MENI
3.11.2020.

Делегаткиња у Дому народа Марина Пендеш учествовала на Парламентарној онлине конференцији ПСCЕ о јавним медијима у транзицији

Делегаткиња у Дому народа Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) и замјеница предсједавајућег Комисије за спољнуи трговинску политику, царине, саобраћај и комуникације Дома народа ПСБиХ Марина Пендеш учествовала је данас на Парламентарној онлине конференцији о теми “Јавни медијски сервиси у транзицији: актуелни изазови и пут напријед”.

У своме обраћању делегаткиња Пендеш презентирала је своје виђење стања у области Јавног радиотелевизијског система Босне и Херцеговине (ЈРТВС БиХ), захваливши се организатору на могућности да чује мишљења и ставове својих колега из регије.

“Високи представник Carlos Westendorp 1999. године донио је Одлуку о реструктурирању ЈРТВ сустава у Босни и Херцеговини, којом је предвиђено оснивање  РТВ ФБиХ и РТ РС, а споменута Одлука је предвиђала и оснивање канала на хрватском језику унутар РТВ ФБиХ. Започети процес реструктурирања је Високи представник Wolfgang Petritsch својим Одлукама из 2001. и 2002. године измјенио на штету хрватског народа и тиме Хрватима као конститутивном народу онемогућио основно људско право да се информира и кроз медијски сервис презентира своје националне, културне и вјерске вриједности“, истакнула је Пендеш у своме обраћању.

“Изазов за ПСБиХ свакако ће бити усвајање новог Закона о ЈРТВ суставу, који би омогућио канал и на хрватском језику, чиме би се осигурали стандарди предвиђени документима УН-а, Вијећа Еуропе и Еуропске уније о упораби службених језика с циљем осигурања слободе изражавања што укључује слободу примања, тражења и ширења информација без ограњичења. Још један од изазова је успоставити функционалан, учинковит и самоодржив сустав, који то тренутно није. Према Извјешћима, како Извјешћу о раду тако и финанцијском, постоје велики финанцијски губици и руководство нема одговарајуће приједлоге за превладавање нагомиланих проблема“, нагласила је делегаткиња Пендеш.

“Сматрам да се медијски простор и ЈРТВ сустав не смије употребљавати као алат и средство за обрачун са политичким неистомишљеницима. Не смије се спријечавати изношење чињеница нити спрјечавати слобода говора. Не може слобода говора бити само по рецепту једне политичке странке. Као примјер наводим да су се политичке странке бошњачког народа позвале на "витални национални интерес" како би спријечили усвајање закона којим би се омогућило и Хрватима, наглашавам, и Хрватима, као конститутивном народу, да има канал на хрватском језику, како то имају и Срби и Бошњаци, закључила је делегаткиња у Дому народа ПСБиХ Марина Пендеш.

На крају свог излагања делегаткиња Пендеш најоштрије је осудила терористички напад који се синоћ догодио у Аустрији, те изразила дубоко саучешће породицама настрадалих и народу Аустрије.

На Конференцији су учествовали парламентарци из БиХ, Албаније, Сјеверне Македоније и Србије, а организирала ју је Парламентарна скупштина Савјета Европе (ПССЕ) уз подршку Европске радиодифузне уније (EBU). Такође, на Конференцији су учествовали чланови Комитета за културу, науку, образовање и медије ПССЕ, те међународних стручњаци из Европског парламента, EBU-а, европских медијских регулатора и јавних РТВ сервиса.

Конференцијом је предсједао главни извјестилац о медијским слободама и сигурности новинара, члан Комитета за културу, науку, образовање и медије ПССЕ и посланик у Парламенту Аустрије Stefan Schennach. (саопштење из Клуба хрватског народа у Дому народа ПСБиХ) 

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу