MENI
12.3.2020.

У Парламентарној скупштини БиХ започела Прегледна конференција о актуелном стању и плановима институција БиХ у области одбране и безбједности

Замјеница предсједавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) и замјеница предсједавајућег Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ Борјана Кришто отворила је данас Прегледну конференцију о теми „Законодавни оквир, актуелно стање и планови институција БиХ у области одбране и безбједности“.

У раду дводневне Прегледне конференције, коју је Заједничка комисија за одбрану и безбједност БиХ организовала уз подршку женевског Центра за управљање безбједносним сектором (DCAF) и Штаба НАТО-а у Сарајеву, учествују чланови Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ, парламентарни војни повјереник БиХ, чланови Независног одбора и Одбора за жалбе грађана ПСБиХ, представници Предсједништва БиХ, Министарства одбране и Оружаних снага БиХ, Министарства безбједности БиХ, руководиоци полицијских и безбједносних агенција БиХ, као и представници команде ЕУФОР-а, Штаба НАТО-а у Сарајеву и УНДП-а у БиХ.

У уводном обраћању учесницима Прегледне конференције госпођа Кришто нагласила је да је ријеч о редовној активности Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ у оквиру које представници институција из одбрамбеног и безбједносног сектора представљају члановима Заједничке комисије стање у тим институцијама и основне одреднице на којима ће се темељити њихов будући рад.

Захваљујући се представницима DCAF-а и Штаба НАТО-а у Сарајеву на подршци у организацији Прегледне конференције, госпођа Кришто нагласила је да чланови Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ очекују да их учесници конференције упознају с актуелним стањем, проблемима у раду институција из одбрамбеног и безбједносног сектора и плановима за 2020. годину. Такође, додала је госпођа Кришто, очекују се и приједлози закључака који ће бити разматрани на некој од будућих сједница Заједничке комисије, те након тога упућени у оба дома ПСБиХ на расправу и потврђивање. Истовремено, рекла је госпођа Кришто, Прегледна конференција представља добру прилику да се отпочне са процесом доградње постојећих и усвајања нових законских рјешења која би рад полицијских агенција, министарстава и сектора одбране и безбједности учинила дјелотворнијим.

Учесницима Прегледне конференције обратио се и парламентарни војни повјереник БиХ Бошко Шиљеговић, који је говорио о законодавном оквиру дјеловања Канцеларије парламентарног војног повјереника БиХ као једине институције овог типа у региону, о начину рада, као и о уоченим проблемима и системским слабостима у вези са статусом и условима живота и рада припадника Оружаних снага БиХ.

Говорећи о сарадњи са Министарством одбране и Оружаним снагама БиХ, Шиљеговић је нагласио да су, кроз теренске посјете и рјешавања притужби припадника Оружаних снага БиХ, уочене слабости које се односе на мање плате војника, подофицира и официра у односу на друге институције на нивоу БиХ, несразмјеран однос плата по чиновима, категоријама и дужностима у односу на одговорност у Оружаним снагама БиХ, те недовољно функционисање система логистике, посебно у вези са слабим смјештајним капацитетима, исхраном и опремом.

У оквиру првог панела, који се односи на презентацију стања у Министарству безбједности БиХ и полицијских агенција, учесницима Прегледне конференције обратио се помоћник министра безбједности БиХ Мато Милетић, који је нагласио да су приоритети рада Министарства у овој години дефинисани обавезама које проистичу из Акционог плана Савјета министара БиХ за провођење Реформске агенде.

Говорећи о мигрантској кризи, интегрисаном управљању границама и борби против трговине људима, Милетић је прецизирао да је у прошлој години Служби за послове са странцима пријављено 29.302 мигранта, који су незаконито ушли у БиХ, што, како је рекао, представља значајно повећање прилива миграната у односу на раније године. У вези са могућим новим значајним повећањем прилива миграната, Милетић је рекао да Министарство безбједности БиХ сматра неопходним да се до максимума повећа људска и техничка помоћ свих агенција према Граничној полицији БиХ. Као приоритете Милетић је навео и јачање кадровске и материјално-техничке капацитете Граничне полиције БиХ, агенција и сектора надлежних за питања миграција и азила, као и свих безбједносних агенција. Истовремено, нагласио је Милетић, потребно је хитно интензивирати регионалну и билатералну сарадњу са сусједним земљама и земљама Европске уније, од које се очекује већа помоћ у рјешавању хуманитарних и безбједносних изазова као посљедица мигрантске кризе. Из Министарства безбједности БиХ упозорено је и на потребу измјена постојећих закона који се односе на контролу границе и закона о странцима с циљем боље заштите границе и квалитетнијег управљања мигрантском кризом.

Своја излагања у оквиру данашње панел – дискусије имали су и директор Дирекције за координацију полицијских тијела у БиХ Мирсад Вилић, замјеник директора Државне агенције за истраге и заштиту Ђуро Кнежевић, директор Граничне полиције БиХ Зоран Галић, замјеник директора Службе за послове са странцима БиХ Мирсад Бузар, директор Агенције за полицијску подршку Хусеин Наинић, директор Агенције за форензичка испитивања и вјештачења Неђо Којић и замјеник директора Агенције за школовање и стручно усавршавање кадрова Саша Говедарица.

У оквиру другог панела презентације су имали и представница Министарства спољне трговине и економских односа БиХ, у дијелу који се односи на увоз/извоз наоружања и војне опреме, као и директор БХМАЦ-а Саша Обрадовић.

Други дан Прегледне конференције Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ посвећен је стању и плановима рада у сектору одбране, те стању у области радијацијске и нуклеарне безбједности БиХ. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу