16.4.2013.
Окончана 28. сједница Дома народа
На 28. сједници Дома народа Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине по хитном поступку усвојени су Закон о допуни Закона о систему индиректног опорезивања у Босни и Херцеговини и Закон о измјени и допунама Закона о поступку закључивања и извршавања међународних уговора, предлагач Савјет министара БиХ.
У идентичном тексту као у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ усвојени су Закон о измјенама и допунама Закона о финансирању институција Босне и Херцеговине и Закон о измјенама и допунама Закона о заштити нових биљних сорти у Босни и Херцеговини, предлагач Савјет министара БиХ.
Такође, у идентичном тексту као у Представничком дому ПСБиХ усвојени су Закон о измјени и допуни Закона о платама и накнадама у институцијама Босне и Херцеговине и Закон о измјени и допунама Закона о раду у институцијама Босне и Херцеговине, предлагач Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ.
У првом читању је усвојен Предлог закона о измјенама и допунама Закона о Агенцији за превенцију корупције и координацију борбе против корупције, предлагачи делегати Борјана Кришто, Сташа Кошарац и Сулејман Тихић.
У првом читању усвојени су Предлог закона о измјенама и допунама Закона о управном поступку и Предлог закона о измјенама и допунама Закона о парничном поступку пред Судом Босне и Херцеговине, предлагач Савјет министара БиХ.
На усаглавашавање Колегијуму упућен је Извјештај Заједничке комисије оба дома о постизању сагласности о идентичном тексту Закона о измјенама и допунама Закона о међународној правној помоћи у кривичним стварима.
За наредну сједницу одгођено је изјашњавање, у другом читању, о Предлогу закона о измјенама и допунама Закона о оснивању Завода за извршење кривичних санкција, притвора и других мјера Босне и Херцеговине, предлагач Савјет министара БиХ јер је амандман делегата Крстана Симића упућен на усаглашавање Колегијуму.
Усвојен је Извјештај о примјени Јединствених правила за израду правних прописа у институцијама Босне и Херцеговине. Усвојени су закључци који гласе: „ Јединствена правила дају добар оквир за израду квалитетних прописа, па се препоручује свим нивоима власти у БиХ да слиједе овај приступ, уз потребу сталног побољшања номотехничких правила"; „Задужују се министарства и друге институције БиХ да приступе успостављању специјализованих јединица за нормативно-правне послове у министарствима са већим обимом ових послова, док би остала министарства и друге институције БиХ имале специјализовано особље, које би прошло потребну обуку, а исти приступ се предлаже и за Законодавно-правни сектор Парламентарне скупштине БиХ“; „Задужују се министарства и друге институције БиХ да, у оквиру расположивих средстава, повећају улагања у информатичке системе који помажу у раду и смањују број особља потребног за израду квалитетних прописа, што укључује увођење софтвера за израду прописа, који је специјализована верзија Wорд програма, коришћење електронског система за службено слање нацрта прописа, објашњења и мишљења, као и претраживе базе података о законодавству, укључујући одлуке судова, литературу и законске изворе ЕУ“, "Задужује се Генерални секретаријат Савјета министара БиХ да припреми побољшања методологије за израду програма рада Савјета министара БиХ, нарочито у дијелу који се тиче нормативно-правних послова, с циљем да се предлози за израду прописа припремају на основу претходне анализе која би служила као образложење за законске иницијативе, као и за одређивање приоритета од Савјета министара БиХ, укључујући и увођење консултативног поступка приликом израде програма рада Савјета министара БиХ, као и да припреми допуне Пословника о раду Савјета министара БиХ, у складу са препорукама из овог извјештаја“; „Задужују се министарства и друге институције БиХ да побољшају образложење прописа, номотехнику и стил израде, истовјетност прописа на језицима у службеној употреби у БиХ, усклађеност правног система, процјене о утицају прописа на буџет и степен усклађености са правним насљеђем ЕУ, укључујући израду методологија за провјере прописа“ ;„ Задужују се министарства и друге институције БиХ да прије израде прописа израде анализу стања у наведеној области, уз обављање детаљнијих и циљаних консултација унутар институција БиХ и са ОЦД-ом и грађанима, што представља најједноставнији и најјефтинији начин да се оцијени учинак прописа, а дугорочно да започну са праксом израде анализе учинака прописа, с циљем детаљнијег оцјењивања економских, социјалних и других учинака најважнијих закона“ и „Задужује се Министарство правде БиХ да Савјету министара БиХ и Парламентарној скупштини БиХ једном годишње подноси извјештај о примјени Јединствених правила, који ће садржавати и извјештај о реализовању ранијих закључака Савјета министара БиХ и Парламентарне скупштине БиХ".
Усвојени су Извјештаји о раду и финансијски извјештај Агенције за поштански саобраћај Босне и Херцеговине за 2012. годину.
Усвојени су извјештаји о раду сталних комисије Дома народа ПСБиХ и извјештај о раду сталних заједничких комисија оба дома ПСБиХ за 2012. годину (прилог 1).
Усвојени су Извјештаји о раду Независног одбора Парламентарне скупштине БиХ као независног тијела полицијске структуре Босне и Херцеговине за 2012. годину и План рада Независног одбора Парламентарне скупштине БиХ као независног тијела полицијске структуре Босне и Херцеговине за 2013. годину.
Усвојен је Извјештај о раду Одбора за жалбе грађана Парламентарне скупштине БиХ за 2012. годину, као и Извјештај о раду парламентарног војног повјереника БиХ за 2012. годину.
Примљен је к знању Извјештај с одржане радионице о теми: „Одбрамбено-безбједносни сектор у Босни и Херцеговини – годину дана послије“, с предлогом закључака из Извјештаја.
Усвојен је, са закључцима садржаним у њему, Извјештај о функционисању система колективног остваривања ауторског и сродних права у Босни и Херцеговини за 2011. годину.
За директора Агенције за заштиту личних података у Босни и Херцеговини именован је Петар Ковачевић, а замјеника директора Владо Рогић.
Сања Латиновић је именована за члана Управног одбора Јавног радиолевизијског сервиса Босне и Херцеговине из реда осталих.
Дом народа ПСБиХ је донио закључак у вези именовања једног члана из Дома народа ПСБиХ у Интерресорну радну групу за израду Закона о политичким странкама у Босни и Херцеговини. Усвојена је Одлука о разрјешењу члана Управног одбора Агенције за развој високог образовања и осигурање квалитете, Муриса Чичића. Такођер, у оквиру ове точке је усвојен и један закључак.
Усвојена је Одлука о оснивању Ад хок комисије Парламентарне скупштине БиХ за провођење поступка именовања чланова Савјета Регулаторне агенције за комуникације Босне и Херцеговине.
Није усвојена иницијатива делегата Халида Гењца с 26. сједнице Дома народа, одржане 17. 1. 2013., која гласи: „Информација о припремама за попис становништва и домаћинстава у БиХ (усаглашавање изгледа пописнице, финансирање пописа, рјешења за унос и обраду података, провођење информативне кампање, картографија итд.)“.
Није дата сагласност за ратифициковање Меморандума о разумијевању између Савјета министара Босне и Херцеговине и Владе Исламске Републике Иран о сарадњи на подручју туризма.
Дата је сагласност за ратификовање више међународних споразума и уговора (прилог 2). (крај)
Прилози:
На сједници су усвојени извјештаји о раду за 2012. годину
- Уставноправне комисије;
- Комисије за финанције и буџет Дома народа;
- Комисије за спољну и трговинску политику, царине, саобраћај и комуникације
- Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ;
- Заједничке комисије за надзор над радом Обавјештајно-безбједносне агенције БиХ;
- Заједничке комисије за европске интеграције;
- Заједничке комисије за економске реформе и развој;
- Заједничке комисије за људска права, права дјетета, младе, имиграцију, избјеглице, азил и етику;
- Заједничке комисије за административне послове.
На сједници је дата сагласност за ратификовање:
- Споразума о гранту у оквиру ИПА 2010 - Национални програм за Босну и Херецеговину, Дио 1. - Водовод и канализација у РС - између Босне и Херцеговине и Европске инвестицијске банке
- Уговора о изручењу између Босне и Херцеговине и Црне Горе
- Споразума о финансирању између Босне и Херцеговине, Европске комисије и Заједничког управљачког тијела које се налази у Француској, у вези са интеграцијом средстава из Инструмента претприступне помоћи унутар транснационалног програма сарадње Медитеран за помоћ из Европског регионалног развојног фонда у оквиру циља Европске територијалне сарадње (Подијељено управљање)
- Споразумa о финансирању између Босне и Херцеговине и Европске комисије о програму прекограничне сарадње Босна и Херцеговина – Хрватска у оквиру компоненте прекогранична сарадња програма ИПА за 2011. годину
- Споразума о финансирању између Босне и Херцеговине и Европске комисије о програму прекограничне сарадње Босна и Херцеговина – Црна Гора у оквиру компоненте прекогранична сарадња програма ИПА за 2011. годину
- Допунe Уговора о финансирању између Босне и Херцеговине и Комисије Европских заједница о међуграничном програму Босна и Херцеговина – Црна Гора, у оквиру ИПА-ине компоненте међуграничне сарадње за 2009. годину (kpaj)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |