10.3.2022.
Чланови Делегације ПСБиХ у Парламентарној скупштини Медитерана учествовали на 16. пленарној сједници ПАМ у Дубаију
Предсједавајући Делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у Парламентарној скупштини Медитерана (ПАМ) Шемсудин Мехмедовић и замјеница предсједавајућег Делегације Даријана Филиповић учествовали су на 16. пленарној сједници ПАМ-а, која је, усвајањем завршних докумената три стална комитета, данас завршена у Дубаију.
Посланици Мехмедовић и Филиповић обратили су се учесницима сједнице у оквиру расправе на Сталном комитета ПАМ-а за политичку и безбједносну сарадњу, на којем је усвојена резолуција на тему „Безбједносна питања која утичу на ситуацију у региону Медитерана“, као и резолуција на тему „Борба против растуће пријетње тероризма у евро – медитеранском региону“.
Наглашавајући у свом обраћању да је агресија Руске Федерације на Украјину пробудила свијет из дубоког сна, Мехмедовић је упозорио на опасности за планету и регион од, како је рекао, најаве стварања „руског“ и „српског света“. Као кључне безбједносне изазове у региону и БиХ Мехмедовић је навео изостанак владавине права, блокаде институција БиХ, непровођење судских пресуда домаћих и међународних судова и негирање геноцида, што је, како је рекао, постала пракса политичара, али и званичних представника институција у региону. Истовремено, оцијенио је Мехмедовић, неке земље чланице Европске уније подстичу сецесију у БиХ. Према ријечима Мехмедовића, рјешење је у убрзаном процесу пријема земаља Западног Балкана у Европску унију и НАТО, што би, како је нагласио, стабилизовало политичке прилике у региону. С тим у вези, Мехмедовић је позвао државе чланице ПАМ-а да дају снажну дипломатску подршку земљама Западног Балкана за олакшан пријем у Европску унију.
Посланица Филиповић додала је да политичке елите у Босни и Херцеговини морају наћи политичке снаге и мудрости за провођење нужних реформи из области економије, владавине права, а посебно за измјене Изборног закона, који је актуелна тема у Босни и Херцеговини, на начин да се потпуно уваже пресуде Уставног суда БиХ и пресуде Суда за људска права из Стразбура како би се отклонио сваки облик дискриминације у изборном процесу, било колективне или индивидуалне. Филиповић је позвала све чланице ПАМ-а, без обзира на то јесу ли чланице Европске уније или не, да у својим билатералним и мултилатералним активностима пруже подршку Босни и Херцеговини како би што скорије постала чланица Европске уније и НАТО-а.
У име земље домаћина, учесницима пленарне сједнице ПАМ-а обратио се предсједник Федералног националног савјета Уједињених Арапских Емирата Saqr Ghobash, који је поручио је да су међународни мир и безбједност приоритети ове међународне мултилатералне парламентарне организације. Према ријечима Ghobasha, дијалог и толеранција међу народима могу обезбиједити мир на глобалном нивоу.
Учесницима пленарне сједнице обратио се и предсједник ПАМ-а Gennaro Migliore, који је рекао да ова организација стоји иза принципа слободе, мира и заједништва. С тим у вези, Migliore је нагласио да је ПАМ осудила напад Русије на Украјину.
Поруке подршке ПАМ-у упутили су и генерални секретар Уједињених нација Antonio Guterres, који је подвукао значај парламентарне дипломатије у очувању мира, те директор Свјетске здравствене организације Tedros Adhanom Ghebreyesus, у чијој се видео – поруци истиче да је здравље центар одрживог развоја и да само уједињена планета може побиједити пандемију.
Учесници 16. пленарне сједнице ПАМ-а саслушали су извјестиоце Сталног комитета ПАМ-а за дијалог између цивилизација и за људска права о теми „Препреке за образовање у земљама чланицама ПАМ-а – добре праксе“, као и о теми „Посвјећеност Медитерана ревизији глобалног споразума за безбједне и законите миграције у 2022. години“. Резолуције и препоруке извјестилаца на ове теме су усвојене.
Усвојене су и резолуције Сталног комитета ПАМ-а за економску, социјалну и еколошку сарадњу на тему „Боља изградња: економски опоравак и политички одговори на утицај пандемије вируса корона у евро – медитеранском и заливском региону“, као и на тему „Климатске промјене и еколошка деградација у медитеранском региону – потреба за хитну заједничку акцију“.
Пленарна сједница завршена је потписивањем Меморандума о разумијевању и пријемом Катара и Уједињених Арапских Емирата у пуноправно чланство ПАМ-а. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |