5.2.2021.
На Конференцији предсједавајућих парламената у БиХ усвојен План приоритета за парламенте у БиХ за убрзање процеса европских интеграција
Данас је у Мостару одржана Конференција предсједавајућих парламената у Босни и Херцеговини, на којој је усвојен План приоритета за парламенте у БиХ за убрзање процеса европских интеграција. Том приликом потписана је Заједничка изјава у којој су највиши представници парламената у БиХ изразили посвећеност и спремност да предузму мјере на провођењу Плана приоритета и на реализацији 14 кључних приоритета из Мишлјења Европске комисије о захтјеву БиХ за чланство у Европској унији (ЕУ).
Конференција је одржана у оквиру пројекта „Подршка ЕУ парламентима у Босни и Херцеговини у пословима европских интеграција“, који финансира ЕУ,а учествовали су чланови колегијума оба дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ), предсједници и замјеници предсједника оба дома Парламента Федерације Босне и Херцеговине, Народне скупштине Републике Српске и Скупштине Брчко Дистрикта Босне и Херцеговине.
Осим челника парламената у БиХ, на састанку су учествовали и шеф Делегације ЕУ и специјални представник ЕУ у БиХ Johann Sattler, као и представници Народне скупштине Мађарске, Парламента Аустрије и Хрватског сабора, који проводе пројекат.
У уводном обраћању учесницима састанка, предсједавајућа Представничког дома ПСБиХ Борјана Кришто захвалила се Европској унији, Делегацији Европске уније у БиХ, као и земљама чланицама Европске уније које проводе Twinning пројекат на подршци, те нагласила да и овај састанак представља значајан корак у потврђивању улоге коју парламенти имају у процесу европских интеграција.
Према ријечима предсједавајуће Кришто, овим пројектом ЕУ пружа не само техничку асистенцију парламентима у БиХ него и омогућава важан вид институционалне сарадње законодавних институција БиХ са законодавним институцијама земаља чланица Европске уније.
Наглашавајући како сматра изузетно значајном чињеницу да су пројектом обухваћени парламенти на различитим нивоима власти, државном, ентитетском и кантоналном, предсједавајућа Кришто оцијенила је да овај Тwиннинг пројекат обезбјеђује бољу хармонизацију свих нивоа власти с циљем успјешне интеграције БиХ у ЕУ.
Истичући у свом обраћању улогу парламената у БиХ као кључну у процесу европских интеграција БиХ, шеф Делегације ЕУ и специјални представник ЕУ у БиХ Johann Sattler подвукао је да парламенти имају огромну улогу у имплементацији правне стечевине ЕУ. Према ријечима амбасадора Sattlera, овај пројекат представља одличан алат за преношење најбољих пракси из парламената држава чланица ЕУ.
Амбасадор Sattler поздравио је напредак који је БиХ учинила у процесу ЕУ интеграција, те упозорио на спорост у доношењу реформских закона којим се испуњавају приоритети из Мишљења Европске комисије, посебно Закона о јавним набавкама, Закона о сукобу интереса и Закона о Високом судском и тужилачком савјету. С тим у вези, амбасадор Sattler позвао је највише званичнике парламената у БиХ да ову, 2021. годину, искористе за провођење неопходних реформи, те обећао да ће ЕУ наставити да пружа пуну подршку и помоћ БиХ.
У свом обраћању учесницима састанка, замјеник предсједавајућег Дома народа ПСБиХ др Драган Човић такође је оцијенио да су овакви скупови врло јасан доказ опредијељености и посвећености свих нивоа власти у БиХ процесу европских интеграција БиХ. Према оцјени др Човића, приоритет у првој половини ове године је доношење измјена Изборног закона БиХ, којим би се обезбиједила једнакоправност и легитимно представљање три конститутивна народа на свим нивоима власти, што би, како је рекао, елиминисало бројне проблеме и препреке на европском путу БиХ.
Замјеник предсједавајуће Представничког дома ПСБиХ др Денис Звиздић као један од приоритета у овој години истакао је опоравак економије и здравственог система од посљедица пандемије вируса корона (Covid 19). Такође је истакао значај завршетка локалних избора и имплементације изборних резултата, посебно у Мостару и Сребреници. Говорећи о приоритетима на европском путу БиХ, др Звиздић изразио је увјерење да БиХ може до маја ове године испунити девет кључних приоритета из Мишљења Европске комисије, чиме би обезбиједила кредибилност захтјева за кандидатски статус. С тим у вези, др Звиздић упутио је молбу представницима земаља чланица ЕУ да подрже захтјев БиХ за добијање кандидатског статуса, чиме би се, како је рекао, свим грађанима БиХ послала снажна порука наде и оптимизма за бољу будућност.
Учесницима састанка обратили су се и амбасадори Мађарске, Аустрије и Хрватске, предсједавајући Представничког дома Парламента Федерације БиХ Мирсад Заимовић, предсједавајући Дома народа Парламента Федерације БиХ Томислав Мартиновић, као и потпредсједник Народне скупштине Републике Српске Денис Шулић.
Учесници састанка разматрали су План приоритета за парламенте у БиХ за убрзање процеса европских интеграција, којег је представио руководилац пројекта из државе чланице ЕУ Zoltán Horváth.
Током састанка оцијењено је да План приоритета за парламенте у БиХ представља стратешки документ, чији је циљ рјешавање најхитнијих задатака како би парламенти у БиХ, као клјучни актери, били у могућности да пруже стратешке смјернице у процесу европских интеграција Босне и Херцеговине, те дају пуни допринос реализацији 14 приоритета из Мишлјења Европске комисије о захтјеву БиХ за чланство у ЕУ.
Планом приоритета настоји се допринијети благовременој и ефикасној припреми парламената у БиХ за суочавање с надолазећим изазовима, посебно у контексту стицања статуса землје кандидаткиње и отварања преговора БиХ о приступању ЕУ.
План приоритета за парламенте у БиХ усмјерен је на слједеће клјучне области парламентарног функционисања:
- обезбјеђивање адекватног функционисања Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање између ПСБиХ и Европског парламента;
- обезбјеђивање адекватног функционисања механизма сарадње за парламенте у БиХ у контексту европских интеграција, како би се омогућила стална политичка и административна координација и размјена информација кроз поновно покретање и јачање сарадње на нивоу Конференције предсједавајућих, Парламентарног форума за европске интеграције, сарадње између секторских комисија, сарадње на административном нивоу и других облика ад хок форума;
- обезбјеђивање ефикасне активности надзора над радом влада у области европских интеграција;
- унапређење парламентарног поступка усклађивања законодавства;
- унапређење улоге парламената у подизању свијести јавности о процесу европских интеграција;
- јачање сарадње с организацијама цивилног друштва и другим странама заинтересованим за теме везане за процес европских интеграција;
- унапређење општег административног оквира како би парламенти у БиХ могли ефикасно извршавати задатке у процесу европских интеграција. (цјелокупан садржај документа можете прочитати овдје)
Највиши представници парламената у БиХ усвојили су и потписали Заједничку изјаву (текст Заједничке изјаве можете прочитати овдје) у којој супостигли сагласност о тексту Плана приоритета за парламенте у БиХ за убрзање процеса европских интеграција, те изразили посвећеност предузимању мјера за провођење Плана приоритета сматрајући да је овај документ од великог значаја на путу европских интеграција Босне и Херцеговине. Потписивањем Заједничке изјаве највиши представници парламената у БиХ обавезали су се да ће до краја фебруара 2021. године доставити План приоритета свом Дому, односно Скупштини, у складу са процедуром прописаном интерним документима сваког од парламената у БиХ.
Подршку у провођењу Плана приоритета за парламенте у БиХ, представници парламената ће добити кроз пројекат „Подршка ЕУ парламентима у Босни и Херцеговини у пословима европских интеграција“, који финансира ЕУ. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |