MENI
7.7.2022

U Parlamentarnoj skupštini prezentiran i promoviran Izvještaj Privremene istražne komisije Predstavničkog doma za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama BiH

Evropsko vijeće za međunarodne odnose (ECFR), u saradnji sa Privremenom istražnom komisijom Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama BiH, organiziralo je danas u zgradi PSBiH Konferenciju pod nazivom „Anti-korupcija kao sigurnosna strategija: kako reforma pravosuđa može pomoći političkoj stabilizaciji BiH“, s ciljem promocije Izvještaja Privremene istražne komisije, kao i razmatranja ukupnog pitanja korupcije kao izvora nestabilnosti u Bosni i Hercegovini.

U ime Privremene istražne komisije učesnicima Konferencije obratili su se predsjedavajući Privremene istražne komisije Damir Arnaut i član Privremene istražne komisije Branislav Borenović, koji su prezentirali Izvještaj Komisije, te govorili o svojim iskustvima tokom rada u ovoj Komisiji. Oni su, naglašavajući činjenicu da Izvještaj predstavlja prvi domaći dokument ovakvog tipa, kazali i da Izvještaj, kao produkt rada osam poslanika koji dolaze iz šest različitih političkih stranaka, iz različitih etničkih grupa i entiteta, svjedoči da se uz predan rad, te političku volju i kompromis, a uz poštovanje postojećeg ustavnog i parlamentarnog okvira mogu napraviti pozitivni rezultati i unaprijediti rad i učinkovitost pravosudnih i drugih institucija u zemlji.

Prema njihovim riječima, Izvještaj Komisije, koja je uspostavljena u trenutku postojanja veoma loše percepcije i nepovjerenja građana u domaće pravosudne institucije, predstavlja skup prikupljenih činjenica o stanju u domaćem pravosuđu, te sadrži 15 ključnih preporuka i prijedloga rješenja za popravljanje tog stanja. Kako su istakli, tokom rada u Komisiji uvidjeli su da većina ljudi u pravosuđu u suštini nije korumpirana, da pošteno radi svoj posao, ali da u postojećem ambijentu, kulturi straha, korupcije, političkih uticaja, kao i komformizma među pojedinim nosiocima pravosudnih funkcija, dolazi do degradiranja i erozije cjelokupnog pravosudnog sistema u državi.

Zahvaljujući se predstavnicima međunarodne zajednice na značajnoj podršci u radu Komisije, istaknuli su činjenicu da je tom podrškom međunarodna zajednica čvrsto stala iza principa uspostave parlamentarnog nadzora, kao važnog institucionalnog mehanizma u svim demokratskim društvima.

Učesnicima današnje konferencije obratili su se, između ostalih, i ambasador SAD Michael Murphy, Kraljevine Nizozemske Jan Waltmans, šefica Misije OSCE-a u BiH ambasadorica Kathleen Kavalec, kao i, putem video – linka, specijalni izaslanik Ministarstva vanjskih poslova SR Njemačke za Zapadni Balkan Michael Sarrazin.

Predstavnici međunarodne zajednice još jednom su iskazali punu podršku radu Privremene istražne komisije, ocijenivši da je ona napornim radom i sačinjenim Izvještajem približila BiH savremenim demokracijama. Oni su također istaknuli da će i u narednom periodu ostati bliski partneri Bosni i Hercegovini na očuvanju vladavine prava i demokracije, suvereniteta, razvoju političke kulture, borbi protiv korupcije i retrogradnih procesa, te jačanju i reformi svih njenih institucija vlasti. Naglasili su i važnost preuzimanja odgovornosti političkih činilaca za stanje u državi, njenu budućnost, te vraćanje povjerenja građana u institucije države.

U radu današnje Konferencije učestvovali su i predstavnici drugih međunarodnih organizacija i institucija vlasti u BiH, kao i predstavnici organizacija civilnog društva i medija iz BiH. (kraj)


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću