3.3.2020.
Делегација Парламентарне скупштине БиХ учествује у раду Међупарламентарне конференције о Заједничкој спољној и безбједносној политици и Заједничкој безбједносној и одбрамбеној политици ЕУ у Загребу
Замјеница предсједавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) и замјеница предсједавајућег Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ Борјана Кришто и замјеник предсједавајућег Комисије за спољне послове Представничког дома ПСБиХ Обрен Петровић учествују у раду Међупарламентарне конференције о Заједничкој спољној и безбједносној политици и Заједничкој безбједносној и одбрамбеној политици Европске уније (ЕУ), која је данас почела у Загребу.
Међупарламентарна конференција, која се одржава у оквиру парламентарне димензије хрватског предсједавања Савјетом ЕУ, окупила је парламентарце из националних парламената држава чланица ЕУ и Европског парламента, као и парламентарце европских држава чланица НАТО-а, те држава кандидаткиња за чланство у ЕУ.
Конференцију су отворили предсједник Хрватског сабора Гордан Јандроковић, те предсједници Одбора за вањску политику и Одбора за обрану Хрватског сабора Миро Ковач и Игор Драгован. Уводна обраћања имали су и предсједник Одбора за спољне послове Европског парламента David McAllister, те министар иностраних и европских послова Републике Хрватске Гордан Грлић Радман.
У оквиру расправе о проширењу ЕУ, учесници Конференције изразили су велико интересовање за актуелну ситуацију у БиХ. Интересовала их је актуелна политичка ситуација, активности у припреми Изборног закона БиХ, стање једнакоправности и поштовање уставне конститутивности народа у БиХ. С тим у вези, оцијењено је да би унутрашњи дијалог, на основу међусобног уважавања, убрзао пут БиХ ка ЕУ, што би, како је речено, била добра порука из Босне и Херцеговине.
Током уводних излагања и пријеподневне расправе посебно је наглашена потреба веће видљивости и улоге националних парламената, даље изградње ЕУ и Европе као простора за слободно и безбрижно живљење. Наглашено је да наставак политике проширења потврђује вјеродостојност ЕУ, те је снажно подржан процес отварања преговора са Сјеверном Македонијом и Албанијом.
Изражена је забринутост актуелним стањем у Сирији и Либији, а учеснике Конференције брине и нови талас избјеглица који се приближава границама Европе, о чему се посебно разговарало. Закључено је да стање на граници Грчке тражи координисан одговор држава чланица ЕУ.
Чланови делегације ПСБиХ, заједно са делегацијом Собрања Сјеверне Македоније, присуствовали су и неформалном састанку, током којег су разговарали са предсједником Одбора за спољне послове Европског парламента Davidom McAllisterom и чланицом Европског парламента Жељаном Зовко. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |