MENI
23.11.2023.

Одржана 11. сједница Дома народа ПСБиХ

На 11. сједници Дома народа Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) усвојен је Закон о измјени Закона о порезу на додату вриједност, чији је предлагач Представнички дом ПСБиХ. Колегијум је претходно као комисија постигао сагласност о овом Приједлогу закона у првом читању.

Дом је усвојио Годишњи ревизорски извјештај о главним налазима и препорукама за 2022. годину, чији је подносилац Канцеларија за ревизију институција БиХ.

Усвојено је Збирно мишљење о финансијској ревизији институција БиХ за 2022. годину. Уз Збирно мишљење (Збирно мишљење можете прочитати овдје) усвојени су и сљедећи закључци:

  1. Дом народа прихвата 72 извјештаја финансијске ревизије институција БиХ за 2022. годину, од којих:
    а) 61 извјештај финансијске ревизије институција БиХ чије је финансијско пословање оцијењено ревизорским „позитивним мишљењем“ и „позитивним мишљењем са истицањем предмета“ (по основу мишљења ревизора о финансијским извјештајима и по основу мишљења ревизора о усклађености) - (Прилог 1. Збирног мишљења можете прочитати овдје);
    б) 11 извјештаја финансијске ревизије институција БиХ чије је финансијско пословање оцијењено ревизорским „мишљењем с резервом“ и „мишљењем с резервом са скретањем пажње“ (по основу мишљења ревизора о финансијским извјештајима и по основу мишљења ревизора о усклађености) - (Прилог 2. Збирног мишљења можете прочитати овдје);
  2. Дом народа обавезује руководство 40 институција БиХ, чије је финансијско пословање у 2022. години оцијењено ревизорским „позитивним мишљењем са скретањем пажње“ (обухватајући скретања пажње уз позитивна мишљења ревизора о финансијским извјештајима и/или уз позитивна мишљења ревизора о усклађености), на предузимање свих потребних мјера из надлежности сваке институције посебно, како би се избјегле даље посљедице појава на које је ревизија скренула пажњу при истицању предмета у „позитивном мишљењу“, а посебно да материјалност таквих налаза ревизије евентуално не прерасте у будуће квалификације у наредном извјештају ревизије.
  3. Дом народа усваја предложене закључке Комисије за 11 институција БиХ, садржане у појединачним комисијским мишљењима за сваку институцију БиХ, а чији су ревизорски извјештаји финансијског пословања за 2022. годину били предмет детаљне комисијске анализе.
  4. Дом народа тражи од 11 институција да свака институција засебно посвети посебну пажњу усклађивању Правилника о унутрашњој организацији и систематизацији радних мјеста са важећим одлукама Савјета министара БиХ.
  5. Дом народа тражи од 11 институција да свака институција засебно посвети посебну пажњу уговорима о дјелу, те да се уговори о дјелу закључују у изузетним случајевима за конкретне и несистематизиране послове.
  6. Дом народа тражи од 11 институција да свака институција засебно посвети посебну пажњу досљедној примјени одредби Закона о јавним набавкама.

Дом народа ПСБиХ усвојио је и закључак о формирању привремене истражне комисије за прибављање информације о раду Комисије за очување националних споменика. У привремену истражну комисију Дом је именовао Сњежану Новаковић Бурсаћ, Зденка Ћосића и Џенана Ђонлагића.

Усвојен је и закључак да се свих 11 извјештаја финансијске ревизије институција БиХ чије је финансијско пословање оцијењено ревизорским „мишљењем са резервом са скретањем пажње“ достави главном државном тужиоцу БиХ ради утврђивања евентуалне кривичне одговорности руководилаца предметних организационих јединица институција БиХ.

Дома народа усвојио је и сљедеће извјештаје:

  • Извјештај о финансијској ревизији извршења Буџета институција Босне и Херцеговине за 2022. годину, чији је подносилац Канцеларија за ревизију институција БиХ;
  • Извјештај о извршењу Буџета институција Босне и Херцеговине и међународних обавеза Босне и Херцеговине за 2022. годину, чији је подносилац Предсједништво БиХ; 
  • Извјештај о раду Канцеларије за разматрање жалби Босне и Херцеговине за 2022. годину;

На усаглашавање Колегијуму Дома, ради непостојања ентитетске већине, упућен је Извјештај о раду Правобранилаштва Босне и Херцеговине за 2022. годину.

Дом народа дао је сагласност за ратификовање:

  • Споразума између Савјета министара Босне и Херцеговине и Владе Републике Хрватске о реконструкцији моста Брчко (БиХ)- Гуња (РХ) на М14.1 (БиХ)/ДЦ 214 (РХ),
  • Уговора о финансирању између Босне и Херцеговине и Европске инвестиционе банке, Пројекат градског превоза у Сарајеву – Б (FI No 94.965 – SERAPIS 2019-0820) (EFSD + Специјално инвестиционо подручје 1),
  • Уговора о гранту (Пројекат Водовод Високо) између Босне и Херцеговине и Европске банке за обнову и развој који се односи на инвестициони грант од Европског заједничког фонда за Западни Балкан.

Колегијум Дома народа, радећи као комисија, постигао је сагласност о Приједлогу одлуке о оснивању Ад хок комисије ПСБиХ за провођење поступка именовања Савјета Регулаторне агенције за комуникације Босне и Херцеговине, чији је предлагач Министарство комуникација и транспорта БиХ. У Ад хок комисију Дом је именовао посланика Јасмина Имамовића, делегаткиње Марину Пендеш и Сњежана Новаковић – Бурсаћ, те Даворку Топић – Стипић, Горана Кривића и Аиду Дагуду.

Дом народа разријешио је, након поднесене оставке, Зорана Петровића чланства у Независној комисији за праћење услова боравка у заводима, поступање и поштивање људских права лица над којима се извршавају кривичне санкције и друге мјере које је изрекао у кривичном поступку Суд Босне и Херцеговине, страни судови за дјела предвиђена Кривичним законом Босне и Херцеговине или међународним уговором чија је потписница Босна и Херцеговина или други суд у складу са законом Босне и Херцеговине.

Дом народа разријешио је, након поднесене оставке, Дарка Радића с позиције члана Комисије за избор и праћење рада Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу