MENI
7.12.2020

Održana 15. sjednica Ustavnopravne komisije Predstavničkog doma

Na 15. sjednici Ustavnopravne komisije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) nije utvrđena usaglašenost sa Ustavom i pravnim sistemom BiH niti su podržani principi Prijedloga amandmana II, III, IV i V na Ustav Bosne i Hercegovine, čiji su predlagači poslanici iz Kluba SDP BiH.

U drugoj komisijskoj fazi i bez amandmana podržan je Prijedlog izmjena i dopuna Jedinstvenih pravila za izradu pravnih propisa u institucijama Bosne i Hercegovine, čiji je predlagač Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma PSBiH.

Komisija je podržala i Izvještaj o radu Pravobranilaštva Bosne i Hercegovine za 2019. godinu.

Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma podržala je poslaničku inicijativu Edite Đapo kojom se „zadužuje Vijeće ministara BiH da izmijeni član 12a) Zakona o državljanstvu na način da se ne zahtijeva odricanje od državljanstva zemalja koje su promijenile svoje zakonodavstvo i dozvoljavaju višestruko državljanstvo (Danska, Norveška, Luksеmburg, Češka i druge) ili da se hitno s ovim zemljama zaključi bilateralni sporazum“.

Podržana je i inicijativa poslanika Denisa Zvizdića „kojom Predstavnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara BiH da u što kraćem roku, a ne kasnije od 30 dana od dana usvajanja ove inicijative, pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi novi Prijedlog zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima Bosne i Hercegovine, kako bi se izvršila harmonizacija ovog propisa s novom regulativom Evropske unije, te kako bi se ova oblast u smislu međunarodnog prometa i nabavke lijekova i medicinskih sredstava uskladila s postojećom situacijom uzrokovanom pandemijom korona virusa (COVID-19).“

Komisija je podržala i poslaničku inicijativu Denisa Zvizdića „kojom Predstavnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara BiH da u roku od 60 dana od dana usvajanja ove inicijative, u skladu s nadležnošću utvrđenom u članu 9. stav (2) Zakona o ministarstvima i drugim organima uprave Bosne i Hercegovine, pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi Prijedlog okvirnog zakona o zaštiti okoline, razvoja i korištenja prirodnih resursa Bosne i Hercegovine.“

Podržana je i inicijativa poslanika Denisa Zvizdića „kojom Predstavnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara BiH da u roku od 30 dana od dana usvajanja ove inicijative pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi Prijedlog zakona o mjeriteljstvu Bosne i Hercegovine i Prijedlog zakona o zvaničnom vremenu u Bosni i Hercegovini, kako bi se blagovremeno realizovale obaveze iz Programa rada Vijeća ministara Bosne i Hercegovine za 2020. godinu“.

Komisija je podržala i poslaničku inicijativu Denisa Zvizdića „kojom Predstavnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara BiH da u što kraćem roku, a ne kasnije od 90 dana od dana usvajanja ove inicijative, u skladu sa Zakonom o statistici Bosne i Hercegovine, pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi Prijedlog zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u Bosni i Hercegovini, kako bi se navedeni popis, u skladu s međunarodnim standardima, mogao obaviti najkasnije do 2023. godine“.

Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma nije podržala inicijativu poslanika Denisa Zvizdića „kojom Predstavnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara BiH da u roku od šest mjeseci od dana usvajanja ove inicijative pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi Prijedlog okvirnog zakona o Prostornom planu Bosne i Hercegovine za period od 2020. do 2040. godine, kako bi se na nivou Bosne i Hercegovine okvirno utvrdile dugoročne osnove organizacije, uređenja, korištenja i zaštite prostora Bosne i Hercegovine u skladu s njenim prirodnim, ekološkim i kulturnim potencijalima“.

Ustavopravna komisija nije podržala ni sljedeće poslaničke inicijative:

  • poslaničku inicijativu kluba HDZ-a BiH – HNS-a,kojom Predstavnički dom PSBiH prihvata Deklaraciju Evropskog parlamenta od 23. 9. 2008. i Rezoluciju Evropskog parlamenta od 2. 4. 2009. i donese Odluku kojom 23. avgust obilježava kao „Evropski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima“;
  • poslaničku inicijativu Damira Arnauta „kojom se Vijeću ministara BiH nalaže da u roku od 90 dana od dana usvajanja ove inicijative pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, kojim će se uspostaviti sistem preferencijalnog, instant drugi krug, glasanja za izbor načelnika/gradonačelnika opština i gradova u BiH, kao i za članove Predsjedništva BiH, te kojom se od nadležnih entitetskih organa traži da u istom roku pripreme i usvoje izmjene i dopune relevantnih entitetskih zakona u dijelovima koji se tiču izbora načelnika/gradonačelnika, s ciljem uspostavljanja navedenog načina i sistema njihovog izbora“;
  • poslaničku inicijativu Edite Đapo „da Ministarstvo civilnih poslova BiH uskladi Zakon o jedinstvenom matičnom broju s Odlukom Ustavnog suda BiH, broj     U 3/11, Ustavom Federacije BiH i ustavima kantona“. (kraj)

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću