MENI
8.10.2015.

Одржана презентација резултата истраживања о отворености буџета у Босни и Херцеговини за текућу годину


У организацији фондације “Центар за заступање грађанских интереса” (ЦПИ) данас је у згради Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) одржана презентација резултата Истраживања о отворености буџета 2015., којој су присуствовали представници законодавне и извршне власти БиХ, државни службеници, као и представници међународне заједнице, организација цивилног друштва и медија.

У извјештају, чијој су презентацији у име ПСБиХ присуствовали предсједавајућа Комисије за финансије и буџет Дома народа Љиља Зовко и чланица ове Комисије Зденка Џамбас, замјеник предсједавајућег Комисије за финансије и буџет Представничког дома ПСБиХ Салко Соколовић и посланик у Представничком дому ПСБиХ Мирсад Ђонлагић, кориштени су међународно прихваћени критерији, који укључују 109 индикатора за мјерење транспарентности буџета. Кориштење тих индикатора показује да ли су власти, правовремено и са разумљивим подацима, кључне буџетске документе учиниле доступним јавности.

Према подацима из извјештаја ЦПИ, Босна и Херцеговина је за процес отворености буџета од могућих 100 добила 43 индексна поена, што је мало ниже од свјетског просјека који износи 45 поена. Како су у ЦПИ навели, овакав резултат наше земље је нижи у односу на 2012. годину, уз констатацију да су од тада до данас власти у БиХ смањиле доступност буџетских информација и свеобухватност докумената оквирног буџета.

Када је ријеч о учешћу јавности у процесу буџетирања, БиХ је оцијењена са 23 индексна поена од могућих 100, што, такођер представља нижи резултат у односу на свјетски просјек од 25 поена.

Представници ЦПИ изнијели су и резултате истраживања који се односе на процес институционалног надзора надзора буџета. Кад је ријеч о надзору којег врши Канцеларија за ревизију институција БиХ, овај процес је, са 83 од 100 индексних поена, оцијењен као адекватан. Истовремено, упозорено је на то да институције законодавне власти, са 37 од 100 индексних поена, врше ограничен надзор над буџетом. С тим у вези, констатовано је да законодавна власт нема специјализирану канцеларију за анализирање буџета, те да се парламенти не консултују приликом трошења буџетске резерве.

Како су из ЦПИ навели, овај извјештај, иначе пети по реду за БиХ, представља у свијету једино независно, компаративно истраживање транспарентности буџета, те учешћа грађана и независних институција у надзору процеса буџетирања. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу