MENI
9.12.2021.

Članovi Vijeća nacionalnih manjina BiH razgovarali sa predstavnicima Komiteta eksperata Vijeća Europe o primjeni Europske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima u BiH

Članovi Vijeća nacionalnih manjina BiH razgovarali su danas u Sarajevu sa predstavnicima Komiteta eksperata Vijeća Europe o primjeni Europske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima u Bosni i Hercegovini.

Predstavnici Komiteta eksperata Vijeća Europe Lusine Kharatyan, Albert Branchadell i Janos Babity zanimali su se za primjenu Europske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima, koju je Bosna i Hercegovina ratificirala 2010. godine, čime je kao država preuzela značajne obveze u svezi sa zaštitom prava pripadnika nacionalnih manjina.

Gosti iz Vijeća Europe također su obavijestil članove Vijeća nacionalnih manjina BiH da je Bosna i Hercegovina dostavila Treće periodično izvješće o primjeni Europske povelje, te se interesirali za stupanj uključivanja predstavnika Vijeća nacionalnih manjina BiH u izradbu ovog Izvješća.

Članovi Vijeća upoznali su goste s problemima s kojima se suočavaju u svom radu, a koji se odnose na zaštitu i nazočnost manjinskih jezika u državi. Naglasili su da su pripadnici nacionalnih manjina u BiH uglavnom inkorporirani u društvenu zajednicu i njima se zakonski ne uskraćuju prava definirana Europskom poveljom o regionalnim ili manjinskim jezicima, ali da je najveći problem u financiranju i implementaciji projekata uvođenja manjinskih jezika u redovito školovanje, kao i u programe elektroničkih medija. S tim u svezi, naglasili su da je u BiH ove godine proveden zajednički projekat Europske unije i Vijeća Europe „Slušaj manjinske jezike“, u okviru kojeg su tri javna radio - emitera u proteklih 12 mjeseci emitirala 18 polusatnih radio - emisija u kojima su predstavnici 16 nacionalnih manjina u BiH imali prigodu govoriti na svom jeziku.

Kao pozitivne primjere naveli su još i uvođenje romskog jezika u škole na području Tuzlanskog kantona, te dugogodišnje izučavanje ukrajinskog i talijanskog jezika u školama u Prnjavoru. Upozorili su na nedostatak redovitih emisija u elektroničkim medijima na jezicima nacionalnih manjina, te kao razlog naveli nedostatak ljudi i financijskih sredstava za proizvodnju takvog programa.

Članovi Komiteta eksperata Vijeća Europe sačinit će izvješće sa preporukama vlastima BiH u svezi za primjenom Europske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima u Bosni i Hercegovini. (kraj)

 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću