MENI
8.3.2021.

Članovi Povjerenstva za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Zastupničkog doma sudjelovali na online Konferenciji povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena

Predsjedatelj Povjerenstva za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Adil Osmanović i zamjenica predsjedatelja Povjerenstva Snježana Novaković – Bursać sudjelovali su u radu Konferencije povodom obilježavanja 8. ožujka, Međunarodnog dana žena, koja je danas, u organizaciji Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, održana u online formatu.

Pored glavne teme današnje Konferencije, čiji je naziv bio  „Ravnopravnost spolova nakon 2020. godine: osnaživanje žena i izgradnja sigurnijeg okruženja”, u fokusu razgovora sudionika skupa bile su i teme koje se tiču promoviranja rodno transformativnog pristupa u ispunjavanju obveza po međunarodnim konvencijama iz oveog područja, sa posebnim osvrtom na ublažavanje posljedica pandemije COVID-19. Također, razgovarano je i o prevazilaženju problema različitih oblika uznemiravanja na osnovu spola i seksualnog uznemiravanja, kao i drugim temama usmjerenih na poboljšanje položaja žena i mogućnost pozitivnih promjena paradigmi iz kojih proizlaze diskriminacija i nejednakost žena u društvu.

U obraćanju sudionicima Konferencije, predsjedatelj Povjerenstva za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Adil Osmanović kazao je da je načelo ravnopravnosti spolova, uprkos postojećim zakonskim rješenjima kojima se to načelo promovira i štiti, kao i značajnom povećanju broja žena na ključnim pozicijama u državi, još uvijek na deklarativnoj razini, te da žene u Bosni i Hercegovini još uvijek nisu ravnopravne s muškarcima.

S tim u svezi, Osmanović je pozvao institucije vlasti i donositelje političkih odluka u državi da se obvežu na odlučniju borbu za zaštitu prava žena, te na, kako je rekao, rodno-odgovorno parlamentarno djelovanje i javno zagovaranje po pitanju ravnopravnosti spolova i ostvarivanja ljudskih prava žena.

Kao prioritetne zadatake koje predstavnici vlasti moraju rješavati, Osmanović je označio ubrzanje provedbe preporuka iz Analitičkog izvješća Europske komisije u dijelu ravnopavnosti spolova, kao i provedbe preporuka Komiteta Ujedinjenih naroda (UN) za praćenje provedbe Konvencije o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena (CEDAW), koja je, kao je istaknuo, sastavni dio i Ustava Bosne i Hercegovine.

Sudionicima Konferencije obratila se i zamjenica predsjedatelja Povjerenstva za ravnopravnost spolova Zastupničkog doma PSBiH Snježana Novaković – Bursać, koja je, naglašavajući da se samo partnerstvom i odgovornošću može doći do najboljih rješenja za stvarni progres u ostvarivanju ravnopravnosti spolova u BiH, upozorila donositelje političkih odluka, te druge relevantne aktere, na važnost i obveze Bosne i Hercegovine u oblasti unaprjeđenja ravnopravnosti spolova u društvu, koje proističu iz pozitivnih zakona, kao i međunarodnih dokumenata, posebno, kako je kazala, Pekinške deklaracije i Konvencije UN-a CEDAW.

Po riječima Novaković – Bursać, implementacija preporuka CEDAW Komiteta na Šesto periodično izvješće Bosne i Hercegovine o provođenju CEDAW Konvencije trebala bi biti na vrhu prioriteta naših vlada i zakonodavnih tijela, a institucionalnim mehanizmima za ravnopravnost spolova – Agenciji za ravnopravnost spolova i gender-centrima, potrebno je pružiti punu potporu u koordinaciji provođenja CEDAW preporuka.

Osim članova Povjerenstva za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, na Konferenciji su sudjelovali i ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Miloš Lučić, voditelj Izaslanstva i specijalni predstavnik Europske unije u BiH veleposlanik Johann Sattler, voditeljica Misije OESS-a u BiH veleposlanica Kathleen Kavalec, veleposlanica Kraljevine Švedske u BiH Johanna Strӧmquist, veleposlanica Francuske u BiH Christine Toudic, zamjenica veleposlanika SAD u BiH Ellen Germain, kao i brojni predstavnici međunarodnih i domaćih organizacija koje se bave zaštitom ljudskih prava žena. (kraj)


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću