19.10.2015.
У Парламентарној скупштини БиХ одржана тематска сједница „Дискриминација породиља у Федерацији БиХ – представљање Специјалног извјештаја Институције омбудсмана за људска права БиХ“
Комисија за остваривање равноправности полова Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) и Комисија за једнакоправност полова Представничког дома Парламента Федерације БиХ организовали су данас заједничку тематску сједницу под називом „Дискриминација породиља у Федерацији БиХ – представљање Специјалног извјештаја Институције омбудсмана за људска права БиХ“.
Циљ заједничке тематске сједнице, која је организована у сарадњи са Институцијом омбудсмана за људска права БиХ и уз подршку Мисије ОЕБС-а у БиХ, био је представљање Специјалног извјештаја о стању заштите мајке и материнства на подручју Федерације БиХ, као и указивање на чињеницу да БиХ није испунила своје обавезе у вези са обезбјеђивањем права на накнаду за вријеме трајања породиљског одсуства за све своје грађане и грађанке без дискриминације.
Речено је како је потребно да институције законодавне и извршне власти у Федерацији БиХ и у кантонима одговорно и координирано усвоје и проведу закон којим би проблем био рјешен и који би послао поруку да ова држава подржава и проводи пронаталитетну политику. Упозорено је на то да, усљед административне подјеле надлежности, у овом тренутку постоји дванаест различитих модела за обезбјеђивање овог права. Стога је, како је речено, исплата накнада за лица које користе породиљско одсуство веома неуједначена, а у неким дијеловима државе (кантонима) то право се не обезбјеђује.
Учесницима данашњег скупа презентоване су и препоруке из Специјалног извјештаја о стању заштите мајке и материнства на подручју Федерације БиХ. Како се у њима наводи, омбудсмани са задовољством констатују да права, која су утврђена Законом о раду Федерације БиХ, у великој мјери осбезбјеђују провођење међународних стандарда људских права у области заштите мајке и материнства за запослене кориснике и кориснице ових права.
Такође, наводи се да се у великој мјери обезбјеђују и права у погледу дужине трајања породиљског одсуства, заштите радног мјеста и забране дискриминације, те здравствене заштите на раду и заштите мајки које доје.
Омбудсмани у Специјалном извјештају констатују и да је потребно извршити усаглашавање дијела Закона о раду, на начин да се уреди право на породиљско одсуство као право мајке, и родитељско одсуство као право оба родитеља.
Закључци са данашње сједнице биће накнадно формулирсни и достављени учесницима заједничке тематске сједнице, као и тијелима надлежним за провођење питања о којима је данас разговарано. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |