30.5.2023.
Zastupnici Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine posjetili Privremeni prihvatni centar Lipa i Unsko-sanski kanton
Zastupnici Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Jasmin Emrić, Aida Baručija, Šemsudin Mehmedović i Branislav Borenović, koji su dio izaslanstva Kluba za europske integracije i sigurnost jučer su posjetili Privremeni prihvatni centar (PPC) Lipa kod Bihaća i Unsko-sanski kanton (USK), s ciljem informiranja o aktualnoj migrantskoj situaciji i sagledavanja stanja upravljanja migracijama u Bosni i Hercegovini.
Zastupnici su imali prigodu da obiđu PPC Lipa, njegove kapacitete i sadržaje, a kamp koordinator Službe za poslove sa strancima Almin Imamović upoznao je izaslanstvo sa nadležnostima i aktivnostima koje Služba poduzima kako bi svakodnevno unaprijedila rad PPC Lipa. Zastupnici su nakon obilaska PPC Lipa zaključili da je stanje upravljanja migracijama u USK daleko stabilnije i organiziranije u uporedbi sa 2019. godinom, kada je izaslanstvo posjetilo sve tadašnje privremene prihvatne centre na ovom području. Uvjeti za boravak migranata u PPC Lipa sada su zadovoljavajući i u skladu sa međunarodnim standardima, a Služba za poslove sa strancima je i zvanično preuzela upravljanje.
Posjet USK zastupnici su iskoristili i da održe niz sastanaka sa predstavnicima kantonalne i lokalne vlasti, kako bi, pored informiranja o stanju migracija, razgovarali o trenutnim izazovima sa kojim sa ovaj kanton susreće kada je riječ o nedavnim poplavama koje su na ovom području prouzrokovale velike materijalne štete. U razgovoru sa gradonačelnikom Bihaća Elvedinom Sedićem i njegovim suradnicima zastupnici su se upoznali sa trenutnim stanjem ove lokalne zajednice i mjerama koje su poduzete kako bi se stanovništvo odbranilo od poplava, te dobili informacije o tome u kojoj fazi je preliminarana procjena šteta.
U nastavku posjeta izaslanstvo se susrelo sa premijerom USK Mustafom Ružnićem i ravnateljem Kantonalne uprave civilne zaštite Dževadom Livakovićem, sa kojima je razgovarala o trenutnim izazovima i razmjerama štete koja je nastala usljed poplava, a koja se ogleda u velikim štetama na stambenim objektima, putnoj infrastrukturi i poljoprivrednim usjevima. Prve procjene ukazuju da su posljedice i nastale štete svibanjskih poplava u značajnoj mjeri veće od prošlogodišnjih poplava u prosincu i da je potrebna koordinacija svih razina vlasti u Bosni i Hercegovini kako bi se one sanirale.
Dvodenevni posjet izaslanstava je okončala obilaskom općine Novi Grad, koja je također bila pogođena svibanjskim poplavama. Upriličen je susret sa načenikom općine Miroslavom Drljačom, koji je zastupnike upoznao sa trenutnim brojem zahtjeva za saniranje štete koji su podneseni nadležnoj službi općine. Načelnik Drljača je naglasio važnost preventivnih mjera i posjedovanja adekvatne opreme i pumpi koje bi lokalnim sredinama ovog kraja omogućile da se učinkovito bore protiv poplava. Jedna od tema razgovora je bila i Trgovska gora, u svjetlu zadnjih aktivnosti koje provode vlasti u Republici Hrvatskoj s namjerom uspostavljanja Centra za zbrinjavanje radioaktivnog i nuklearnog otpada u kasarni Čerkezovac, u blizini granice s našom državom. Usuglašena je potreba daljnjeg zajedničkog djelovanja radi osporavanja i sprječavanja uspostavljanja planiranog nuklearnog postrojenja koje bi predstavljalo stalnu sigurnosnu prijetnju i generisalo negativan uticaj na okolinu uključujući i zdravlje stanovništva u ovom sjeverozapadnom dijelu Bosne i Hercegovine.
Također je izraženo opredjeljenje da kroz parlamentarne aktivnosti i inicijative ova skupina zastupnica i zastupnika i dalje prati navedene teme razgovora kako bi dali svoj doprinos učinkovitom upravljanju migracijama u Bosni i Hercegovini, kao i da u okviru svojih nadležnosti i mogućnosti podrže konkretnu financijsku i materijalnu pomoć koja je neophodna od viših razina vlasti radi saniranja šteta u svim lokalnim zajednicama pogođenim nedavnim poplavama. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |