MENI
8.7.2022.

Члан Делегације ПСБиХ у Парламентарној скупштини Франкофоније Лазар Продановић учествовао на 47. пленарном засједању ПСФ у Кигалију

Члан Делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у Парламентарној скупштини Франкофоније (ПСФ) Лазар Продановић учествовао је на 47. пленарном засједању ПСФ, које је одржано у Кигалију (Руанда).

Прије пленарног засједања одржане су сједнице сталних комитета ПСФ, а Продановић је учествовао у раду Политичког комитета на којем се расправљало о ситуацији у државама чланицама ПСФ. Комитет је усвојио низ препорука које су упућене на усвајање током пленарног засједања.

Пленарно засједање отворено је свечаном церемонијом на којој су говорили предсједница Представничког дома Руанде Donatille Mukabalisa, предсједник Парламентарне скупштине Франкофоније Adama Bictogoи премијер Руанде Edouard Ngirente.

Парламентарци из цијелог свијета у Кигалију су, у оквиру централне теме пленарног засједања ПСФ, расправљали о глобалном управљању и улози парламената за глобални мир. Наглашено је да се посљедњих година свијет суочио се с низом великих криза различитих врста: војним ударима који су довели до прекида у институционалном поретку у неколико земаља, посебно у субсахарској Африци; дестабилизацијом коју су узроковале транснационалне терористичке организације; пандемијом Covid-19, која намеће драстичне мјере здравствене превенције у свим земљама, те ратом у Украјини. Такође, како је речено, сваки континент је суочен и са масовним миграцијским кретањима и климатским промјенана.

У овом посебно тешком периоду када су угрожени мир и стабилност у свијету, чланови ПСФ су става да треба подстицати заједничке мултилатералне акције како би се олакшало мирно рјешавање сукоба међу народима и обезбиједила одговарајућа иновативна и трајна рјешења. Државе би, наглашено је, сада требале дјеловати и реаговати како би подстакли сарадњу између свих актера процеса глобализације. Ако су глобализација и дигитализација довеле до генерализације међузависности између земаља и између регионалних подручја, одговор на главне савремене изазове лежи у мултиполарном управљању, казано је у расправи.

У том смислу, посланици ПСФ закључили су да је међупарламентарна дипломатија кључна за постизање напретка у областима мира и безбједности, одрживог развоја и људских права, уз поштивање специфичности сваког простора и сваке цивилизације.

Чланови ПСФ су расправљали о ставу који ће ПСФ заступати на самиту Франкофоније на којем ће се расправљати о повезаности у различитостима, те о дигитализацији као покретачкој снази развоја и солидарности у франкофонском простору.

Парламентарна скупштина Франкофоније у Кигалију је усвојила више резолуција о значајним питањима за државе чланице ПСФ. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу