MENI
7.7.2022.

У Парламентарној скупштини презентиран и промовиран Извјештај Привремене истражне комисије Представничког дома за утврђивање стања у правосудним институцијама БиХ

Европско вијеће за међународне односе (ECFR), у сарадњи са Привременом истражном комисијом Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) за утврђивање стања у правосудним институцијама БиХ, организирало је данас у згради ПСБиХ Конференцију под називом „Анти-корупција као безбједносна стратегија: како реформа правосуђа може помоћи политичкој стабилизацији БиХ“, с циљем промоције Извјештаја Привремене истражне комисије, као и разматрања укупног питања корупције као извора нестабилности у Босни и Херцеговини.

У име Привремене истражне комисије учесницима Конференције обратили су се предсједавајући Привремене истражне комисије Дамир Арнаут и члан Привремене истражне комисије Бранислав Бореновић, који су презентирали Извјештај Комисије, те говорили о својим искуствима током рада у овој Комисији. Они су, наглашавајући чињеницу да Извјештај представља први домаћи документ оваквог типа, казали и да Извјештај, као продукт рада осам посланика који долазе из шест различитих политичких партија, из различитих етничких група и ентитета, свједочи да се уз предан рад, те политичку вољу и компромис, а уз поштовање постојећег уставног и парламентарног оквира могу направити позитивни резултати и унаприједити рад и учинковитост правосудних и других институција у земљи.

Према њиховим ријечима, Извјештај Комисије, која је успостављена у тренутку постојања веома лоше перцепције и неповјерења грађана у домаће правосудне институције, представља скуп прикупљених чињеница о стању у домаћем правосуђу, те садржи 15 кључних препорука и приједлога рјешења за поправљање тог стања. Како су истакли, током рада у Комисији увидјели су да већина људи у правосуђу у суштини није корумпирана, да поштено ради свој посао, али да у постојећем амбијенту, култури страха, корупције, политичких утицаја, као и комформизма међу појединим носиоцима правосудних функција, долази до деградирања и ерозије цјелокупног правосудног система у држави.

Захваљујући се представницима међународне заједнице на значајној подршци у раду Комисије, истакнули су чињеницу да је том подршком међународна заједница чврсто стала иза принципа успоставе парламентарног надзора, као важног институционалног механизма у свим демократским друштвима.

Учесницима данашње конференције обратили су се, између осталих, и амбасадор САД Michael Murphy, Краљевине Холандије Jan Waltmans, шефица Мисије ОЕБС-а у БиХ амбасадорка Kathleen Kavalec, као и, путем видео – линка, специјални изасланик Министарства спољних послова СР Њемачке за Западни Балкан Michael Sarrazin.

Представници међународне заједнице још једном су исказали пуну подршку раду Привремене истражне комисије, оцијенивши да је она напорним радом и сачињеним Извјештајем приближила БиХ савременим демократијама. Они су такође истакнули да ће и у наредном периоду остати блиски партнери Босни и Херцеговини на очувању владавине права и демократије, суверенитета, развоју политичке културе, борби против корупције и ретроградних процеса, те јачању и реформи свих њених институција власти. Нагласили су и важност преузимања одговорности политичких чинилаца за стање у држави, њену будућност, те враћање повјерења грађана у институције државе.

У раду данашње Конференције учествовали су и представници других међународних организација и институција власти у БиХ, као и представници организација цивилног друштва и медија из БиХ. (крај)

 

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу