21.5.2024.
Održana 18. sjednica Zastupničkog doma PSBiH
Na 18. sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućen je zahtjev za razmatranje po hitnom postupku Prijedloga zakona o dopuni Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, čiji su predlagatelji zastupnici Kluba SDA Amor Mašović, Safet Kešo, Denijal Tulumović, Šemsudin Dedić, Edin Ramić, Nermin Mandra, Midhat Čaušević i Šerif Špago.
Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućen je i zahtjev za razmatranje po hitnom postupku Prijedloga zakona o dopuni Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj zastupnik Šemsudin Mehmedović.
Dom nije prihvatio zahtjev da se po hitnom postupku razmatra Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o financiranju institucija Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj zastupnik Predrag Kožul. Dom je odlučio da se ovaj Prijedlog zakona razmatra po skraćenom zakonodavnom postupku.
Dom nije usvojio zahtjev Vijeća ministara BiH da se po hitnom postupku razmatra Prijedlog zakona o dopunama Zakona o plaćama i drugim naknadama u sudbenim i tužiteljskim institucijama na razini Bosne i Hercegovine. Radi nedostatka entitetske većine, na usuglašavanje Kolegiju Doma upućen je prijedlog da se ovaj Prijedlog zakona razmatra po skraćenom zakonodavnom postupku.
Dom nije usvojio negativno mišljenje Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava PSBiH o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o strancima, čiji je predlagatelj zastupnik Nihad Omerović. Sukladno Poslovniku Doma, Zajedničko povjerenstvo zaduženo je izraditi novo mišljenje o ovom Prijedlogu zakona.
Zastupnički dom usvojio je zastupničku inicijativu Mije Karamehić Abazović koja glasi: „Zadužuje se Vijeće ministara BiH da u roku od šest mjeseci sačini javno dostupnu online bazu podataka svih ugovora o djelu koje sklapaju institucije BiH“.
Na usuglašavanje Kolegiju Doma radi nedostatka entitetske većine upućena je zastupnička inicijativa Denisa Zvizdića kojom Zastupnički dom PSBiH inicira da Vijeće ministara BiH pristupi izradbi Akcijskog plana za realizaciju prioriteta 4.g) iz Mišljenja Europske komisije, koji glasi: „Temeljno unaprijediti institucionalni okvir, uključujući i na ustavnoj razini, kako bi se osiguralo da su svi organi uprave zaduženi za provedbu acquisa zasnovani isključivo na profesionalizmu i da se ukloni pravo veta u procesu donošenja odluka, sukladno acquisem“.
Dom nije usvojio sljedeće prijedloge zaključaka zastupnika Jasmina Emrića u povodom rasprave na 13. hitnoj sjednici Zastupničkog doma o aktualnoj političkoj situaciji u institucijama Bosne i Hercegovine, koji glase:
- Uzimajući u obzir cjelokupne aktivnosti u organizaciji 11. i 12. posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske radi sprječavanja primjene, provedbe i izvršavanja odluke visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu, Zastupnički dom PSBiH poziva Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine da, na temelju članka 203a. „Neizvršavanje odluka visokog predstavnika“ Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine, hitno djeluje sukladno svojim nadležnostima jer je očigledno da postoji utemeljena sumnja da predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, udruženo sa drugim službenim osobama tog entiteta, ne poštuje i sprječava provedbu odluke kojom se donosi Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, a koju je donio visoki predstavnik Christian Schmidt 26. ožujka 2024. godine;
- Zastupnički dom PSBiH poziva Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine da pokrene postupak utvrđivanja odgovornosti zbog utemeljene sumnje da je predsjednik SNSD-a i entiteta Republika Srpska Milorad Dodik, dana 17. 4. 2024. godine javno, na konferenciji za medije u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu, negirao genocid u Srebrenici, te na taj način počinio kazneno djelo;
- S obzirom na sve češće, otvoreno i izravno miješanje predsjednika Republike Srbije Aleksandra Vučića u unutarnja politička pitanja Bosne i Hercegovine, Zastupnički dom PSBiH poziva države svjedoke Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini da upozore Republiku Srbiju na neprihvatljivost narušavanja političke neovisnosti Bosne i Hercegovine, te da preduzmu konkretne aktivnosti i sankcije radi sprječavanja predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika u bahatom i nerazumnom političkom divljanju kojim najavljuje secesiju i osamostaljenje bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska ugrožavajući na taj način i regionalni mir, stabilnost i sigurnost.
Dom nije usvojio prijedlog zaključaka zastupnika Šemsudina Mehmedovića u povodu rasprave na 13. hitnoj sjednici Zastupničkog doma o aktualnoj političkoj situaciji u institucijama Bosne i Hercegovine, koji glase:
- Predlažem da nadležne institucije Bosne i Hercegovine upute protest Srbiji zbog istupa predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, te da povuku veleposlanika BiH iz Beograda sve dok Vučić jasno ne uskrati potporu Dodikovoj namjeri da sruši Dayton i nastavi s aktivnostima odvajanja Republike Srpske;
- Tražim da Ministarstvo vanjskih poslova BiH zatraži od Srbije da Vučić povuče uvrede koje je iznio na račun člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, te da se izvini zbog toga;
- Tražim da ova PSBiH zatraži od pravosudnih institucija BiH da štite zakone i Ustav, te procesuiraju sve one koji ih krše preduzimajući nezakonite i neustavne korake kojima se blokira ili onemogućava rad institucija BiH;
- Predlažem da se, ukoliko bilo ko od zastupnika svjesno i u kontinuitetu odbije dolaziti na sjednice, istim uskrate sva primanja iz proračuna Bosne i Hercegovine, te da se procesuira za zlouporabu položaja i nesavjestan rad.
Zastupnički dom usvojio je sljedeća izvješća institucija BiH:
- Izvješće o zbrinjavanju izbjeglica i stranaca pod supsidijarnom zaštitom u Bosni i Hercegovini za 2022. godinu, čiji je podnositelj Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH;
- Izvješće o radu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa za 2023. godinu;
- Izvješće o radu Neovisnog povjerenstva za praćenje uvjeta boravka u zavodima, postupanje i poštivanje ljudskih prava osoba nad kojima se izvršavaju kaznene sankcije i druge mjere koje je izrekao u kaznneom postupku Sud Bosne i Hercegovine, strani sudovi za djela predviđena Kaznenim zakonom Bosne i Hercegovine ili međunarodnim ugovorom čija je potpisnica Bosna i Hercegovina ili drugi sud sukladno zakonu Bosne i Hercegovine za 2023. godinu, sa preporukama sadržanim u Izvješću;
- Godišnje izvješće Centralne banke BiH za 2023. godinu;
- Izvješće o aktivnostima Ureda za reviziju institucija BiH za 2023. godinu;
- Godišnje izvješće o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine za 2023. godinu;
- Izvješće o radu, s prijedlogom mjera za zaštitu i sigurnosti povratnika u BiH, čiji je podnositelj Radno tijelo Zastupničkog doma za izradbu prijedloga mjera za zaštitu i sigurnost povratnika.
Radi nedostatka entitetske većine, na usuglašavanje Kolegiju Doma upućeno je Izvješće o radu Pravobraniteljstva BiH za 2023. godinu. Uz ovo Izvješće, Dom je usvojio zaključak kojim se Pravobraniteljstvo BiH zadužuje da u roku od 30 dana dostavi Zastupničkom domu PSBiH izvješće o svim arbitražnim postupcima i drugim postupcima sa elementom inostranosti koji mogu imati financijske posljedice po BiH.
Zastupnički dom primio je k znanju Informaciju o radu Tužiteljstva BiH za 2023. godinu.
Zastupnički dom imenovao je Negosavu Stjepanović na poziciju članice Neovisnog povjerenstva za praćenje uvjeta boravka u zavodima, postupanje i poštivanje ljudskih prava osoba nad kojima se izvršavaju kaznene sankcije i druge mjere koje je izrekao u kaznenom postupku Sud Bosne i Hercegovine, strani sudovi za djela predviđena Kaznenim zakonom Bosne i Hercegovine ili međunarodnim ugovorom čija je potpisnica Bosna i Hercegovina ili drugi sud sukladno zakonu Bosne i Hercegovine.
Dom je dao suglasnost za ratificiranje:
- Akata Svjetskog poštanskog saveza (Universal Postal Union – UPU) usvojenih na 27. redovitom kongresu Svjetskog poštanskog saveza, održanom u Abidjanu 2021., Obala Bjelokosti;
- Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Italije o ekonomskoj suradnji. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |