MENI
10.3.2022

Članovi Delegacije PSBiH u Parlamentarnoj skupštini Mediterana učestvovali na 16. plenarnoj sjednici PAM u Dubaiju

Predsjedavajući Delegacije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) u Parlamentarnoj skupštini Mediterana (PAM) Šemsudin Mehmedović i zamjenica predsjedavajućeg Delegacije Darijana Filipović učestvovali su na 16. plenarnoj sjednici PAM-a, koja je, usvajanjem završnih dokumenata tri stalna komiteta, danas završena u Dubaiju.

Poslanici Mehmedović i Filipović obratili su se učesnicima sjednice u okviru rasprave na Stalnom komiteta PAM-a za političku i sigurnosnu saradnju, na kojem je usvojena rezolucija na temu „Sigurnosna pitanja koja utječu na situaciju u regionu Mediterana“, kao i rezolucija na temu „Borba protiv rastuće prijetnje terorizma u euro – mediteranskom regionu“.

Naglašavajući u svom obraćanju da je agresija Ruske Federacije na Ukrajinu probudila svijet iz dubokog sna, Mehmedović je upozorio na opasnosti za planetu i region od, kako je rekao, najave stvaranja „ruskog“ i „srpskog sveta“. Kao ključne sigurnosne izazove u regionu i BiH Mehmedović je naveo izostanak vladavine prava, blokade institucija BiH, neprovođenje sudskih presuda domaćih i međunarodnih sudova i negiranje genocida, što je, kako je rekao, postala praksa političara, ali i zvaničnih predstavnika institucija u regionu. Istovremeno, ocijenio je Mehmedović, neke zemlje članice Evropske unije podstiču secesiju u BiH. Prema riječima Mehmedovića, rješenje je u ubrzanom procesu prijema zemalja Zapadnog Balkana u Evropsku uniju i NATO, što bi, kako je naglasio, stabiliziralo političke prilike u regionu. S tim u vezi, Mehmedović je pozvao države članice PAM-a da daju snažnu diplomatsku podršku zemljama Zapadnog Balkana za olakšan prijem u Evropsku uniju.

Poslanica Filipović dodala je da političke elite u Bosni i Hercegovini moraju naći političke snage i mudrosti za provođenje nužnih reformi iz oblasti ekonomije, vladavine prava, a posebno za izmjene Izbornog zakona, koji je aktuelna tema u Bosni i Hercegovini, na način da se potpuno uvaže presude Ustavnog suda BiH i presude Suda za ljudska prava iz Strazbura kako bi se otklonio svaki oblik diskriminacije u izbornom procesu, bilo kolektivne ili individualne. Filipović je pozvala sve članice PAM-a, bez obzira na to jesu li članice Evropske unije ili ne, da u svojim bilateralnim i multilateralnim aktivnostima pruže podršku Bosni i Hercegovini kako bi što skorije postala članica Evropske unije i NATO-a.

U ime zemlje domaćina, učesnicima plenarne sjednice PAM-a obratio se predsjednik Federalnog nacionalnog vijeća Ujedinjenih Arapskih Emirata Saqr Ghobash, koji je poručio je da su međunarodni mir i sigurnost prioriteti ove međunarodne multilateralne parlamentarne organizacije. Prema riječima Ghobasha, dijalog i tolerancija među narodima mogu osigurati mir na globalnom nivou.

Učesnicima plenarne sjednice obratio se i predsjednik PAM-a Gennaro Migliore, koji je rekao da ova organizacija stoji iza principa slobode, mira i zajedništva. S tim u vezi, Migliore je naglasio da je PAM osudila napad Rusije na Ukrajinu.

Poruke podrške PAM-u uputili su i generalni sekretar Ujedinjenih naroda Antonio Guterres, koji je podvukao značaj parlamentarne diplomatije u očuvanju mira, te direktor Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus, u čijoj se video – poruci ističe da je zdravlje centar održivog razvoja i da samo ujedinjena planeta može pobijediti pandemiju.

Učesnici 16. plenarne sjednice PAM-a saslušali su izvjestioce Stalnog komiteta PAM-a za dijalog između civilizacija i za ljudska prava o temi „Prepreke za obrazovanje u zemljama članicama PAM-a – dobre prakse“, kao i o temi „Posvjećenost Mediterana reviziji globalnog sporazuma za sigurne i zakonite migracije u 2022. godini“. Rezolucije i preporuke izvjestilaca na ove teme su usvojene.

Usvojene su i rezolucije Stalnog komiteta PAM-a za ekonomsku, socijalnu i ekološku saradnju na temu „Bolja izgradnja: ekonomski oporavak i politički odgovori na utjecaj pandemije virusa korona u euro – mediteranskom i zalivskom regionu“, kao i na temu „Klimatske promjene i ekološka degradacija u mediteranskom regionu – potreba za hitnu zajedničku akciju“.

Plenarna sjednica završena je potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju i prijemom Katara i Ujedinjenih Arapskih Emirata u punopravno članstvo PAM-a. (kraj)

 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću