MENI
13.7.2024.

Предсједавајућа Заједничке комисије за економске реформе и развој ПСБиХ Ермина Салкичевић – Диздаревић учествовала на Другом засједању Парламентарно – економског форума ПАМ

На позив генералног секретара Парламентарне скупштине Медитерана (ПАМ) Sergia Piazzia, предсједавајућа Заједничке комисије за економске реформе и развој Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Ермина Салкичевић – Диздаревић учествовала је на Другом засједању еуромедитеранског и заливског Парламентарно–економског форума ПАМ, који је одржан у Маракешу (Краљевина Мароко).

Парламентарно – економски форум пружио је платформу економским експертима из јавног и приватног сектора да размијене мишљења, ставове и добре праксе о актуелним економским питањима и изазовима с којим се суочавају земље еуромедитеранског и заливског региона, те да о трендовима информирају све присутне мобилизирајући их на тај начин да информације подијеле у својим парламентима, комисијама, те другим професионалним организацијама.

Посебан фокус је био на снабдијевању енергијом у процесу зелене енергетске транзиције. Кроз дискусију је посебно наглашена праведна енергетска транзиција, те су представљена истраживања и примјери из праксе којима се, путем развоја нуклеарних електрана, постиже ефикаснија карбонска неутралност. 

Детаљно је обрађена тема економског раста и развоја са посебним освртом на тему вјештачке интелигенције (AI), те појашњено како AIможе утјецати на повећање конкурентности малих и средњих компанија, али и на развој самог предузетништва, утјецај на радна мјеста при примјени аутоматизације и на динамику развоја финансијског сектора.

Предсједавајућа Салкичевић-Диздаревић изнијела је неколико ставова који су у завршној ријечи, као и на маргинама саме конференције, посебно подржани. Салкичевић – Диздаревић казала је како је, када је ријеч о AI, важно истакнути да су рјешења која нуди вјештачка интелигенција квалитетна у мјери у којој су квалитетни инпути самог алгоритма, а који у коначници овисе од људског фактора.

С тим у вези, људски капитал, раст и развој, хуманизација процеса, законска регулатива, заштита потрошача, те јачање система образовања су изузетно важне претпоставке за квалитетно кориштење AI као алата јер рјешења која AI може понудити биће квалитетна у мјери у којој су квалитетни учесници цијелог процеса, оцијенила је Салкичевић – Диздаревић, нагласивши да  главни циљ  јесте да се избјегне одсуство критичког става према понуђеним рјешењима, као и то да технолошки напредак није циљ сам себи него  треба да буде алат за даљи економски раст и развој како појединачних економија тако и друштва у цјелини. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу