MENI
20.3.2024.

Посланица у Представничком дому Рејхана Дервишевић учествује у Атини на WPL Самиту жена политичких лидера

Посланица у Представничком дому Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Рејхана Дервишевић учествује на Самиту жена политичких лидера (WPL Summit), који је данас, под високим покровитељством предсједнице Републике Грчке Katerine Sakellaropoulou, почео у Атини.

Овај глобални скуп у главном граду Републике Грчке окупио је око 300 изабраних и именованих високих званичница из више од 130 земаља свијета, које, под мотом „Заступљеност је важна“ (Representation Matters), дискутују о најважнијим изазовима с којима се демократија и жене у политици суочавају.

Учесницима Самита поздравним говорима добродошлицу су пожељеле министарка туризма Грчке Olga Kefalogianni, министарка породице Грчке Sofia Zacharaki, оснивач и предсједница WPL-a Silvana Koch-Mehrin, док је уводно излагање о темама и циљевима Самита имала замјеница генералног секретара Уједињених нација (УН) Amina J. Mohammed.

У оквиру панел – дискусија, учесницама WPL Самита обратила се и посланица у Представничком дому ПСБиХ Рејхана Дервишевић, која је говорила о искуствима преживјелих жртава сексуалног насиља током рата у БиХ, траумама и препрекама у друштву с којима се суочавају те жртве у постратном периоду и чињеници да, како је упозорила, преживјеле жртве сексуалног насиља и њихове породице у БиХ још увијек нису оствариле пун приступ мјерама репарације које су им пријеко потребне, а које су загарантоване релевантним међународним стандардима заштите људских права.

Поручујући да рат и ратни злочини морају бити заустављени свугдје у свијету, те наглашавајући да су трауме с којима се суочавају преживјеле жртве сексуалног насиља универзалне јер бол и беспомоћност не познају националност, вјеру или расу, посланица Дервишевић снажно се у свом говору заложила за већу институционалну подршку преживјелим жртвама и спречавање кршења њихових права и права њихових породица на правду и безбједно окружење.

Нагласила је да су ангажман и акције међународних организација и институција допринијеле побољшању статуса жртава сексуалног насиља на нивоу ентитета и Брчко дистрикта БиХ, али да, упркос јасним препорукама водећих међународних институција за дјеловање власти, због сложености политичког система, репарације за жртве рата у БиХ ни данас нису регулисане на државном нивоу.

Похваљујући ангажман надлежних међународних фактора, као што су Конвенција УН о правима жена (CEDAW 2006) и специјални извјестилац УН о насиљу над женама, значај и релевантност њиховог постојања, програма, као и јачање њихових капацитета, Дервишевић је упозорила на чињеницу да саме норме нису довољне, те казала како је потребно изградити и ојачати механизме њихове имплементације.

Према ријечима посланице Дервишевић, потребан је и ефикасан, свеобухватан институционални ангажман у складу са правним нормама и резолуцијама које забрањују, спречавају и осуђују насиље, те систем превенције, заштите и одговора на насиље, али и економско оснаживање жена, као кључни механизам за родну равноправност, искорјењивање сиромаштва и побољшање квалитета живота жена.

Истовремено, посланица Дервишевић у свом обраћању заложила се и за укључивање образовања за изградњу мира у систем формалног образовања на свим нивоима.

„Млади морају бити поучени како да изграде друштво без насиља, како да превладају послијератне трауме и како да изграде и развију међуетничко разумијевање, повјерење и поштовање. То подразумијева процес који укључује учење „о“ и „за“ демократију и људска права, ненасиље, социјалну и економску правду, родну равноправност, одрживи развој, демилитаризацију, међународно право, као и достојанство и безбједност људи“, казала је Дервишевић те изразила увјерење да би потенцијал жена, њихово веће учешће у свим фазама процеса изградње мира и јачања безбједности у свијету, те већа заступљеност на нивоима одлучивања свакако допринијели новим вриједностима у глобалним политичким изазовима и мировним мисијама.

Учесници Самита данас су дискутовали о потреби и позитивним ефектима веће заступљености жена у политици, о лидерству у 21. вијеку, као и о начинима и методама борбе против насиља над женама у политици.

Посланица Дервишевић присуствовала је и свечаном пријему, којег је за учеснице Самита  приредила предсједница Републике Грчке Katerina Sakellaropoulou. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу