29.10.2012.
Почела међународна конференција „Улога парламената у процесу европских интеграција: уставне и законодавне промјене“
У Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине данас је почела дводневна међународна конференција под називом „Улога парламената у процесу европских интеграција: уставне и законодавне промјене“, на којој представници уставноправних, законодавних и комисија за европске интеграције региона промовишу активности парламената на пољу успоставе боље сарадње у области законодавства и европских интеграција.
Учесници су у оквиру теме „Уставне и законодавне промјене – нужност или геста добре воље“, расправљали је ли Европска унија поставила неке захтјеве у вези с уставом поједине земље, које су уставне и законодавне промјене проведене како би се испоштовали стандарди Европске уније и међународни стандарди, на који су начин ове промјене осмишљене и проведене, те на који начин је јавност била укључена у промјене.
У вези теме „Улога парламената у процесу европских интеграција – агенти за промјене или стројеви за гласање“, размјењена су мишљења на који начин парламенти могу допринијети цјелокупном успјеху интеграцијског процеса, која је улога националних парламената у европском систему доношења одлука на више нивоа, те да ли слаби политички утицај парламената након што државе постану чланицама Европске уније.
Данас је разговарано и о теми „Уставне и законодавне промјене: искуства Словеније и Хрватске – проблеми, изазови и рјешење“, у склопу које је говорено о томе које су уставне и законодавне промјене проведене како би се испоштовали стандарди Европске уније и међународни стандарди, на који су начин ове промјене осмишљене и проведене, какву су улогу имали правни стручњаци у процесу промјена, те на који је начин јавност била укључена у те промјене.
Иначе, на конференцији учествују предсједавајући уставних и законодавних комисија, те комисија за европске интеграције Босне и Херцеговине, Србије, Хрватске, Словеније, Македоније, Црне Горе и Албаније. Такођер, учествују и секретари свих наведених комисија, те представници Европског парламента, парламената Њемачке, Аустрије, Словачке, Мађарске и Бугарске, као и угледни независни стручњаци.
Предвиђено је да се сутра, након завршетка међународне конференције, донесу одређени закључци с циљем промовисања питања о којима је расправаљано. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |