30.5.2022
Članovi Delegacije PSBiH u PSNATO-a Nikola Lovrinović i Obren Petrović učestvuju na 68. proljetnom zasjedanju PSNATO-a
Zamjenik predsjedavajućeg Delegacije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) u Parlamentarnoj skupštini NATO-a (PSNATO) Nikola Lovrinović i član Delegacije Obren Petrović učestvuju na 68. proljetnom zasjedanju PSNATO-a, koje se održava u Vilniusu, Litvanija.
Prvog dana zasjedanja Lovrinović i Petrović su učestvovali u radu Komiteta za ekonomiju i sigurnost PSNATO-a na kome se raspravljalo o preliminarnom nacrtu izvještaja na temu „Zapadni Balkan: rat Rusije protiv Ukrajine i dugoročni izazovi regiona“.
Posebni izvjestilac PSNATO-a Michal Szczerba u uvodu je konstatirao da su zemlje Zapadnog Balkana ostvarile vidljiv napredak u ekonomskoj i političkoj tranziciji. Prema riječima Szczerbe, dvije zemlje regiona su sada članice Evropske unije (EU), dok su se četiri zemlje pridružile NATO-u. Izvjestilac NATO-a ocijenio je da tranzicija regiona nije završena i da postoje znakovi zastoja koju su zabrinuli saveznike u NATO-u. Istovremeno, rekao je Szczerba, utjecaj Rusije i Kine u regionu je porastao, što je razlog sve veće zabrinutosti, kako u Evropi tako i u Sjedinjenim Američkim Državama.
Szczerba tvrdi da je takva situacija, uključujući i rusku invaziju na Ukrajinu, koja predstavlja dodatni razlog za zabrinutost, dovela do nove riješenosti da se pomogne regionu da se lakše suoči sa nizom gorućih problema koji generiraju aktuelnu nestabilnost i političke tenzije.
Tokom rasprave o nacrtu izvještaja učesnici su se osvrnuli na brojna pitanja, uključujući i pitanje implikacije rata Rusije protiv Ukrajine za Zapadni Balkan, pitanje odnosa EU i Kine i zemalja Zapadnog Balkana, oklijevanja EU u vezi sa pristupanjem država regiona i zamora od proširenja, nove administracije SAD i obnavljanja angažmana na Zapadnom Balkanu, pitanje uloge NATO-a na Zapadnom Balkanu, te pitanje regionalne ekonomije i utjecaja pandemije koronavirusa.
Zamjenik predsjedavajućeg Delegacije PSBiH u PSNATO-a Nikola Lovrinović obratio se članovima Komiteta, ocijenivši da je nacrt izvještaja sadržajan i sveobuhvatan. On je, međutim, ocijenio da su neki navodi o BiH samo djelimično tačni, upozoravajući da u višenacionalnoj BiH postoje različiti koncepti uređenja države. Prema ocjeni Lovrinovića, u višenacionalnoj BiH, nažalost, sve je veći sukob unitarnog i federalnog koncepta uređenja BiH. Pojednostavljeno je, rekao je Lovrinović, vezivanje korupcije za etničke podjele, što po njegovom mišljenju omogućava vješto prikrivanje organiziranog kriminala i neostvarenih političkih ciljeva, pa i ratnih.
Lovrinović je istaknuo da aktuelno izborno zakonodavstvo, koje je nametnuo OHR, mnogi dovode u pitanje - Međunarodni sud za ljudska prava, Ustavni sud BiH i gotovo svi politički akteri u BiH. Upozoravajući je da je nametnutim promjenama gotovo poništen Vašingtonski sporazum, a Dejtonski sporazum vrlo ozbiljno narušen, Lovrinović je ocijenio da su političke snage brojnijeg naroda sve ozbiljnije u namjerama ostvarenja unitarističke države u čemu im, kako je rekao, nažalost često pomažu Ured visokog predstavnika, neke ambasade, pa i druge međunarodne organizacije.
Govoreći o ustavnim promjenama u BiH, Lovrinović je naglasio da je jako važno da te promjene budu na načelima federalizma i decentralizacije, što je, kako je rekao, i stav Evropskog parlamenta.
Lovrinović je predložio i zaključak koji bi bio uvršten u konačnu verziju izvještaja, a u kome se navodi da BiH pod hitno treba riješiti reformu izbornog zakonodavstva i učiniti kredibilan napor ka dobijanju kandidatskog statusa za članstvo u EU. Posebno je značajno unaprijediti bilateralne odnose sa Republikom Hrvatskom, čija je pomoć na tom putu nezamjenjiva, kao i odnose sa Crnom Gorom i Srbijom, navodi se u Lovrinovićevom prijedlogu zaključka.
Na kraju izlaganja Lovrinović je istaknuo značaj postojanja NATO Štaba u Sarajevu, te pozvao sve članove Komiteta za ekonomiju i sigurnost PSNATO-a da se pridruže radnoj posjeti Komiteta Sarajevu i BiH, koja je planirana za period od 7. do 9. juna ove godine.
Lovrinović i Petrović učestvovali su i u radu Komiteta za odbranu i sigurnost PSNATO-a, na kome se razgovaralo o aktuelnoj situaciji u Ukrajini, kao i o novom strateškom NATO – konceptu.
Plenarno zasjedanje PSNATO-a svojim obraćanjem učesnicima otvorio je predsjednik PSNATO-a Gerald E. Connolly. Connolly se posebno osvrnuo na rat u Ukrajini, te naglasio da je jedina alternativa u borbi protiv invazije Rusije na Ukrajinu jedinstvo i odlučnost zemalja NATO-a da se pomogne narodu Ukrajine. U svom govoru Connolly je pozvao članice NATO-a da pomognu i Bosni i Hercegovini, Gruziji i Moldaviji kroz programe koji se već realiziraju, kao i kroz nove programe koji bi, kako je rekao, trebali biti efikasniji. Connolly je podržao opredjeljenje Finske i Švedske za priključenje NATO zajednici.
Učesnicima 68. proljetnog zasjedanja PSNATO-a obratili su se predsjednici parlamenata Finske Matti Vanhanen i Švedske Andrea Norlen. Tokom obraćanja izrazili su odlučnost tih zemalja da postanu članice NATO-a.
Članovima Delegacije PSBiH na 68. proljetnom zasjedanju PSNATO-a priključio se i šef Misije BiH pri NATO-u, ambasador Mitar Kujundžić. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |