2.11.2015.
Парламентарни војни повјереник и предсједавајући Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ састали се са делегацијом парламентарне комисије за Савезну војску Републике Аустрије
Парламентарни војни повјереник Бошко Шиљеговић и предсједавајући Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ Сифет Поџић састали су се данас са делегацијом парламентарне комисије за Савезну војску Републике Аустрије, предвођену предсједником те Комисије Ottom Pendlom.
Током састанка Шиљеговић је упознао госте са рјешењима која су у нашој земљи успостављена 2009. године доношењем Закона о парламентарном војном повјеренику БиХ, чиме је додатно ојачан систем заштите људских права и темељних слобода припадника Оружаних снага Босне и Херцеговине (ОСБиХ). Према ријечима Шиљеговића, најчешће области у којима је долазило до кршења људских права односиле су се на процес унапређења у служби, на превођење из једне категорије у другу, на услове живота и рада професионалних војних лица, као и на накнаде које немају карактер плате. Шиљеговић је навео да се велики дио ангажмана Канцеларије парламентарног војног повјереника спроводи на терену, током обиласка јединица ОСБиХ и одвојених разговора које непосредно има са официрима, подофицирима и војницима.
Предсједавајући Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ Сифет Поџић истакао је да постоји изузетно коректна и стабилна сарадња између Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ и Канцеларије парламентарног војног повјереника БиХ, те нагласио да ова Канцеларија својим радом умногоме олакшава посао Заједничкој комисији, као облику цивилне контроле, на пољу заштите људских права и темељних слобода униформисаних лица. Поџић је посебно нагласио значај учешћа Оружаних снага Републике Аустрије у оквиру Мисије ЕУФОР Altea у нашој земљи, те изразио захвалност на свему што су припадници аустријског батаљона у оквиру ове Мисије учинили на успостави трајног мира у нашој земљи.
Саговорници су разговарали и о ангажовању припадника Оружаних снага Аустрије на заштити граничног појаса и помоћи коју војска може пружити у рјешавању актуелне мигрантске кризе. Такође, размијењена су и искуства о питањима учешћа жена у оружаним снагама двије земље, с посебним нагласком на заштиту жена трудница и породиља. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |