MENI
15.12.2020.

Чланови Комисије за спољну трговину и царине посјетили Главни уред Управе за индиректно опорезивање БиХ

Предсједавајући Комисије за спољну трговину и царине Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Драган Богданић, његови замјеници Мијо Матановић и Един Мушић, те чланови Комисије Шемсудин Мехмедовић, Мирко Шаровић и Зукан Хелез посјетили су данас у Бањалуци Главни уред Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ.

У разговору са руководством УИО БиХ, које је предводио директор Миро Џакула, чланови Комисије упознали су се са радом и актуелном ситуацијом у овој институцији.

Изражавајући задовољство посјетом, директор УИО БиХ Миро Џакула информисао је чланове Комисије о томе да је у протеклих 11 мјесеци у односу на исти период прошле године наплата индиректних пореза, укључујући порез на додату вриједност (ПДВ), акцизе, царине и путарине, мања за око 700 милиона КМ. Према ријечима Џакуле, ово смањење прихода, као и проценутални пад спољнотрговинске размјене БиХ у наведеном периоду, директна су посљедица ванредне ситуације проузроковане пандемијом вируса корона.

Нагласио је да овакви подаци још увијек нису забрињавајући, узму ли се у обзир резултати држава у региону, те казао да се ситуација са приходима од индиректних пореза постепено поправља и да Управа улаже додатне напоре како би се побољшала ефикасност организације, те одржала фискална стабилност државе.

Говорећи о проблемима у раду, директор УИО БиХ потенцирао је неуједначеност правних прописа из ове области, те изразио наду да ће се измјенама и допунама Закона о УИО овај проблем ријешити на начин да се законска регулатива из ове области приближи европским стандардима.

С тим у вези, казао је да је Управни одбор УИО БиХ, у сарадњи са експертима из Европске комисије, сачинио Нацрт Закона о ПДВ-у и Нацрт Закона о акцизама, те га упутио на давање мишљења надлежним институцијама.

Као додатни проблеми са којима се УИО БиХ суочава наведени су и кадровска рјешења, те недостатак значајног броја радника, поготову када је Царинска служба у питању.

Чланови Комисије интересовали су се за низ појединачних питања царињења и увоза акцизних роба, нафтних деривата, репроматеријала за производњу из разних индустријских грана, износ прихода од одузете робе и путничких моторних возила, те о спорним случајевима о којима се у посљедње вријеме говорило у јавности и медијима.

Такође, чланови Комисије затражили су од руководства УИО БиХ да члановима Комисије доставе опширну и свеобухватну информацију о прекограничном промету роба за 2019. и 2020. годину, како би Комисија стекла прецизнији увид у активности УИО БиХ и појединачне параметре из дјелокруга рада ове институције.

На основу резултата ове посјете, Комисија ће сачинити и усвојити закључке, те поступити у складу са својим надлежностима у циљу унапређења рада УИО БиХ. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу