MENI
15.12.2020

Članovi Komisije za vanjsku trgovinu i carine posjetili Glavni ured Uprave za indirektno oporezivanje BiH

Predsjedavajući Komisije za vanjsku trgovinu i carine Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Dragan Bogdanić, njegovi zamjenici Mijo Matanović i Edin Mušić, te članovi Komisije Šemsudin Mehmedović, Mirko Šarović i Zukan Helez posjetili su danas u Banjaluci Glavni ured Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.

U razgovoru sa rukovodstvom UIO BiH, koje je predvodio direktor Miro Džakula, članovi Komisije upoznali su se sa radom i aktuelnom situacijom u ovoj instituciji.

Izražavajući zadovoljstvo posjetom, direktor UIO BiH Miro Džakula informirao je članove Komisije o tome da je u proteklih 11 mjeseci u odnosu na isti period prošle godine naplata indirektnih poreza, uključujući porez na dodatu vrijednost (PDV), akcize, carine i putarine, manja za oko 700 miliona KM. Prema riječima Džakule, ovo smanjenje prihoda, kao i procenutalni pad vanjskotrgovinske razmjene BiH u navedenom periodu, direktna su posljedica vanredne situacije prouzrokovane pandemijom virusa korona.

Naglasio je da ovakvi podaci još uvijek nisu zabrinjavajući, uzmu li se u obzir rezultati država u regionu, te kazao da se situacija sa prihodima od indirektnih poreza postepeno popravlja i da Uprava ulaže dodatne napore kako bi se poboljšala efikasnost organizacije, te održala fiskalna stabilnost države.

Govoreći o problemima u radu, direktor UIO BiH potencirao je neujednačenost pravnih propisa iz ove oblasti, te izrazio nadu da će se izmjenama i dopunama Zakona o UIO ovaj problem riješiti na način da se zakonska regulativa iz ove oblasti približi evropskim standardima.

S tim u vezi, kazao je da je Upravni odbor UIO BiH, u saradnji sa ekspertima iz Evropske komisije, sačinio Nacrt Zakona o PDV-u i Nacrt Zakona o akcizama, te ga uputio na davanje mišljenja nadležnim institucijama.

Kao dodatni problemi sa kojima se UIO BiH suočava navedeni su i kadrovska rješenja, te nedostatak značajnog broja radnika, pogotovu kada je Carinska služba u pitanju.

Članovi Komisije interesirali su se za niz pojedinačnih pitanja carinjenja i uvoza akciznih roba, naftnih derivata, repromaterijala za proizvodnju iz raznih industrijskih grana, iznos prihoda od oduzete robe i putničkih motornih vozila, te o spornim slučajevima o kojima se u posljednje vrijeme govorilo u javnosti i medijima.

Također, članovi Komisije zatražili su od rukovodstva UIO BiH da članovima Komisije dostave opširnu i sveobuhvatnu informaciju o prekograničnom prometu roba za 2019. i 2020. godinu, kako bi Komisija stekla precizniji uvid u aktivnosti UIO BiH i pojedinačne parametre iz djelokruga rada ove institucije.

Na osnovu rezultata ove posjete, Komisija će sačiniti i usvojiti zaključke, te postupiti u skladu sa svojim nadležnostima u cilju unapređenja rada UIO BiH. (kraj)


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću