MENI
8.10.2015

Održana prezentacija rezultata istraživanja o otvorenosti budžeta u Bosni i Hercegovini za tekuću godinu


U organizaciji fondacije “Centar za zastupanje građanskih interesa” (CPI) danas je u zgradi Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) održana prezentacija rezultata Istraživanja o otvorenosti budžeta 2015., kojoj su prisustvovali predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti BiH, državni službenici, kao i predstavnici međunarodne zajednice, organizacija civilnog društva i medija.

U izvještaju, čijoj su prezentaciji u ime PSBiH prisustvovali predsjedavajuća Komisije za finansije i budžet Doma naroda Ljilja Zovko i članica ove Komisije Zdenka Džambas, zamjenik predsjedavajućeg Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma PSBiH Salko Sokolović i poslanik u Predstavničkom domu PSBiH Mirsad Đonlagić, korišteni su međunarodno prihvaćeni kriteriji, koji uključuju 109 indikatora za mjerenje transparentnosti budžeta. Korištenje tih indikatora pokazuje da li su vlasti, pravovremeno i sa razumljivim podacima, ključne budžetske dokumente učinile dostupnim javnosti.

Prema podacima iz izvještaja CPI, Bosna i Hercegovina je za proces otvorenosti budžeta od mogućih 100 dobila 43 indeksna poena, što je malo niže od svjetskog prosjeka koji iznosi 45 poena. Kako su u CPI naveli, ovakav rezultat naše zemlje je niži u odnosu na 2012. godinu, uz konstataciju da su od tada do danas vlasti u BiH smanjile dostupnost budžetskih informacija i sveobuhvatnost dokumenata okvirnog budžeta.

Kada je riječ o učešću javnosti u procesu budžetiranja, BiH je ocijenjena sa 23 indeksna poena od mogućih 100, što, također, predstavlja niži rezultat u odnosu na svjetski prosjek od 25 poena.

Predstavnici CPI iznijeli su i rezultate istraživanja koji se odnose na proces institucionalnog nadzora nadzora budžeta. Kad je riječ o nadzoru kojeg vrši Ured za reviziju institucija BiH, ovaj proces je, sa 83 od 100 indeksnih poena, ocijenjen kao adekvatan. Istovremeno, upozoreno je na to da institucije zakonodavne vlasti, sa 37 od 100 indeksnih poena, vrše ograničen nadzor nad budžetom. S tim u vezi, konstatirano je da zakonodavna vlast nema specijalizirani ured za analiziranje budžeta, te da se parlamenti ne konsultiraju prilikom trošenja budžetske rezerve.

Kako su iz CPI naveli, ovaj izvještaj, inače peti po redu za BiH, predstavlja u svijetu jedino nezavisno, komparativno istraživanje transparentnosti budžeta, te učešća građana i nezavisnih institucija u nadzoru procesa budžetiranja. (kraj)

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću