16.4.2013
Okončana 28. sjednica Doma naroda
Na 28. sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine po hitnom postupku usvojeni su Zakon o dopuni Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja u Bosni i Hercegovini i Zakon o izmjeni i dopunama Zakona o postupku zaključivanja i izvršavanja međunarodnih ugovora, predlagač Vijeće ministara BiH.
U identičnom tekstu kao u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH usvojeni su Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju institucija Bosne i Hercegovine i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti novih biljnih sorti u Bosni i Hercegovini, predlagač Vijeće ministara BiH.
Također, u identičnom tekstu kao u Predstavničkom domu PSBiH usvojeni su Zakon o izmjeni i dopuni Zakona o platama i naknadama u institucijama Bosne i Hercegovine i Zakon o izmjeni i dopunama Zakona o radu u institucijama Bosne i Hercegovine, predlagač Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH.
U prvom čitanju je usvojen Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, predlagači delegati Borjana Krišto, Staša Košarac i Sulejman Tihić.
U prvom čitanju usvojeni su Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravnom postupku i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku pred Sudom Bosne i Hercegovine, predlagač Vijeće ministara BiH.
Na usaglavašavanje Kolegiju upućen je Izvještaj Zajedničke komisije oba doma o postizanju saglasnosti o identičnom tekstu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima.
Za narednu sjednicu odgođeno je izjašnjavanje, u drugom čitanju, o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnivanju Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera Bosne i Hercegovine, predlagač Vijeće ministara BiH jer je amandman delegata Krstana Simića upućen na usaglašavanje Kolegiju.
Usvojen je Izvještaj o primjeni Jedinstvenih pravila za izradu pravnih propisa u institucijama Bosne i Hercegovine. Usvojeni su zaključci koji glase: „ Jedinstvena pravila daju dobar okvir za izradu kvalitetnih propisa, pa se preporučuje svim nivoima vlasti u BiH da slijede ovaj pristup, uz potrebu stalnog poboljšanja nomotehničkih pravila";„Zadužuju se ministarstva i druge institucije BiH da pristupe uspostavi specijaliziranih jedinica za normativno-pravne poslove u ministarstvima s većim obimom ovih poslova, dok bi ostala ministarstva i druge institucije BiH imale specijalizirano osoblje, koje bi prošlo potrebnu obuku, a isti pristup se predlaže i Zakonodavno-pravnom sektoru Parlamentarne skupštine BiH“; „Zadužuju se ministarstva i druge institucije BiH da, u okviru raspoloživih sredstava, povećaju ulaganja u informatičke sisteme koji pomažu u radu i smanjuju broj osoblja potrebnog za izradu kvalitetnih propisa, što uključuje uvođenje softvera za izradu propisa, koji je specijalizirana verzija Word programa, korištenje elektronskog sistema za službeno slanje nacrta propisa, objašnjenja i mišljenja, kao i pretražive baze podataka o zakonodavstvu, uključujući odluke sudova, literaturu i zakonske izvore EU“, " Zadužuje se Generalni sekretarijat Vijeća ministara BiH da pripremi poboljšanja metodologije za izradu programa rada Vijeća ministara BiH, naročito u dijelu koji se tiče normativno-pravnih poslova, s ciljem da se prijedlozi za izradu propisa pripremaju na osnovu prethodne analize koja bi služila kao obrazloženje za zakonske inicijative, kao i za određivanje prioriteta od Vijeća ministara BiH, uključujući i uvođenje konsultativnog postupka kod izrade programa rada Vijeća ministara BiH, kao i da pripremi dopune Poslovnika o radu Vijeća ministara BiH, u skladu s preporukama iz ovog izvještaja“; „Zadužuju se ministarstva i druge institucije BiH da poboljšaju obrazloženja propisa, nomotehniku i stil izrade, istovjetnost propisa na jezicima u službenoj upotrebi u BiH, usklađenost pravnog sistema, procjenu o uticaju propisa na budžet i stepen usklađenosti s pravnim naslijeđem EU, uključujući izradu metodologija za provjere propisa“ ;„ Zadužuju se ministarstva i druge institucije BiH da prije izrade propisa izrade analizu stanja u navedenoj oblasti, uz provođenje detaljnijih i ciljanih konsultacija unutar institucija BiH i sa OCD i građanima, što predstavlja najjednostavniji i najjeftiniji način da se ocijeni učinak propisa, a dugoročno da započnu s praksom izrade analize učinaka propisa, s ciljem detaljnijeg ocjenjivanja ekonomskih, socijalnih i drugih učinaka najvažnijih zakona“ i „Zadužuje se Ministarstvo pravde BiH da jednom godišnje Vijeću ministara BiH i Parlamentarnoj skupštini BiH podnosi izvještaj o primjeni Jedinstvenih pravila, koji će sadržavati i izvještaj o provođenju ranijih zaključaka Vijeća ministara BiH i Parlamentarne skupštine BiH".
Usvojeni su Izvještaji o radu i finansijski izvještaj Agencije za poštanski saobraćaj Bosne i Hercegovine za 2012. godinu.
Usvojeni su izvještaji o radu stalnih komisije Doma naroda PSBiH i izvještaj o radu stalnih zajedničkih komisija oba doma PSBiH za 2012. godinu (prilog 1).
Usvojeni su Izvještaji o radu Nezavisnog odbora Parlamentarne skupštine BiH kao nezavisnog tijela policijske strukture Bosne i Hercegovine za 2012. godinu i Plan rada Nezavisnog odbora Parlamentarne skupštine BiH kao nezavisnog tijela policijske strukture Bosne i Hercegovine za 2013. godinu.
Usvojen je Izvještaj o radu Odbora za žalbe građana Parlamentarne skupštine BiH za 2012. godinu, kao i Izvještaj o radu parlamentarnog vojnog povjerenika BiH za 2012. godinu.
Primljen je k znanju Izvještaj s održane radionice o temi: „Odbrambeno-sigurnosni sektor u Bosni i Hercegovini – godinu dana poslije“, s prijedlogom zaključaka iz Izvještaja.
Usvojen je, sa zaključcima sadržanim u njemu, Izvještaj o funkcioniranju sistema kolektivnog ostvarivanja autorskog i srodnih prava u Bosni i Hercegovini za 2011. godinu.
Za direktora Agencije za zaštitu osobnih podataka u Bosni i Hercegovini imenovan je Petar Kovačević, a zamjenika direktora Vlado Rogić.
Sanja Latinović je imenovana za člana Upravnog odbora Javnog radiolevizijskog servisa Bosne i Hercegovine iz reda ostalih.
Dom naroda PSBiH je donio zaključak u vezi imenovanja jednog člana iz Doma naroda PSBiH u Interresornu radnu grupu za izradu Zakona o političkim strankama u Bosni i Hercegovini. Usvojena je Odluka o razrješenju člana Upravnog odbora Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvalitete, Murisa Čičića. Također, u okviru ove točke je usvojen i jedan zaključak.
Usvojena je Odluka o osnivanju Ad hoc komisije Parlamentarne skupštine BiH za provođenje postupka imenovanja članova Vijeća Regulatorne agencije za komunikacije Bosne i Hercegovine.
Nije usvojena inicijativa delegata Halida Genjca s 26. sjednice Doma naroda, održane 17. 1. 2013., koja glasi: „Informacija o pripremama za popis stanovništva i domaćinstava u BiH (usaglašavanje izgleda popisnice, finansiranje popisa, rješenja za unos i obradu podataka, provođenje informativne kampanje, kartografija itd.)“.
Nije data saglasnost za ratificiranje Memoranduma o razumijevanju između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Islamske Republike Iran o saradnji na području turizma.
Data je saglasnost za ratificiranje više međunarodnih sporazuma i ugovora (prilog 2). (kraj)
Prilozi:
Na sjednici su usvojeni izvještaji o radu za 2012. godinu
- Ustavnopravne komisije;
- Komisije za financije i budžet Doma naroda;
- Komisije za vanjsku i trgovinsku politiku, carine, saobraćaj i komunikacije
- Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost BiH;
- Zajedničke komisije za nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije BiH;
- Zajedničke komisije za evropske integracije;
- Zajedničke komisije za ekonomske reforme i razvoj;
- Zajedničke komisije za ljudska prava, prava djeteta, mlade, imigraciju, izbjeglice, azil i etiku;
- Zajedničke komisije za administrativne poslove.
Na sjednici je data saglasnost za ratificiranje:
- Sporazuma o grantu u okviru IPA 2010 - Nacionalni program za Bosnu i Herecegovinu, Dio 1. - Vodovod i kanalizacija u RS - između Bosne i Hercegovine i Europske investicijske banke
- Ugovora o izručenju između Bosne i Hercegovine i Crne Gore
- Sporazuma o finansiranju između Bosne i Hercegovine, Evropske komisije i Zajedničkog upravljačkog tijela koje se nalazi u Francuskoj, u vezi s integracijom sredstava iz Instrumenta pretpristupne pomoći unutar transnacionalnog programa saradnje Mediteran za pomoć iz Evropskog regionalnog razvojnog fonda u okviru cilja Evropske teritorijalne saradnje (Podijeljeno upravljanje)
- Sporazuma o finansiranju između Bosne i Hercegovine i Evropske komisije o programu prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Hrvatska u okviru komponente prekogranična saradnja programa IPA za 2011. godinu
- Sporazuma o finansiranju između Bosne i Hercegovine i Evropske komisije o programu prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora u okviru komponente prekogranična saradnja programa IPA za 2011. godinu
- Dopune Ugovora o finansiranju između Bosne i Hercegovine i Komisije Evropskih zajednica o međugraničnom programu Bosna i Hercegovina – Crna Gora, u okviru IPA-ine komponente međugranične saradnje za 2009.godinu
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |