MENI
9.3.2022.

Одржана 27. сједница Представничког дома

На 27. сједници Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) усвојен је, по хитном поступку, са амандманом уложеним на данашњој сједници, Приједлог закона о измјенама Закона о акцизама у Босни и Херцеговини, чији су предлагачи посланици Саша Магазиновић, Нермин Никшић, Нада Младина и Зукан Хелез.

Представнички дом усвојио је и закључак којим предлаже Дому народа ПСБиХ да Приједлог закона о измјенама Закона о акцизама у Босни и Херцеговини разматра у складу са чланом 124. Пословника Дома народа ПСБиХ, односно по хитном законодавном поступку.

На усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућен је Приједлог закључка Клуба посланика СДА према коме се Управни одбор Управе за индиректно опорезивање задужује да са 30. 11. 2022. године, а најкасније до 10. 12. 2022. године, Представничком дому ПСБиХ достави детаљну анализу ефеката примјене Закона о измјенама Закона о акцизама БиХ.

Ради недостатка ентитетске већине, на усаглашавање Колегијуму Дома упућен је Приједлог закључка посланице Мирјане Маринковић – Лепић којим се од Савјета министара БиХ захтијева да у року од 15 дана од усвајања овог закључка у парламентарну процедуру упути сет мјера за превазилажење тренутног економског стања насталог усљед агресије Руске Федерације на Украјину.

Усвојен је, по хитном поступку, с амандманом уложеним на данашњој сједници, Приједлог закона о измјенама Закона о платама и накнадама у институцијама Босне и Херцеговине, чији су предлагачи посланици Никола Ловриновић, Борјана Кришто, Предраг Кожул, Даријана Филиповић и Мијо Матановић.

Представнички дом усвојио је и закључак којим Приједлог закона о измјенама Закона о платама и накнадама у институцијама Босне и Херцеговине упућује Дому народа ПСБиХ ради разматрања и усвајања по хитном поступку.

Усвојен је, по хитном поступку, и Приједлог закона о допунама Закона о порезу на додату вриједност, чији је предлагач посланик Мирко Шаровић.

По хитном поступку усвојен је и Приједлог закона о спречавању сукоба интереса у институцијама Босне и Херцеговине, чији су предлагачи посланици Предраг Којовић, Денис Звиздић, Нермин Никшић, Јасмин Емрић, Дамир Арнаут, Саша Магазиновић, Аида Баручија, Нада Младина, Зукан Хелез и Мирјана Маринковић – Лепић.

У складу са чланом 112. став (4) Пословника, Представнички дом данас је у другом читању усвојио и Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о Високом судском и тужилачком савјету Босне и Херцеговине, чији су предлагачи посланици Предраг Којовић, Денис Звиздић, Нермин Никшић, Јасмин Емрић, Дамир Арнаут, Саша Магазиновић, Аида Баручија, Нада Младина, Зукан Хелез и Мирјана Маринковић – Лепић. Дом је претходно, на данашњој сједници, овај Приједлог закона усвојио у првом читању.

Уз приједлоге Закона о спречавању сукоба интереса у институцијама Босне и Херцеговине и Закона о измјенама и допунама Закона о Високом судском и тужилачком савјету Босне и Херцеговине, Представнички дом усвојио је сљедеће закључке:

  • Представнички дом тражи од Дома народа да Приједлог закона о спречавању сукоба интереса у институцијама Босне и Херцеговине и Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о Високом судском и тужилачком савјету Босне и Херцеговине усвоји по хитном поступку, те да истовремено оконча и процедуру усвајања Закона о јавним набавкама;
  • Представнички дом обавјештава Делегацију Европске уније у Босни и Херцеговини да је Представнички дом усвојио Приједлог закона о спречавању сукоба интереса у институцијама Босне и Херцеговине и Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о Високом судском и тужилачком савјету Босне и Херцеговине, након што је раније усвојио Приједлог закона о јавним набавкама, да их је прослиједио Дому народа са захтјевом за хитно поступање, те тражи од институција Европске уније да Босни и Херцеговини одобре кандидатски статус за чланство у Европској унији.

Представнички дом није усвојио Приједлог закона о забрани злоупотребе појма геноцида по хитном поступку, чији су предлагачи посланици Сњежана Новаковић – Бурсаћ и Јаков Галић. Дом је претходно усвојио Захтјев предлагача да се овај Приједлог закона разматра по хитном поступку.

Представнички дом није усвојио Приједлог закона о допуни Закона о порезу на додату вриједност по хитном поступку, предлагача посланика Сњежане Новаковић - Бурсаћ, Небојше Радмановића, Обрена Петровића, Сање Вулић, Драгана Богданића и Љубице Миљановић. Дом је претходно усвојио Захтјев ових посланика да се овај Приједлог закона разматра по хитном поступку.

Представнички дом није усвојио негативно мишљење Уставноправне комисије о Приједлогу закона о допуни Кривичног закона Босне и Херцеговине, чији је предлагач посланик Денис Звиздић. У складу с Пословником, Представнички дом задужио је Уставноправну комисију да изради и достави ново мишљење о овом Приједлогу закона.

Ради недостатка ентитетске већине, на усаглашавање Колегијуму Дома упућене су сљедеће посланичке иницијативе:

  • модификована посланичка иницијатива Дамира Арнаута, која гласи: „Налаже се Министарству цивилних послова да постигне договор са ентитетима, Брчко Дистриктом БиХ и свим кантонима о јединственом сертификату са QR кодом, на начин да се сертификати издају на нижим нивоима власти“;
  • иницијатива посланица Мирјане Маринковић - Лепић и Аиде Баручије којом се налаже Савјету министара БиХ да у року од 90 дана оконча процес усклађивања законодавства из области заштите личних података са новоусвојеним прописима Европске уније;
  • посланичка иницијатива Дамира Арнаута којом се тражи од Министарства комуникација и транспорта БиХ да покрене поступак измјене Правилника о возачкој дозволи („Службени гласник БиХ“, број 9/19), с цилјем укидања члана 24. којим се регулише обавеза замјене возачке дозволе за лица која промијене пребивалиште.

Представнички дом усвојио је Извјештај о прегледаном стању финансијског пословања политичких партија у 2019. години, чији је подносилац Централна изборна комисија БиХ.

Усвојен је и Извјештај о стању радијационе и нуклеарне безбједности за 2020. годину, чији је подносилац Државна регулаторна агенција за радијациону и нуклеарну безбједност.

Ради недостатка ентитетске већине, на усаглашавање Колегијуму Дома упућен је Извјештај о заштити личних података у БиХ за 2020. годину, чији је подносилац Агенција за заштиту личних података у БиХ.

На усаглашавање Колегијуму Дома ради недостатка ентитетске већине упућен је и Специјални извјештај о ефикасности законских рјешења у области професионалне рехабилитације и запошљавања лица с инвалидитетом у Босни и Херцеговини, чији је подносилац Институција омбудсмена за људска права БиХ. На усаглашавање Колегијуму Дома ради недостатка ентитетске већине упућен је и Приједлог закључка Заједничке комисије за људска права ПСБиХ који се Савјету министара БиХ налаже да у року од 30 дана започне процедуру избора новог сазива Вијећа за лица са инвалидитетом.

Ради недостатка ентитетске већине, на усаглашавање Колегијуму Дома упућен је и Специјални извјештај о говору мржње у Босни и Херцеговини, чији је подносилац Институција омбудсмена за лјудска права БиХ. На усаглашавање Колегијуму Дома, у вези с овим Специјалним извјештајем, упућен је и Приједлог закључка посланика Јасмина Емрића који гласи: „Представнички дом ПСБиХ задужује Савјет министара БиХ да у року од 60 дана припреми План реализације препорука Омбудсмена из Специјалног извјештаја о говору мржње у БиХ и достави на разматрање Представничком дому ПСБиХ“. На усаглашавање Колегијуму Дома, у вези с овим Специјалним извјештајем, упућен је и Приједлог закључка посланика Николе Ловриновића, који је предложио да препоруке из овог Специјалног извјештаја, уз одређене измјене, постану закључци Представничког дома.

На усаглашавање Колегијуму Дома ради недостатка ентитетске већине упућен је Извјештај о раду парламентарног војног повјереника за 2021. годину, те Извјештај о раду Одбора за жалбе грађана ПСБиХ за 2021. годину. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу