7.6.2023.
Održana 7. sjednica Zastupničkog doma PSBiH
Na 7. sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) usvojen je, po hitnom postupku, Prijedlog zakona o dopuni Zakona o porezu na dodanu vrijednost, čiji su predlagatelji zastupnici Saša Magazinović, Nenad Grković, Denis Zvizdić, Šemsudin Mehmedović, Jasmin Emrić, Sabina Ćudić, Jasmin Imamović, Predrag Kojović, Ermina Salkičević-Dizdarević, Rejhana Dervišević, Albin Muslić, Mia Karamehić-Abazović, Nihad Omerović, Elvisa Hodžić i Aida Baručija.
Dom je prethodno usvojio zahtjev predlagatelja da se ovaj Prijedlog zakona razmatra po hitnom postupku. Dom je usvojio i zaključak kojim ovaj Prijedlog zakona dostavlja Domu naroda PSBiH i traži da se isti razmatra po hitnom zakonodavnom postupku sukladno članku 124. Poslovnika Doma naroda PSBiH. Usvojeni su i zaključci kojima Dom obvezuje Upravu za neizravno oporezivanje da sačini interne procedure koje onemogućavaju bilo kakav vid zlouporabe donirane hrane, kao i da Uprava za neizravno oporezivanje kroz godišnje izvješće o radu, koji dostavlja Zastupničkom domu PSBiH, obvezno uvrsti podatke o količinama donirane hrane i učinkovitosti novog zakona.
Dom je, u drugom čitanju, usvojio Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o plaćama i naknadama u institucijama Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj zastupnik Šerif Špago. Usvojen je i zaključak kojim Zastupnički dom od Doma naroda PSBiH traži da ovaj Prijedlog zakona razmatra po hitnom zakonodavnom postupku.
Usvojen je, po skraćenom postupku i u prvom čitanju, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ombudsmenu za ljudska prava Bosne i Hercegovine (P.Z.E.I.), čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH.
U prvom čitanju Dom je usvojio i Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u Bosni i Hercegovini, čiji su predlagatelji zastupnici Milan Dunović, Zlatan Begić i Vlatko Glavaš.
Usvojeno je Izvješće Zajedničkog povjerenstva obaju domova o postizanju istovjetnog teksta Zakona o dopuni Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u Bosni i Hercegovini, zakon broj 01-02-1-1904/21 od 9. 6. 2022. godine.
Usvojeno je i Izvješće Zajedničkog povjerenstva obaju domova o postizanju istovjetnog teksta Zakona o dopuni Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u Bosni i Hercegovini, zakon broj 01-02-1-687/22 od 29. 7. 2022. godine.
Zastupnički dom nije prihvatio negativno mišljenje Ustavnopravnog povjerenstva o Prijedlogu zakona o moru, čiji su predlagatelji zastupnici Amor Mašović, Denijal Tulumović, Edin Ramić, Midhat Čaušević, Nermin Mandra, Safet Kešo, Šemsudin Dedić, Šemsudin Mehmedović i Šerif Špago. Sukladno Poslovniku, Povjerenstvo je zaduženo da izradi novo mišljenje o ovom Prijedlogu zakona.
Nije prihvaćeno negativno mišljenje Ustavnopravnog povjerenstva o Prijedlogu zakona o izmjeni Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj zastupnik Saša Magazinović. Povjerenstvo je, sukladno Poslovniku, zaduženo da izradi novo mišljenje o ovom Prijedlogu zakona.
Zastupnički dom nije prihvatio negativna mišljenja Ustavnopravnog povjerenstva i Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava PSBiH o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o državljanstvu Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj zastupnik Denis Zvizdić. Oba povjerenstva, sukladno Poslovniku Zastupničkog doma, zadužena su da izrade novo mišljenje o ovom Prijedlogu zakona.
Zastupnički dom nije usvojio, po skraćenom postupku i u prvom čitanju, Prijedlog zakona o graničnoj kontroli (P.Z.E.I.), čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH.
Dom nije usvojio ni Prijedlog zaključka zastupnika Šemsudina Dedića i Safeta Keše u povodu rasprave o Prijedlogu zakona o graničnoj kontroli (P.Z.E.I.), koji glasi: “Obvezuje se Vijeće ministara BiH da uputi inicijativu prema Vladi Republike Hrvatske za donošenje novog Ugovora o određivanju graničnih prijelaza između BiH i Republike Hrvatske, kako bi se GP Izačić (BiH) – GP Ličko Petrovo Selo (RH) i GP Donji Svilaj (BiH) – Svilaj (RH) kategorizirali u granične prijelaze sa svim inspekcijskim kontrolama, takozvane BIP-ove, te osigurao status međunarodnih cestovnih prijelaza za promet putnika i roba, uključujući i robe koje podliježu fitosanitarnoj kontroli za granične prijelaze kod kojih postoji opravdanost otvaranja istih”.
Zastupnički dom usvojio je zaključke zastupnika Aide Baručije, Sabine Ćudić, Saše Magazinovića, Jasmina Emrića i Šemsudina Mehmedovića, u povodu rasprave o Izvješću o izvršenoj reviziji učinka o temi: „Aktivnosti institucija BiH na osiguranju temeljnih pretpostavki za kibernetičku sigurnost“, čiji je podnositelj Ured za reviziju institucija BiH. Usvojeni zaključci glase:
- “Zastupnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara BiH da u roku od 30 dana izradi i usvoji Akcijski plan realizacije preporuka iz Izvješća revizije učinka „Aktivnosti institucija BiH na osiguravanju temeljnih pretpostavki za kibernetičku sigurnost“ sa utvrđenim rokovima izvršenja i nositeljima aktivnosti, te da o tome izvijesti Zastupnički dom.
- Zastupnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara BiH da preduzme dodatne mjere kako bi se ažurirao razdoblje provedbe, unaprijedio i osigurao veći stupanj implementacije Politike upravljanja informatičkom sigurnošću u institucijama BiH i o tome izvijesti Zastupnički dom.
- Zastupnički dom PSBiH zadužuje Ministarstvo sigurnosti BiH da u roku od 30 dana izvijesti Zastupnički dom o preduzetim mjerama za prevazilaženje prepreka kod uspostave Tima za odgovor na računarske incidente (CERT) i da u roku od 60 dana izvijesti Zastupnički dom o preduzetim aktivnostima i mjerama kako bi se izradio strateški okvir kibernetske sigurnosti.
- Zastupnički dom PSBiH zadužuje Ministarstvo komunikacija i prometa BiH i Ministarstvo sigurnosti BiH da u roku od 90 dana u parlamentarnu proceduru upute Prijedlog zakona o informatičkoj sigurnosti BiH i Prijedlog zakona o kritičnoj infrastrukturi.”
Zastupnički dom je usvojio Zaključak zastupnika Safeta Keše u povodu rasprave o izvješćima Ureda za reviziju institucija BiH o financijskoj reviziji institucija BiH za 2021. godinu, koji glasi: “Zadužuju se institucije sustava za provedbu zakona da pokrenu pitanje odgovornosti svih ustanova, odnosno odgovornih rukovodnih osoba, koje dozvoljavaju bilo koji oblik financijske nediscipline koji omogućava netransparentno i nezakonito trošenje proračunskog novca.”
Nije usvojen Prijedlog zaključaka zastupnika Šemsudina Mehmedovića u povodu rasprave o nacionalnoj strukturi vodstva, državnih/policijskih službenika i uposlenika u institucijama Bosne i Hercegovine i poštovanju zakonskih odredaba o odgovarajućoj nacionalnoj zastupljenosti, koji glase:
- „Zastupnički dom PSBiH obvezuje sve institucije Bosne i Hercegovine da, sukladno članku 7. Zakona o upravi („Službeni glasnik BiH“, br. 37/03, 102/09 i 72/17), osiguraju odgovarajuću nacionalnu zastupljenost državnih/policijskih službenika i uposlenika sukladno nacionalnom strukturom stanovništva, a prema posljednjem Popisu stanovništva u Bosni i Hercegovini iz 2013. godine.
- Zastupnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara BiH da dva puta godišnje Zastupničkom domu pripremi i dostavi informaciju s podacima o nacionalnoj zastupljenosti svih uposlenih u institucijama Bosne i Hercegovine. Potrebno je dostaviti posebne podatke za vodstva institucija i vodeće/policijske državne službenike. Prvu informaciju dostaviti za razdoblje siječanj – lipanj 2023. godine.
- Zastupnički dom PSBiH zadužuje Agenciju za državnu službu Bosne i Hercegovine da svaka tri mjeseca pripremi i dostavi Zastupničkom domu informaciju s podacima o nacionalnoj zastupljenosti svih državnih službenika u institucijama Bosne i Hercegovine. Potrebno je dostaviti posebne podatke za svaku instituciju na način da se istakne broj novouposlenih u izvještajnom razdoblju po radnim mjestima, kao i podatke o ukupnom broju uposlenih u instituciji po radnim mjestima. Prvu informaciju dostaviti za razdoblje siječanj – lipanj 2023. godine.
- Zastupnički dom PSBiH zadužuje Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine da Upravni inspektorat dva puta godišnje pripremi i dostavi informaciju o izvršenim inspekcijskim nadzorima u institucijama Bosne i Hercegovine o provedbi članka 7. Zakona o upravi. Prvu informaciju dostaviti za razdoblje siječanj - lipanj 2023. godine.
- Zastupnički dom PSBiH preporučuje Ured za reviziju institucija Bosne i Hercegovine da u godišnjim izvješćima o financijskoj reviziji institucija Bosne i Hercegovine navede i podatke o nacionalnoj zastupljenosti uposlenih.“
Zastupnički dom usvojio je sljedeća izvješća institucija BiH:
- Izvješće o zbrinjavanju izbjeglica i stranaca pod supsidijarnom zaštitom u Bosni i Hercegovini za 2020. godinu, čiji je podnositelj Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH;
- Izvješće o zbrinjavanju izbjeglica i stranaca pod supsidijarnom zaštitom u Bosni i Hercegovini za 2021. godinu, čiji je podnositelj Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH;
- Izvješće o radu Neovisnog povjerenstva za praćenje uvjeta boravka u zavodima, postupanje i poštovanje ljudskih prava osoba nad kojima se izvršavaju kaznene sankcije i druge mjere koje je izrekao u kaznenom postupku Sud Bosne i Hercegovine, strani sudovi za djela predviđena Kaznenim zakonom Bosne i Hercegovine ili međunarodnim ugovorom čija je potpisnica Bosna i Hercegovina ili drugi sud sukladno zakonu Bosne i Hercegovine za 2022. godinu;
- Godišnje izvješće Centralne banke BiH za 2022. godinu;
- Godišnje izvješće iz oblasti poljoprivrede, ishrane i ruralnog razvoja za Bosnu i Hercegovinu za 2021. godinu, čiji je podnositelj Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH;
- Godišnje izvješće o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine za 2022. godinu.
Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućeni su:
- Izvješće o pregledanom stanju financijskog poslovanja političkih stranaka u 2020. godini, čiji je podnositelj Središnje izborno povjerenstvo BiH;
- Izvješće o financijskom poslovanju BHRT-a za 2022. godinu.
Zastupnički dom nije usvojio Godišnje izvješće Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća BiH za 2022. godinu.
Prihvaćena je Informacija o stanju javne zaduženosti Bosne i Hercegovine na dan 31. 12. 2022. godine, čiji je podnositelj Ministarstvo financija i trezora BiH.
K znanju su primljene informacije o stanju u oblasti migracija u BiH za 2021. i 2022. godinu, čiji je podnositelj Ministarstvo sigurnosti BiH.
Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućeni su:
- Financijski plan BHRT-a za 2023. godinu,
- Izvješće o realizaciji programa BHRT-a za 2022. godinu,
- Programski planovi BHRT-a za 2023. godinu.
Zastupnički dom imenovao je Azru Alajbegović, Nemanju Kovačevića, Zlatka Brkića, Adisa Drndu i Zorana Petrovića za članove Neovisnog povjerenstva za praćenje uvjeta boravka u zavodima, postupanje i poštovanje ljudskih prava osoba nad kojima se izvršavaju kaznene sankcije i druge mjere koje je izrekao u kaznenom postupku Sud Bosne i Hercegovine, strani sudovi za djela predviđena Kaznenim zakonom Bosne i Hercegovine ili međunarodnim ugovorom čija je potpisnica Bosna i Hercegovina ili drugi sud sukladno zakonu Bosne i Hercegovine.
Nedžad Hajtić i Neda Močević imenovani su za zamjenike glavnog revizora Ureda za reviziju institucija BiH.
Zastupnički dom usvojio je zastupničku inicijativu Saše Magazinovića kojom se “zadužuje Vijeće ministara Bosne i Hercegovine da u suradnji sa Upravnim odborom Uprave za neizravno oporezivanje Bosne i Hercegovine razmotri donošenje izmjene Odluke o uvjetima i postupku ostvarivanja prava na oslobađanje od plaćanja uvoznih i izvoznih dadžbina ("Službeni glasnik BiH”, broj 24/18) kojom bi se u članku 60. stav (4) povećao iznos u okviru kojeg osobe sa invaliditetom mogu uvesti putnički automobil uz oslobađanje od plaćanja uvoznih dadžbina.” Uz ovu inicijativu Dom je usvojio zaključak kojim zadužuje Upravu za neizravno oporezivanje BiH da utvrdi koji je točan broj putničkih automobila koji su oslobođeni od plaćanja uvoznih dadžbina u 2021., 2022., i tekućoj godini, te da dostavi informaciju o eventualnim zlouporabama ovog prava u navedenom razdoblju.
Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućene su sljedeće zastupničke inicijative:
- zastupnička inicijativa Sabine Ćudić, kojom se nalaže Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH da u zakonodavnu proceduru uputi Zakon o ostvarivanju suradnje BiH sa iseljeništvom;
- zastupnička inicijativa Milana Dunovića, Zlatana Begića i Vlatka Glavaša, koja glasi: “Traži se od Vijeća ministara Bosne i Hercegovine da u najkraćem mogućem roku, ne dužem od 6 (šest) mjeseci, izradi i u parlamentarnu proceduru uputi prijedlog posebnog zakona kojim bi se zakonski utvrdilo, na stalnom temelju, proglašavanje dana žalosti u cijeloj Bosni i Hercegovini u povodu zločina na tuzlanskoj Kapiji počinjenog 25. svibnja 1995. godine, a na navedeni dan svake naredne godine, te u povodu izvršenja drugih masovnih ratnih zločina, uključujući i genocid u Srebrenici, ne dovodeći u pitanje mogućnost primjerenog donošenja ad hoc odluka o proglašenju dana žalosti i u drugim mogućim i trenutno nepredvidivim slučajevima, te da Vijeće ministara Bosne i Hercegovine u suradnji sa drugim nadležnim državnim institucijama donese sve potrebne akte i preduzme sve mjere iz svoje nadležnosti prema organima Republike Srbije za izručenje počinitelja ovog i drugih zločina institucijama Bosne i Hercegovine — među kojima je i zločinac Novak Đukić kao i da, u okviru svojih nadležnosti, zahtijeva izručenje Bosni i Hercegovini i hitno kazneno procesuiranje i drugih organizatora i izvršitelja ovog i drugih zločina izvršenih na teritoriji Bosne i Hercegovine, a u cilju razvijanja kulture sjećanja i dobrosusjedskih odnosa, te dostojanstvenog odavanja dužnog poštovanja nevinim žrtvama i dostojanstvenog izražavanja sućuti obiteljima nevinih žrtava.”
Zastupnički dom dao je suglasnost za ratificiranje:
- Protokola o zabrani uporabe u ratu zagušljivih, otrovnih ili sličnih plinova i bakterioloških metoda ratovanja,
- Sporazuma o razumijevanju između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Konferencije Ujedinjenih natoda za trgovinu i razvoj,
- Sporazuma o financiranju godišnjeg akcijskog programa u prilog paketu za energetsku potporu za Zapadni Balkan u korist Bosne i Hercegovine za 2023. godinu, između Europske unije, koju zastupa Europska komisija, i Bosne i Hercegovine, koju zastupa Direkcija za europske integracije Vijeća ministara BiH,
- Dodatka Sporazuma između Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Hrvatske o održavanju i rekonstrukciji cestovnih mostova na državnoj granici. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |