MENI
26.4.2021.

Предсједавајући Комисије за спољне послове Представничког дома Сафет Софтић учествовао у раду Интерпарламентарне радионице “Западни Балкан: између мултиполаризма и процеса европских интеграција”

Предсједавајући Комисије за спољне послове Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Сафет Софтић учествовао је данас у раду Интерпарламентарне радионице “Западни Балкан: између мултиполаризма и процеса европских интеграција”, коју је, у online формату, организовао предсједник Комисије за спољне и европске послове Представничког дома Парламента Италије Piero Fassino.

У својим видео – порукама учесницима радионице, предсједник Европског парламента David Sassoli и предсједник Представничког дома Парламента Италије Roberto Fico изразили су снажну подршку процесу проширења ЕУ на земље Западног Балкана, наглашавајући да ЕУ изражава јасан став да је будућност регије у ЕУ, да је Западни Балкан неодвојиви дио Европе и да је чланство држава Западног Балкана од стратешког интереса за ЕУ. Предсједници Sassoli и Fico позвали су земље региона да наставе са започетим реформама, истичући да ће институције ЕУ и у политичком и у економском погледу пратити реформски процес. Предсједници Sassoli и Fico истакли су и чињеницу да се ЕУ у посљедње вријеме суочила са бројним проблемима који су успорили процес проширења, али и упозорили да се ЕУ и земље Западног Балкана само заједнички могу изборити са изазовима какве представљају пандемија вируса корона, миграције, трговина људима, те борба против тероризма и криминала.

Учесницима радионице обратили су се и европски комесар за сусједство и проширење Oliver Varhelyi и генерални секретар Европске службе за спољне послове (EEAS) Stefano Sannino, који су, наглашавајући чињеницу да нема никакве сумње да је будућност Западног Балкана у ЕУ, позвали земље региона да на најбољи начин искористе Пакет економске подршке ЕУ вриједан 3,3 милијарде евра. Комесар Varhelyi најавио је да ће ЕУ у наредном периоду земљама региона обезбиједити више од 650 000 вакцина против вируса корона, као и да ће наставити да снажно помаже економски опоравак свих земаља Западног Балкана. Према ријечима комесара Varhelyia, ЕУ ће, кроз провођење ревидиране методологије, ојачати кредибилитет процеса проширења који све земље региона треба да доведе до чланства у ЕУ. О провођењу реформи у БиХ говорио је и шеф Делегације и специјални представник ЕУ у БиХ Johann Sattler.

У свом обраћању учесницима радионице, предсједавајући Комисије за спољне послове Представничког дома ПСБиХ Сафет Софтић нагласио је потребу да се процес европских интеграција земаља Западног Балкана посматра кроз спремност ЕУ да подржи овај процес, као и кроз спремност земаља Западног Балкана да покрену и доврше неопходне реформске процесе с друге стране.

Према ријечима Софтића, БиХ је одлучна да настави са започетим реформама заснованим на поштовању европских принципа, демократије, владавине права и заштите основних људских права. Истовремено, рекао је Софтић, приоритет БиХ је превазилажење преосталих сукоба, јачање регионалне сарадње и успостављање добросусједских односа у региону.

Истичући да јасна европска перспектива за БиХ представља снажан интегративни фактор и важан алат за превладавање унутрашње поларизације, Софтић је позвао званичнике ЕУ да препознају кредибилне реформске напоре БиХ и да нашој земљи до краја ове године додијеле статус кандидата за чланство у ЕУ.

У име домаћина радионице, предсједник Комисије за спољне и европске послове Представничког дома Парламента Италије Piero Fassino позвао је институције ЕУ да значајно убрзају процес европских интеграција држава Западног Балкана, те да понуде јасну, реалну и конкретну мапу пута за све земље учеснице тог процеса. С тим у вези, Фассино се посебно заложио за то да Албанија и Сјеверна Македонија отворе преговарачки процес, те да Босна и Херцеговина у овој години добије кандидатски статус.

Закључујући радионицу министар иностраних послова Италије Luigi Di Maio представио је завршни документ радионице у коме се тражи хитно убрзање процеса европских интеграција држава Западног Балкана. У документу се наглашава да регион Западног Балкана треба да буде саставни дио европског подручја снабдијевања вакцинама против корона вируса, дио програма зелене агенде, дигитализације, модернизације инфраструктуре, као и да буде укључена у Нови европски пакт за миграције и азил како би се превазишли драматични догађаји на балканској рути и боље управљало мигрантском кризом.

У документу се парламенти држава Западног Балкана позивају да преузму своју одговорност и да подрже, прате и надзиру процес европских интеграција земаља региона с циљем да се, како се наводи, након дугог низа година заврши велики пројекат уједињења Европе.

Осим предсједника парламентарних комисија за спољне послове држава региона Западног Балкана, у дијалогу о европској перспективи Западног Балкана и убрзању процеса проширења и европских интеграција држава овог региона, учествовали су највиши званичници институција Европске уније (ЕУ), Италије као земље домаћина радионице, представници Португала и Словеније у својству европске тројке која предсједава ЕУ, представници држава чланица ЕУ Француске, Аустрије, Хрватске, Румуније, Грчке, Словачке, представници Велике Британије и Украјине, као и представници секретаријата Централноевропске и Јадранско – јонске иницијативе. (крај)

 

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу