MENI
5.12.2023.

Članovi Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost BiH i Zajedničkog povjerenstva za nadzor nad radom OSA BiH sudjelovali na sastanku povjerenstava za obranu i sigurnost parlamenata u BiH

Članovi Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost BiH Sredoje Nović, Sanja Vulić, Zdenko Ćosić i Slavko Matić, te predsjedatelj Zajedničkog povjerenstva za nadzor nad radom Obavještajno – sigurnosne agencije (OSA) BiH Ilija Cvitanović i član tog Zajedničkog povjerenstva Milorad Kojić sudjelovali su danas u Banjaluci na sastanku povjerenstava za obranu i sigurnost Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Narodne skupštine Republike Srpske, te Zastupničkog doma i Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.

Tema sastanka, čiji su domaćini bili članovi Odbora za bezbjednost Narodne skupštine Republike Srpske, bila je aktualna sigurnosna situacija u Bosni i Hercegovini.

Tijekom sastanka, koji je ocijenjen kao veoma koristan i neophodan za jačanje dijaloga i međusobnog razumijevanja, aktualna sigurnosna situacija u BiH ocijenjena je zadovoljavajućom.

Konstatirano je da su najveće sigurnosne prijetnje organizirani kriminal i korupcija, cyber kriminal, migrantska kriza, problem sa nedovoljnim brojem graničnih policajaca, te odlazak državljana BiH na strana ratišta.

Također, sa žaljenjem je konstatirano da jezik mržnje izaziva osjećaj nesigurnosti kod građana, posebno kod mladih ljudi koji odlaze iz BiH.

Istaknut je značaj preventivnog djelovanja nadlažnih policijskih agencija na svim razinama s ciljem zaštite svakog građanina. 

Posebno je naglašen značaj harmonizacije zakonskih rješenja i unaprjeđenja zakonskog okvira za rad sigurnosnih i policijskih agencija, te nastavak dijaloga u cilju jačanja međusobnog povjerenja i razumijevanja. 

Član Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost BiH Sredoje Nović smatra da su sastanci u ovom formatu izuzetno bitni u jačanju međusobnog povjerenja jer, kako je rekao, sigurnost jedne zemlje nema cijenu. Prema riječima Novića, građane s pravom brine korupcija. Zbog toga je, rečeno je, potrebno analizirati rad tužiteljstava i policijskih struktura, te postaviti pitanje odgovornosti.

Članovi Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost BiH Slavko Matić, Zdenko Ćosić i Sanja Vulić također su pozdravili ovaj format dijaloga, te su pozvali na izgradnju  međusobnog povjerenja i boljeg razumijevanja parlamentaraca na svim razinama vlasti.

Tijekom sastanka, čije je održavanje podržao Razvojni program Ujedinjenih naroda (UNDP) u BiH, prezentirani su Projekt jačanja kapaciteta cyber sigurnosti u BiH, kao i Projekt u oblasti malog oružja i lakog naoružanja (SALW), koje UNDP implementira u Bosni i Hercegovini. (kraj)

 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću