26.4.2021
Predsjedavajući Komisije za vanjske poslove Predstavničkog doma Safet Softić učestvovao u radu Interparlamentarne radionice “Zapadni Balkan: između multipolarizma i procesa evropskih integracija”
Predsjedavajući Komisije za vanjske poslove Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Safet Softić učestvovao je danas u radu Interparlamentarne radionice “Zapadni Balkan: između multipolarizma i procesa evropskih integracija”, koju je, u online formatu, organizirao predsjednik Komisije za vanjske i evropske poslove Predstavničkog doma Parlamenta Italije Piero Fassino.
U svojim video – porukama učesnicima radionice, predsjednik Evropskog parlamenta David Sassoli i predsjednik Predstavničkog doma Parlamenta Italije Roberto Fico izrazili su snažnu podršku procesu proširenja EU na zemlje Zapadnog Balkana, naglašavajući da EU izražava jasan stav da je budućnost regije u EU, da je Zapadni Balkan neodvojivi dio Evrope i da je članstvo država Zapadnog Balkana od strateškog interesa za EU. Predsjednici Sassoli i Fico pozvali su zemlje regiona da nastave sa započetim reformama, ističući da će institucije EU i u političkom i u ekonomskom pogledu pratiti reformski proces. Predsjednici Sassoli i Fico istaknuli su i činjenicu da se EU u posljednje vrijeme suočila sa brojnim problemima koji su usporili proces proširenja, ali i upozorili da se EU i zemlje Zapadnog Balkana samo zajednički mogu izboriti sa izazovima kakve predstavljaju pandemija koronavirusa, migracije, trgovina ljudima, te borba protiv terorizma i kriminala.
Učesnicima radionice obratili su se i evropski komesar za susjedstvo i proširenje Oliver Varhelyi i generalni sekretar Evropske službe za vanjske poslove (EEAS) Stefano Sannino, koji su, naglašavajući činjenicu da nema nikakve sumnje da je budućnost Zapadnog Balkana u EU, pozvali zemlje regiona da na najbolji način iskoriste Paket ekonomske podrške EU vrijedan 3,3 milijarde eura. Komesar Varhelyi najavio je da će EU u narednom periodu zemljama regiona osigurati više od 650 000 vakcina protiv koronavirusa, kao i da će nastaviti da snažno pomaže ekonomski oporavak svih zemalja Zapadnog Balkana. Prema riječima komesara Varhelyia, EU će, kroz provođenje revidirane metodologije, ojačati kredibilitet procesa proširenja koji sve zemlje regiona treba da dovede do članstva u EU. O provođenju reformi u BiH govorio je i šef Delegacije i specijalni predstavnik EU u BiH Johann Sattler.
U svom obraćanju učesnicima radionice, predsjedavajući Komisije za vanjske poslove Predstavničkog doma PSBiH Safet Softić naglasio je potrebu da se proces evropskih integracija zemalja Zapadnog Balkana posmatra kroz spremnost EU da podrži ovaj proces, kao i kroz spremnost zemalja Zapadnog Balkana da pokrenu i dovrše neophodne reformske procese s druge strane.
Prema riječima Softića, BiH je odlučna da nastavi sa započetim reformama zasnovanim na poštovanju evropskih principa, demokratije, vladavine prava i zaštite osnovnih ljudskih prava. Istovremeno, rekao je Softić, prioritet BiH je prevazilaženje preostalih sukoba, jačanje regionalne saradnje i uspostavljanje dobrosusjedskih odnosa u regionu.
Ističući da jasna evropska perspektiva za BiH predstavlja snažan integrativni faktor i važan alat za prevladavanje unutarnje polarizacije, Softić je pozvao zvaničnike EU da prepoznaju kredibilne reformske napore BiH i da našoj zemlji do kraja ove godine dodijele status kandidata za članstvo u EU.
U ime domaćina radionice, predsjednik Komisije za vanjske i evropske poslove Predstavničkog doma Parlamenta Italije Piero Fassino pozvao je institucije EU da značajno ubrzaju proces evropskih integracija država Zapadnog Balkana, te da ponude jasnu, realnu i konkretnu mapu puta za sve zemlje učesnice tog procesa. S tim u vezi, Fassino se posebno založio za to da Albanija i Sjeverna Makedonija otvore pregovarački proces, te da Bosna i Hercegovina u ovoj godini dobije kandidatski status.
Zaključujući radionicu ministar vanjskih poslova Italije Luigi Di Maio predstavio je završni dokument radionice u kome se traži hitno ubrzanje procesa evropskih integracija država Zapadnog Balkana. U dokumentu se naglašava da region Zapadnog Balkana treba da bude sastavni dio evropskog područja snabdijevanja vakcinama protiv koronavirusa, dio programa zelene agende, digitalizacije, modernizacije infrastrukture, kao i da bude uključena u Novi evropski pakt za migracije i azil kako bi se prevazišli dramatični događaji na balkanskoj ruti i bolje upravljalo migrantskom krizom.
U dokumentu se parlamenti država Zapadnog Balkana pozivaju da preuzmu svoju odgovornost i da podrže, prate i nadziru proces evropskih integracija zemalja regiona s ciljem da se, kako se navodi, nakon dugog niza godina završi veliki projekat ujedinjenja Evrope.
Osim predsjednika parlamentarnih komisija za vanjske poslove država regiona Zapadnog Balkana, u dijalogu o evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana i ubrzanju procesa proširenja i evropskih integracija država ovog regiona, učestvovali su najviši zvaničnici institucija Evropske unije (EU), Italije kao zemlje domaćina radionice, predstavnici Portugala i Slovenije u svojstvu evropske trojke koja predsjedava EU, predstavnici država članica EU Francuske, Austrije, Hrvatske, Rumunije, Grčke, Slovačke, predstavnici Velike Britanije i Ukrajine, kao i predstavnici sekretarijata Centralnoevropske i Jadransko – jonske inicijative. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |