MENI
8.3.2021.

Чланови Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома учествовали на онлине Конференцији поводом обиљежавања Међународног дана жена

Предсједавајући Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине Адил Османовић и замјеница предсједавајућег Комисије Сњежана Новаковић – Бурсаћ учествовали су у раду Конференције поводом обиљежавања 8. марта, Међународног дана жена, која је данас, у организацији Министарства за људска права и избјеглице БиХ, одржана у онлине формату.

Поред главне теме данашње Конференције, чији је назив био  „Равноправност полова након 2020. године: оснаживање жена и изградња сигурнијег окружења”, у фокусу разговора учесника скупа биле су и теме које се тичу промовирања родно трансформативног приступа у испуњавању обавеза по међународним конвенцијама из ове области, са посебним освртом на ублажавање посљедица пандемије COVID-19. Такође, разговарано је и о превазилажењу проблема различитих облика узнемиравања на основу пола и сексуалног узнемиравања, као и другим темама усмјерених на побољшање положаја жена и могућност позитивних промјена парадигми из којих произлазе дискриминација и неједнакост жена у друштву.

У обраћању учесницима Конференције, предсједавајући Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине Адил Османовић казао је да је принцип равноправности полова, упркос постојећим законским рјешењима којима се тај принцип промовира и штити, као и значајном повећању броја жена на кључним позицијама у држави, још увијек на декларативном нивоу, те да жене у Босни и Херцеговини још увијек нису равноправне с мушкарцима.

С тим у вези, Османовић је позвао институције власти и доносиоце политичких одлука у држави да се обавежу на одлучнију борбу за заштиту права жена, те на, како је рекао, родно-одговорно парламентарно дјеловање и јавно заговарање по питању равноправности полова и остваривања људских права жена.

Као приоритетне задатаке које представници власти морају рјешавати, Османовић је означио убрзање проведбе препорука из Аналитичког извјештаја Европске комисије у дијелу равнопавности полова, као и проведбе препорука Комитета Уједињених нација (УН) за праћење проведбе Конвенције о елиминацији свих облика дискриминације жена (CEDAW), која је, као је истакнуо, саставни дио и Устава Босне и Херцеговине.

Учесницима Конференције обратила се и замјеница предсједавајућег Комисије за равноправност полова Представничког дома ПСБиХ Сњежана Новаковић – Бурсаћ, која је, наглашавајући да се само партнерством и одговорношћу може доћи до најбољих рјешења за стварни прогрес у остваривању равноправности полова у БиХ, упозорила доносиоце политичких одлука, те друге релевантне актере, на важност и обавезе Босне и Херцеговине у области унапређења равноправности полова у друштву, које проистичу из позитивних закона, као и међународних докумената, посебно, како је казала, Пекиншке декларације и Конвенције УН-а CEDAW.

По ријечима Новаковић – Бурсаћ, имплементација препорука CEDAW Комитета на Шести периодични извјештај Босне и Херцеговине о провођењу CEDAW Конвенције требала би бити на врху приоритета наших влада и законодавних тијела, а институционалним механизмима за равноправност полова – Агенцији за равноправност полова и гендер-центрима, потребно је пружити пуну подршку у координацији провођења CEDАW препорука.

Oсим чланова Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине, на Конференцији су учествовали и министар за људска права и избјеглице БиХ Милош Лучић, шеф Делегације и специјални представник Европске уније у БиХ амбасадор Johann Sattler, шефица Мисије ОЕБС-а у БиХ амбасадорка Kathleen Kavalec, амбасадорка Краљевине Шведске у БиХ Johanna Strӧmquist, амбасадорка Француске у БиХ Christine Toudic, замјеница амбасадора САД у БиХ Ellen Germain, као и бројни представници међународних и домаћих организација које се баве заштитом људских права жена. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу