био случај, зауставља процес јавних набавки. То ће, поред осталога, значити да ће изостанак уплате накнаде за покретање жалбеног поступка убудуће бити „неотклоњиви недостатак“. Управо је тренутно случај да они који злоупотребљавају закон не уплаћују ове накнаде што до сада није била препрека за заустављање процеса јавних набавки.

Шеф Клуба посланика СДП БиХ у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Саша Магазиновић као један од потписника приједлога Закона, овим поводом је изјавио:

„У протеклих неколико мјесеци су вођене активности на изради измјена Закона о јавним набавкама које ће резултирати рјешавањем проблема професионалних жалитеља. У том периоду смо се увјерили да злоупотребе Закона о јавним набавкама у смислу изјављивања неоснованих жалби иду толико далеко да се може рећи да је ова појава постала узрок бројних негативних појава као што је заустављање изградње инфраструктурних објеката, недостатка лијекова и медицинске опреме, спречавање опремања безбједносни агенција и сл. Због тога није чудно што неке од државних агенција сматрају да се ради и о безбједносном питању. Велики број компанија се такође жалио на ову појаву која опструира привреднике широм државе. Чињеница да постоје компаније које у току године улажу више десетина, а неке и више стотина жалби, те да се ради о компанијама које се искључиво тиме баве, алармантно је сазнање које захтијева реакцију институција. Вјерујем да ће, осим дјеловања Парламента БиХ, ускоро и правосудни органи дати свој допринос борби против оних који злоупотребом Закона о јавним набавкама заустављају процесе, уцјењују и рекетирају.

Значајна помоћ и подршка у процесу израде закона у овом је периоду дошла од директора Агенције за јавне набавке госп. Тарика Рахића и предсједавајућег Канцеларије за разматрање жалби госп. Адина Конџића, што је резултирало чињеницом да сам са колегицом Сабином Ћудић и колегама Предрагом Кожулом и Нихадом Омеровићем у процедуру упутио закон о коме ће се Парламент изјаснити. Осим подршке из институција и пословне заједнице, морам истаћи да размјере овог проблема добро разумију колегице и колеге из свих странака, те се због те чињенице надам широкој подршци. Када се ради о корисним законима за нашу привреду, борбу против корупције и друштво у цјелини, не би се требали дијелити на власт и опозицију. Јако је важно нагласити да је предложени закон у потпуности усклађен са европским стандардима што не би било могуће без помоћи Делегације Европске уније (ЕУ) и SIGMA-е која је правни ауторитет за питање усклађености са правном стечевином ЕУ.“ - закључује Магазиновић.“ (саопштење из Клуба посланика СДП-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу