9.12.2021.
Чланови Савјета националних мањина БиХ разговарали са представницима Комитета експерата Савјета Европе о примјени Европске повеље о регионалним или мањинским језицима у БиХ
Чланови Савјета националних мањина БиХ разговарали су данас у Сарајеву са представницима Комитета експерата Савјета Европе о примјени Европске повеље о регионалним или мањинским језицима у Босни и Херцеговини.
Представници Комитета експерата Савјета Европе Lusine Kharatyan, Albert Branchadellи Janos Babity занимали су се за примјену Европске повеље о регионалним или мањинским језицима, коју је Босна и Херцеговина ратификовала 2010. године, чиме је као држава преузела значајне обавезе у вези са заштитом права припадника националних мањина.
Гости из Савјета Европе такође су обавијестил чланове Савјета националних мањина БиХ да је Босна и Херцеговина доставила Трећи периодични извјештај о примјени Европске повеље, те се интересовали за степен укључивања представника Савјета националних мањина БиХ у израду овог Извјештаја.
Чланови Савјета упознали су госте с проблемима с којима се суочавају у свом раду, а који се односе на заштиту и присуство мањинских језика у држави. Нагласили су да су припадници националних мањина у БиХ углавном инкорпорирани у друштвену заједницу и њима се законски не ускраћују права дефинисана Европском повељом о регионалним или мањинским језицима, али да је највећи проблем у финансирању и имплементацији пројеката увођења мањинских језика у редовно школовање, као и у програме електронских медија. С тим у вези, нагласили су да је у БиХ ове године проведен заједнички пројекат Европске уније и Савјета Европе „Слушај мањинске језике“, у оквиру којег су три јавна радио - емитера у протеклих 12 мјесеци емитовала 18 полусатних радио - емисија у којима су представници 16 националних мањина у БиХ имали прилику да говоре на свом језику.
Као позитивне примјере навели су још и увођење ромског језика у школе на подручју Тузланског кантона, те дугогодишње изучавање украјинског и талијанског језика у школама у Прњавору. Упозорили су на недостатак редовних емисија у електронским медијима на језицима националних мањина, те као разлог навели недостатак људи и финансијских средстава за производњу таквог програма.
Чланови Комитета експерата Савјета Европе сачиниће извјештај са препорукама властима БиХ у вези за примјеном Европске повеље о регионалним или мањинским језицима у Босни и Херцеговини. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |